Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 14 kwietnia 2024

Eksperci ocenili miasto i gminę Grybów. Gala Fundacji Sądeckiej

Dzisiaj (tj. 24 czerwca br.) w sali byłego kina Krokus a obecnie Auli PWSZ przy Alei Wolności 40 w Nowym Sączu odbyła się gala rankingu gmin – Ocena Aktywności Subregionu Sądeckiego. Ocenie ekspertów pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza poddało się 39 jednostek samorządowych z powiatów gorlickiego, sądeckiego oraz limanowskiego.

Podczas gali pojawili się nie tylko przedstawiciele gmin biorących udział w rankingu ale również Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Leszek Zegzda członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Zygmunt Berdychowski prezes SKT Sączeczanin. Miasto Grybów reprezentował burmistrz Paweł Fyda oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Grybowie Józef Góra natomiast gminę Grybów zastępca wójta Andrzej Poręba. Na sali pojawił się również m.in. senator Stanisław Kogut, starosta gorlicki Karol Górski oraz radny powiatu nowosądeckiego Wiktor Durlak.

– Ranking stworzony przez Fundację Sądecka i Instytut Ekonomiczny PWSZ to metoda oceny nie tylko bieżącej pracy samorządów na poziomie gmin – powiedział podczas gali Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin. – To także ważne narzędzie dla starostów i samorządu wojewódzkiego dla tworzenia spójnej strategii rozwoju. W tym roku do grona Patronów Honorowych dołączyła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska. Od 9 lat ekonomiści PWSZ wyłaniają nie tylko liderów wśród samorządów naszego regionu ale też porządkują wedle ustandaryzowanych kryteriów większość efektów ich działań. W efekcie powstaje bezcenne zestawienie dające obraz tego, jak – roku po roku – funkcjonują samorządy naszego regionu. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne są liczby nowo zarejestrowanych firm, odsetek młodzieży pozostającej bez nauki i zatrudnienia, przychody z podatku dochodowego, relacje nadwyżki operacyjnej do bieżących wydatków bądź saldo migracji. 

O tym jak tworzony był ranking 39 jednostek samorządowych z terenu powiatów gorlickiego, nowosądeckiego oraz limanowskiego wraz z miastem Nowy Sącz tłumaczy prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz, dyrektor Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu: – Analizowanych było 39 jednostek w oparciu o cztery komponenty stałych od lat wskaźników, głównie finansowych: generowanie dochodów, pozainwestycyjna działalność gospodarcza, aktywność inwestycyjna oraz efektywność polityki społecznej. W sumie uwzględnionych zostało ponad 20 wskaźników szczegółowych. Wartości liczbowe cech potrzebnych do wyznaczenia wskaźników opisujących badaną sytuację w poszczególnych gminach uzyskano w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie.

Wśród pozytywnych cech i wskaźników jakie eksperci tworzący ranking zauważyli wobec miasta Grybowa są m.in.: wysokie wyniki uczniów klas szóstych oraz egzaminów gimnazjalnych (ogółem 3 miejsce w rankingu). Oceniający zwrócili uwagę także na wysoką dynamikę zmian jednostki Miasta Grybowa w zakresie: pozyskiwania środków unijnych per capita (4 miejsce) oraz wydatków na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska per capita (3 miejsce).

– Cieszę się, że miasto Grybów zostało ocenione przez niezależnych ekspertów z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w tak wielu zakresach działalności naszej jednostki terytorialnej – mówi burmistrz Paweł Fyda. – Dzięki temu porównaniu możemy zobaczyć jak zmienia się nasze miasto, jak wypadamy na tle innych gmin, co zostało zrobione a co jeszcze musimy wykonać. Wskaźniki i parametry osiągane przez miasto Grybów nie są może najlepsze, jednak wysoka dynamika zmian wykazana przez ekonomistów w większości aspektów funkcjonowania naszego samorządu jest nadzieją na przyszłość. Gratuluje wszystkim uczestnikom rankingu, a teraz czas do dalszej pracy!

Gmina Grybów natomiast zajęła 2 miejsce wśród gmin o najwyższej aktywności inwestycyjnej oraz również 2 miejsce w kategorii dynamika. W ocenie końcowej wszystkich kategorii najwyższe miejsca zajęli kolejno: Muszyna, miasto Mszana Dolna oraz Krynica Zdrój.

Podczas gali wręczenia tytułów zebrani na auli goście mieli możliwość obejrzenia spotu reklamowego miasta Grybowa a także wysłuchania paneli dyskusyjnych. Całe wydarzenie uświetniła gra Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Barcic.


Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: