Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 21 września 2023
Krakowski Park Technologiczny - strefa inwestycyjna

Budowa tarasu pozwolenie czy zgłoszenie?

Każdy posiadacz domu, nawet z niewielkim ogródkiem, nie wyobraża sobie weekendu bez czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi na tarasie.

Rewolucja w prawie budowlanym ułatwi życie wszystkim tym, którzy w swoich planach architektonicznych nie uwzględnili takiej przestrzeni, a teraz chcą zakosztować błogiego lenistwa na własnym tarasie. Jeśli czujecie się zagubieni w nowych przepisach i gąszczu paragrafów nasz tekst podpowie Wam co zrobić by legalnie zbudować taras.

Zgody, formalności – podpowiadamy co zrobić by legalnie zbudować taras

Przydomowe tarasy stały się w ostatnich czasach integralną częścią każdego domu. Nawet niewielka przestrzeń na świeżym powietrzu posiada ogrom korzyści. Możliwość spędzenia czasu na wolnym powietrzu w komfortowych warunkach czy obcowanie z przyrodą to tylko kilka z nich. Niewątpliwą zaletą posiadania tarasu jest także możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej budynku. Zaaranżowanie komfortowej, estetycznej przestrzeni sprawia, że chętnie spędzamy tam czas z najbliższymi.

Przepisy jasno określają nam jaka powierzchnia budowanego tarasu wymaga zgłoszenia. Obecnie nawet dobudowa tarasu do już istniejącego budynku nie stanowi problemu. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą budowa przydomowego tarasu naziemnego o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia. Jeśli chcemy wybudować przydomowy taras o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2 jego budowa wymaga od nas zgłoszenia w odpowiednim urzędzie.

Nie zapominajmy, że w myśl definicji tarasu, jest on częścią nieruchomości, więc planując jego budowę musimy uwzględnić przepisy dotyczące warunków technicznych.

Należy pamiętać by budynek mieszkalny wraz z tarasem znajdował się nie bliżej niż 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki. Oczywiście budowa w mniejszej odległości jest możliwa, ale wymaga zgody właściciela sąsiedniej parceli oraz stosownych pozwoleń złożonych w odpowiednim urzędzie.

Od formalności do realizacji – konkretne rozwiązania

Kiedy dopełnimy stosownych formalności warto zaplanować inwestycję krok po kroku. Zastanówmy się jakich materiałów chcemy użyć by cieszyć się tarasem przez długie lata. Uwzględniając nasz budżet wybierzmy tworzywo, które najlepiej spełnia nasze preferencje. Każde podłoże posiada swoje wady i zalety. Decydując się na konkretne rozwiązania uwzględnijmy gdzie usytuowany będzie taras, jak bardzo narażony będzie na działanie czynników atmosferycznych i czy będzie posiadał zadaszenie.

Najczęściej wybieranym materiałem podłogowym są płytki tarasowe. Spośród wszystkich rozwiązań to okazuje się być najtańszym i najprostszym jeśli idzie o utrzymanie w czystości. Odpowiednio położona glazura jest trwałym rozwiązaniem na długie lata. Są odporne na czynniki atmosferyczne takie jak mróz, słońce czy intensywne opady. Dobrym wyborem są nieco droższe płytki tarasowe mrozoodporne. Niewątpliwą zaletą płytek tarasowych jest fakt, że nie wymagają corocznej konserwacji, malowania czy renowacji. Rynek płytek ceramicznych jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym gustom. Dobór trwałej glazury pozwala długo cieszyć się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi przy jednoczesnej trwałości.

Wybierając materiał do budowy tarasu kierujmy się nie tylko własnym gustem i preferencjami, ale także zadbajmy o to by cały budynek był spójny pod względem stylu.

fot. nadesłane

Komentarze:

Turystyka

Erasmus+ pozwolił im zdobyć zagraniczne doświadczenie

Dwudziestu uczestników z terenu miasta i gminy Grybów uczestniczyło w mobilności zagranicznej w Grecji w ramach programu Erasmus plus. Młodzież odbywała praktykę w przedsiębiorstwach gastronomiczno- hotelarskich w Grecji w mieście Katerini. Partnerem z Grecji była szkoła „Platon”.

Reklama2

Wydarzenia

Auto-Complex w Nowym Sączu dealer Kia, Suzuki, Subaru

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: