Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 26 maja 2024

Czy alkoholika można zmusić do leczenia? Czy przymus może okazać się skuteczny?

Przymus to coś, co przez wielu uznawane jest za mało skuteczną metodę skłonienia kogoś do leczenia alkoholizmu. Mimo to często jest wykorzystywany przez rodzinę osoby uzależnionej. Rezultat tego może być różny, nie zawsze taki, jaki był oczekiwany.

Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czy przymus jest dobrym sposobem i rzeczywiście może skłonić alkoholika do leczenia? Jakie są jego alternatywy?

Dlaczego alkoholizm powinien być leczony?

Życie każdego z nas bywa stresujące. Szkoła, studia, praca, w przypadku niektórych dzieci czy inne codzienne, domowe obowiązki – to wszystko sprawia, że niejednokrotnie czujemy się przytłoczeni. Nierzadko dochodzą również różnego rodzaju problemy, które jeszcze bardziej nas dobijają. Część osób w takim przypadku sobie zupełnie nie radzi i szuka sposobu na chwilę spokoju i wytchnienia. Wówczas jako ucieczkę często wybierają używki, takie jak np. alkohol. Sięganie po przysłowiową „butelkę” nie jest dobrym sposobem na radzenie sobie z problemami. Jest to, wręcz przeciwnie, prosta droga do kolejnych trudności, czyli m.in. do uzależnienia.

Alkoholizm to choroba. Nieleczona, może przyczynić się do ogromnego spustoszenia w organizmie. Wywołuje liczne inne, poważniejsze schorzenia, zagrażające nawet życiu osoby uzależnionej. W związku z tym każdy powinien mieć świadomość, że leczenie alkoholizmu w ośrodku uzależnień jest bardzo ważne. Dzięki temu chory może zdobyć szansę na nowe, lepsze życie. Brak uzależnienia równa się znacznie mniejszej ilości problemów – zarówno zdrowotnych, jak i często finansowych czy towarzyskich.

Czy alkoholika warto zmuszać do leczenia? Czy przyniesie to oczekiwane rezultaty?

Przykra prawda jest taka, że alkoholicy niechętnie zgłaszają się na indywidualną terapię uzależnień. Jest to spowodowane głównie przez obawy, jakie nimi kierują. Boją się oni, że ich życie bez używki będzie ciężkie, że psychicznie nie podołają wszystkim problemom. Prawda jest jednak taka, że w danej sytuacji to właśnie alkohol generuje największy i najpoważniejszy problem – uzależnienie.

Osoba uzależniona od alkoholu nie widzi w tym żadnego kłopotu. Często nawet twierdzi ona, że wszystko ma pod kontrolą – pije dlatego, że chce i w każdym momencie może przestać, ale akurat w danym momencie nie czuje takiej potrzeby.

Z kolei rodzina alkoholika zazwyczaj spędza najwięcej czasu na rozmyślaniu, jak pomóc swojemu bliskiemu. Starają się oni namówić go do leczenia, jednak nierzadko nie jest on zainteresowany żadnymi terapiami. Przymus czasami może być skuteczny, jednak nie zawsze. Znacznie lepiej namawiać chorego do leczenia, przekonywać go racjonalnymi argumentami, niż zmuszać do tego. W takim przypadku jest ryzyko, że efekt będzie zupełnie przeciwny – zrazi się on zarówno do swojej rodziny, jak i do terapii uzależnień.

Zapoznaj się z artykułem na temat tego, jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu, znajdującym się na blogu ośrodka odwykowego w Krakowie osrodeknowezycie.pl

Jakich argumentów użyć, aby zachęcić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia?

Rozmowa zawsze jest lepszą opcją niż kłótnia. Podobnie będzie w tym przypadku. Lepiej na spokojnie porozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu, spróbować delikatnie do niej dotrzeć, zrozumieć, doradzić – zamiast krzyczeć, zmuszać do zmiany za wszelką cenę. Przed taką rozmową warto zastanowić się, jakie argumenty powinny zostać użyte. Możemy pomyśleć o tym, jakie są czułe punkty alkoholika. Niektórzy mogą uznać to za mało etyczne. Należy jednak pamiętać o celu nadrzędnym, jakim w tym przypadku jest droga naszego bliskiego do trzeźwości.

Przygotowując listę argumentów, warto wspomnieć więc m.in. o tym, że:

  • alkohol niszczy zdrowie, prowadzi do powstawania poważnych chorób i pogorszenia istniejących;
  • alkohol wpływa negatywnie na relacje chorego z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi znajomymi;
  • alkoholizm przyczynia się do pogorszenia funkcjonowania mózgu – osoba nadużywająca alkohol często zmaga się z zanikami pamięci, problemami ze skupieniem i koncentracją;
  • uzależnienie od alkoholu często jest przyczyną utraty pracy;
  • na alkoholizmie swoich rodziców cierpią głównie dzieci – nie rozumieją one bowiem mechanizmu uzależnienia, nie wiedzą czemu mama lub tata przestali się nimi zajmować i interesować.

Jakie są sposoby na leczenie alkoholizmu?

Każda osoba uzależniona jest indywidualną jednostką, która z alkoholizmem radzi sobie na swój sposób. Niemniej najskuteczniejszą formą walki z nałogiem – niezależnie od zaawansowania problemu – jest leczenie uzależnienia od alkoholu w prywatnym ośrodku odwykowym.

fot. nadesłane

Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: