Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 28 lutego 2024
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty

Uczniowie „Jedynki” wojażowali z Erasmusem po słonecznej Toskanii

Europejskie projekty spod szyldu Erasmus  + na dobre zadomowiły się na grybowskiej ziemi. Ostatnim efektem prężnych działań koordynatora projektu, nauczycielki języka angielskiego z Jedynki – Magdaleny Janusz był tygodniowy pobyt grupy uczniów w malowniczym, toskańskim San Giovanni Valdarno.

Od 31 marca do 6 kwietnia grupa gimnazjalistów i ósmoklasistów pod opieką wicedyrektora szkoły Michała Moskalewicza i Tomasza Mitoraja spędziła kilka niezapomniany dni we Włoszech, gdzie wraz ze swoimi rówieśnikami z Norwegii, Hiszpanii, Grecji i oczywiście z Włoch wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób skutecznie ratować naszą planetę. Taka tematyka całego spotkania wpisała się w temat przewodni projektu „Our Planet, our future – Nasza Planeta, naszą przyszłością”.

Cały pobyt naszej młodzieży wypełniony był wspólną integracją, zabawą, zwiedzaniem oraz oczywiście prezentowaniem własnych doświadczeń związanych z ekologią.

Już w pierwszy dzień projektu młodzież z Jedynki wysłuchała wykładu, na temat głównych zagrożeń ekologicznych naszej planety oraz w jaki sposób próbują z nimi walczyć właśnie w malowniczej Toskanii. Po sporym wyzwaniu, jakim była angielska prelekcja na temat gospodarki odpadami komunalnymi, wszyscy udali się na pierwszy rekonesans lokalnych atrakcji turystycznych. Spacer po starówce odsłonił prawdziwą atmosferę prowincjonalnego San Giovanni;  stare, wąskie uliczki, których ciszę od czasu do czasu zakłócał monotonny ryk skutera, żółte kamienice oraz okna przyozdobione drewnianymi okiennicami z praniem suszącym się w łagodnym, wiosennym słońcu – Italia jak malowana! Do postawienia kropki na i tego dnia brakowało tylko jednego – prawdziwej włoskiej pizzy. Na szczęście ta dostępna była na wyciągnięcie ręki; zaledwie kilkadziesiąt metrów od hotelu.
Włoska margheritta i diavola okazały się rzeczywiście wspaniałe!

Kolejny dzień przyniósł kolejne wrażenia – tym razem w niedalekiej Florencji. Tam już od pierwszego rzutu okiem po okolicy zrozumiałe stało się dla wszystkich, dlaczego Włochy określa się mianem kolebką renesansu. Ogrom zabytków, z których historia dosłownie krzyczy do wszystkich turystów może przyprawić o ból głowy.
Jednak Włochy nie byłyby Włochami, gdyby sacrum nie mieszało się tu z profanum. Dlatego gdy na jednym ujęciu nasza młodzież ledwo uwieńczyła czternastowieczne eksponaty najstarszej apteki w Europie, to już za moment pozowała do fotek przy witrynie od Prady, Zary, czy Louis Vuitton. Chociaż przepiękną Florencję można by zwiedzać tygodniami, to kolejne zaplanowane działania nakazały powrócić późnym popołudniem.

Gdy nasza młodzież wciąż miała głowę przepełnioną wrażeniami dnia poprzedniego, plan projektu szykował dla nich kolejne atrakcje; tym razem mieli okazję zobaczyć jak uczą się ich włoscy koledzy. Miejscowi nauczyciele oprowadzili uczestników projektu po całej szkole mieszczącej się aż w trzech różnych budynkach. Na zakończenie „szkolnego tournee”, młodzież ze wszystkich krajów przedstawiła w formie prezentacji swoje rodzime regiony, a także kwestie związane oczywiście z ekologią i ochroną środowiska. Była to nie tylko kolejna lekcja ekologii, ale także możliwość zaprezentowania uroków Grybowa uczniom z dalekiej Hiszpanii, Grecji i Norwegii. Gdy wycieczka po szkole dobiegła końca, organizatorzy nie pozostawili ani chwili na wytchnienie. W oddalonym o pięć minut jazdy pociągiem Montevarchi, uczniowie odbyli wycieczkę do muzeum paleontologii, gdzie dzięki ciekawemu komentarzowi włoskiej przewodniczki, mieli okazję przenieść się w jeszcze starsze od renesansowych czasów epoki. Zakończenie dnia przyniosło okazję do integracji przy wspólnym posiłku. Nasza młodzież przełamywała bariery lingwistyczne między kolejnym kęsami włoskiego spaghetti, co ostatecznie okazało się wspaniałą zabawą.

Czas w uroczej Toskanii płynął nieubłaganie. Następny dzień i następne atrakcje. Tym razem na celownik zostało obrane malownicze miasteczko Arezzo. Było to kolejne miejsce dosłownie tętniące historią na każdym kroku. Niemalże każdy krok dawał sposobność do wykonania niezapomnianej fotki z imponującą historią w tle. W Arezzo na naszą młodzież czekała także kolejna porcja wiedzy z zakresu archeologii, dzięki odwiedzinom w muzeum archeologicznym. Chociaż plany na dalsze zwiedzanie pokrzyżowała nieco pogoda, zalewając brukowane ulice uroczego Arezzo hektolitrami wiosennego deszczu, niestrudzona młodzież nie dała zbić się z tropu. Zwiedzanie po prostu zamienili na wspólne zabawy, wypełniając eter hotelowych korytarzy mieszaniną wszystkich języków.

Aż trudno było wszystkim uwierzyć, iż bezlitośnie nadszedł ostatni dzień pobytu, pakowanie, zakupy, ostatnia wspólna kolacja i pożegnanie. Ten dzień, to także czas ewaluacji zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Padły wstępne ustalenia, co do dalszych działań w projekcie oraz przybliżone terminy kolejnych spotkań.
Erasmus+2018 – spotkanie we Włoszech dobiegło końca. Wszyscy z głowami pełnymi wrażeń, walizkami pękającymi w szwach od prezentów dla bliskich, porozjeżdżali się do swych domów.

Do zobaczenie następnym razem!!!


Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

Auto-Complex w Nowym Sączu dealer Kia, Suzuki, Subaru

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: