Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 26 maja 2024

Europejskie kraje, w których Polacy potrzebują paszportu

Przyzwyczailiśmy się, że do podróżowania po europejskich krajach wystarcza dowód osobisty. Tymczasem istnieje Europie kilka państw, które wymagają od polskich obywateli wjeżdżających na ich teren wylegitymowania się paszportem. Jakie to państwa i co warto wiedzieć o podróżowaniu do nich, żeby nie narazić się na problemy? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Cypr – czy wystarczy dowód osobisty?

Planujesz podróż na Cypr i myślisz, że dowód osobisty Ci wystarczy? Okazuje się, że nie, jeśli zamierzasz wybrać się na północną część wyspy. Obszar oficjalnie zwany Turecką Republiką Cypru Północnego nie jest uznawany za państwo przez nasz kraj, dlatego chcąc wjechać na te tereny, potrzebujesz ważnego paszportu. Wszystkie procedury dotyczące wyrobienia dokumentu w Grybowie zostały opisane w serwisie https://paszporty.com.pl/.

Wielka Brytania

W momencie, kiedy doszło do wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, można było się spodziewać, że zajdą zmiany dotyczące warunków podróżowania. I tak stało się 1 października 2021 roku. Od tego momentu, aby wybrać się do UK, Polacy potrzebują paszportu. Jeśli planujesz wyjazd na dłużej, musisz uzyskać też wizę, jednak w przypadku wyjazdu turystycznego nietrwającego dłużej niż 6 miesięcy wiza nie będzie Ci potrzebna. W razie potrzeby zamiast szukać punktu paszportowego położonego najbliższej Grybowa wniosek o paszport może złożyć online – więcej informacji na temat procedur znajdziesz w serwisie https://paszporty.com.pl/jak-wyrobic-paszport/.

Białoruś

Chcąc wjechać na terytorium Białorusi, Polak musi wylegitymować się ważnym paszportem lub paszportem tymczasowym. Do 31 grudnia 2022 roku obowiązuje ruch bezwizowy. Jeśli więc jesteś polskim obywatelem i chcesz przekroczyć granicę drogą lądową w celach turystycznych, nie musisz wyrabiać wizy. Trzeba mieć też wykupione ubezpieczenie, a w przypadku wjazdu autem zieloną kartę.

Ukraina

Aby wjechać na terytorium Ukrainy, również potrzebny jest paszport lub paszport tymczasowy. Dokument powinien być ważny w trakcie przeprowadzanej kontroli granicznej. Wiza jest wymagana, jeśli planujesz pobyt przekraczający 90 dni w ciągu pół roku.

Rosja

Dokumentem potwierdzającym tożsamość honorowanym w Rosji jest w przypadku Polaków paszport lub paszport tymczasowy. Oprócz tego trzeba mieć przy sobie ważną wizę. Jeśli planujesz wjazd na teren Federacji Rosyjskiej i chcesz o nią wnioskować, najpierw musisz udać się do urzędu konsularnego (Kraków, Poznań, Gdańsk), aby załatwić wszelkie formalności.

Turcja

Jako że Turcja częściowo leży w Europie Południowo-Wschodniej, uwzględniamy ją w tym zestawieniu. Jak możesz przekroczyć turecką granicę? Potrzebny będzie Ci paszport lub paszport tymczasowy. Turcja honoruje także polski dowód osobisty, ale tylko wtedy, gdy obywatel polski wjeżdża na teren kraju w celach turystycznych lub tych dotyczących tranzytu (łącznie maksymalnie 90 dni w ciągu pół roku). W przeciwnym wypadku potrzebny jest paszport i wiza. W praktyce dla większości Polaków, którzy przyjeżdżają do Turcji na kilka-kilkanaście wakacyjnych dni w ciągu roku, wystarczy zatem dowód osobisty. To duże ułatwienie w porównaniu z innymi ciepłymi krajami Azji czy Afryki. A jak formalności wyglądają w Bułgarii? Tego dowiesz się z artykułu na stronie https://paszporty.com.pl/czy-do-bulgarii-potrzebny-jest-paszport/.

Kazachstan

Terytorium Kazachstanu również leży częściowo w Europie. Aby przekroczyć granicę tego kraju, musisz mieć paszport lub wylegitymować się paszportem tymczasowym ważnym co najmniej 6 miesięcy od momentu planowanego wyjazdu z Kazachstanu. Wiza potrzebna jest w przypadku wszystkich innych pobytów prócz turystycznych i biznesowych trwających nie dłużej niż 30 dni.

Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: