Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
sobota 03 grudnia 2022
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa

Działania Sagi Grybów docenione. Kmak laureatem III. nagrody KARTY

Podczas jubileuszowej gali 40-lecia KARTY, która odbyła się 10 października br. wręczono nagrodę im. Katarzyny i Janusza Miernickich – za działania na rzecz pamięci historycznej, które służą wspólnocie obywatelskiej. W tym roku laureatem nagrody został Kamil Kmak.

Fundacja Ośrodka KARTA to niezależna organizacja pozarządowa, której misją jest odkrywanie i upowszechnianie historii widzianej z perspektywy jednostki.

Robimy to w taki sposób, że przeszłość staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę obywatelską,
wspiera pojednanie. Tak naprawiamy przyszłość – czytamy na stronie fundacji.

Jubileuszowa gala, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, była okazją do wyróżnienia tych ludzi, którzy w swojej aktywności, dokonaniach czy też w postawie kierują się szeroko rozumianymi ideami i wartościami upowszechnianymi przez Fundację Ośrodka KARTA.

Laureatem III. Nagrody KARTY został Kamil Kmak z Krakowa/Grybowa, a finalistami Mariusz Sawa z
Lubelszczyzny i Katarzyna Winiarska z Warszawy/Białowieży.

Fundatorem nagrody jest Janusz Miernicki, warszawski przedsiębiorca, który od samego początku istnienia ośrodka, wraz z żoną Katarzyną, przyglądał się jego działalności. W 2018 roku Janusz Miernicki zdecydował, że chce nagradzać osoby, które – podobnie jak KARTA – działają na rzecz pamięci historycznej. Dla uczczenia zmarłej w 2007 roku żony, Nagroda KARTY nosiła jej imię, a od listopada 2021 roku – po śmierci fundatora – przyjęła imię obojga małżonków.

Poniżej treść laudacji wygłoszonej przez Ewę Teleżyńską-Sawicką oraz Ewę Łuczyńską, które zgłosiły kandydaturę Kamila do konkursu:

Kamil Kmak – społecznik, regionalista, manager projektów, autor i redaktor Społecznego Archiwum Grybowa, założyciel i prezes stowarzyszenia „Saga Grybów”, inicjator lokalnych przedsięwzięć, kładący
szczególny nacisk na budowanie mostów pomiędzy ludźmi różnych kultur i mentalności. Pracując zawodowo w Krakowie, powraca stale do rodzinnego Grybowa w Beskidzie Niskim, by gromadzić zbiory dotyczące historii społeczności, prowadzić działania edukacyjne wśród grybowian na miejscu i tych rozsianych po świecie, upamiętniać fakty historyczne i zapomniane postacie z różnych grup społecznych, wspólnot kulturowych i religijnych zamieszkujących Grybów i jego okolice dawniej i obecnie.

W 2010 roku współtworzył biografię Ocalałego z Zagłady grybowianina The Horse Adjutant. W ciągu ostatnich 12 lat zebrał imiona i nazwiska ponad 3000 grybowskich Żydów, w tym ponad 1700 ofiar Zagłady. Nagrywa wywiady z mieszkającymi na kilku kontynentach dawnymi mieszkańcami Grybowa i ich potomkami, porządkuje opuszczony żydowski cmentarz. Publikuje w prasie, nagrywa audycje radiowe, dociera do różnorodnych grup odbiorców. W sieciach społecznościowych tworzy grupy i portale łączące ludzi różnych wiar, języków i przynależności – w tym odnalezionych, rozproszonych po świecie ponad 30 rodzin grybowskich Żydów, a także Łemków – mniejszości wysiedlonej z okolic Grybowa w czasie akcji „Wisła”. Tworzy przestrzeń spotkania między nimi a dzisiejszymi mieszkańcami również podczas ich wizyt w Grybowie, upamiętnień, prelekcji, wystaw i warsztatów artystycznych. W latach 2020 i 2021 w ramach działalności Stowarzyszenia „Saga Grybów” rozwinął projekt murali artysty Arkadiusza Andrejkowa „Cichy Memoriał”. W ramach projektu artystyczno-historycznego „Cichy Memoriał – Grybowska Saga” na ulicach Grybowa i w okolicznych wsiach, na ścianach użyczonych przez mieszkańców i firmy budynków powstały murale przedstawiające osoby lub całe rodziny reprezentujące różne grupy społeczne, religijne, kulturowe i językowe – Łemków, Żydów, polskich katolików, ofiary Zagłady, Katynia, akcji „Wisła”, partyzantów Armii Krajowej, a także lokalnych społeczników i artystów.

Projekt ten, dzięki międzykulturowemu wymiarowi, ma charakter antydyskryminacyjny, uczy szacunku i doceniania różnorodności – poprzez prezentację postaci różnych kultur i religii ważnych dla historii Grybowa stara się łączyć mieszkańców, przekazywać wartości uniwersalne.

fot. Ośrodek KARTA, Daria Krotova

Komentarze:

Turystyka

Funkcjonalne wiaty rowerowe zdobią Grybów i Ptaszkową

Nowoczesne i funkcjonalne wiaty rowerowe nie tylko zdobią ale również są wsparciem dla miłośników kolarstwa górskiego i szosowego. Dzięki współpracy samorządów Miasta Grybowa, Gminy Grybów oraz stowarzyszenia LGD Korona Sądecka, dwie takie wiaty będą służyć rowerzystom, którzy zawitają do Grybowa oraz Ptaszkowej. 

Reklama2

Wydarzenia

Komora normobaryczna Wielopole

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: