Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
sobota 22 czerwca 2024

Mieszkanie na wynajem – czy to się opłaca?

Polacy coraz chętniej i coraz częściej kupują mieszkania w celach inwestycyjnych. Z danych opublikowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że w 2016 roku aż 51% Polaków wybrało nieruchomość, by zainwestować swój kapitał.

Mieszkanie na wynajem – sukces gwarantowany?

W niejednym artykule poświęconemu tej tematyce znajdziemy informację o tym, że to doskonała lokata kapitału, o wiele bezpieczniejsza niż inne formy jego pomnażania (zwłaszcza lokaty na których raczej się traci niż zyskuje). Czy mieszkanie na wynajem to inwestycja, która zawsze się opłaca? O tym czy kupno nieruchomości w celach inwestycyjnych, to na pewno dobry pomysł dowiesz się z poniższego artykułu.  

Większość osób decydujących się na tego rodzaju inwestycję jest przekonana, że rynek mieszkaniowy jest na tyle stabilny i chłonny, że nic zaszkodzić nie jest mu w stanie. Są one również przekonane, że to sposób na bezpieczny i pewny zysk. Tymczasem jak każda inwestycja, tak i ta może okazać się nietrafioną lokatą kapitału.

Dlaczego inwestowanie w nieruchomości wydaje się Polakom sposobem na pewny i bezpieczny zysk? Wspomniany trend łączy z naszą mentalnością narodową, gdyż Polacy lubią widzieć w co inwestują, wybierając rzeczy solidne i przyszłościowe. Nie bez znaczenia jest również i to, że dany lokal staje się ich własnością z którą często wiążą dalekosiężne plany, oczekując równie długofalowego zysku. Posiadanie nieruchomości dla niektórych jest sposobem zabezpieczenia się na starość, albo czymś, co będą mogli zostawić dzieciom w spadku.

Rosnące ceny mieszkań i stawek najmu sprawiają, że Polacy coraz częściej decydują się na lokatę kapitału w postaci mieszkań czy gruntów, panuje bowiem przekonanie, że tak jedne, jak i drugie w najbliższym czasie na wartości raczej nie stracą. Potwierdzają to badania: jak wynika z danych opublikowanych przez portale trudniące się wynajmem i sprzedażą lokali mieszkaniowych średnia rentowność najmu w Polsce plasuje się obecnie na poziomie 5,28% zaś w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach może sięgnąć ona nawet 6%. Fakt, że rosną zarówno ceny rynkowe mieszkań, jak i stawki czynszu z pewnością ucieszy inwestorów.

Inwestujesz w nieruchomość? O tym musisz pamiętać!

Jak zatem inwestować w nieruchomości, by potem tego nie żałować i by to, co miało być kurą znoszącą złote jajka nie okazało się strzałem w kolano? Kluczowe znaczenie ma tu lokalizacja nieruchomości i to jak jest ona skomunikowana z resztą miasta. Mówiąc o lokalizacji trzeba też wziąć pod uwagę to czy położenie danej nieruchomości zwiększy swoją atrakcyjność w przyszłości (np. dzięki nowym liniom komunikacyjnym czy ogólnej poprawie infrastruktury).

Badania pokazują, że najlepiej jest kupić mieszkanie na wynajem w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. W tych miastach lokali na wynajem wciąż jest mniej niż chętnych, dlatego właściciele nieruchomości w tych lokalizacjach mogą uzyskać wyższe stawki czynszu. Aby zarobić na wynajmie zamiast do niego dokładać należy też uwzględnić technologie i materiały zastosowane przy budowie oraz przydatność technologiczną budynku w przyszłości.

Jednak nawet atrakcyjnie położona nieruchomość, nie musi gwarantować nam finansowego bezpieczeństwa na lata, bo chociaż cena samego lokalu wzrasta w ciągu kilku lat statystycznie o 2%, to należy tu wziąć również pod uwagę rozwój rynku mieszkaniowego i panujące na nim trendy, te zaś trudno przewidzieć.

Wiele zależy też od tego jak szybko (i czy w ogóle) znajdziemy najemcę. Często popełnianym błędem przez osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości jest założenie, że będący ich własnością lokal pozostanie cały czas wynajęty, tymczasem tak wcale być nie musi. Znalezienie najemców za dobrą stawkę i takich, którzy będą nam odpowiadać może potrwać. A kiedy lokal stoi pusty, to rentowność wynosi okrągłe 0, mieszkanie, którego nie wynajmujemy nie tylko na siebie nie zarabia, ale i generuje dodatkowe koszty. W takiej sytuacji ten gorszy okres pomogą przetrwać nam pożyczki krótkoterminowe, dzięki którym uregulujemy najpilniejsze opłaty za mieszkanie nawet wówczas, gdy akurat nie mamy go komu wynająć.

Tym, co również może zaskoczyć początkującego inwestora są koszty związane z samym utrzymaniem nieruchomości, czynszem, opłatami administracyjnymi czy bieżącymi naprawami. Takie wydatki także pomniejszą nasz zysk (i trzeba być tego świadomym).

Ponadto, do ceny samego zakupu lokalu należy doliczyć koszty związane z jego urządzeniem czy remontem (jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego). Im więcej zainwestujemy w aranżację pomieszczenia, tym więcej możemy zarobić na przyszłym wynajmie.          Ostatnia sprawa to kwestia płynności samej inwestycji. Ta w przypadku nieruchomości jest niewielka, co oznacza, że jeśli zdecydujemy się sprzedać będącą naszą własnością nieruchomość, to na chętnych przyjdzie nam trochę poczekać.

Podsumowując, nieruchomość na wynajem to dobra lokata kapitału, jednak jak do każdej inwestycji, tak i do tej należy podejść z głową. Chłodna kalkulacja i zdrowy rozsądek to najlepsza recepta na finansowe powodzenie.

Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: