Alkoholizm to choroba, która całkowicie zmienia nie tylko zachowanie, ale i fizyczne zdrowie człowieka. Uzależnienie od alkoholu powoduje, że nawet osoby świadome swojego nałogu i problemów, jakie powoduje nie są w stanie samodzielnie odstawić nałogu i nad nim zapanować. Zmiany w organizmie i zdrowiu psychicznym postępują, sytuacja życiowa się pogarsza, a jedynym sposobem na poradzenie sobie z chorobą i wyjście z alkoholizmu jest terapia. W jaki sposób alkohol wpływa na organizm człowieka i dlaczego tak ważne jest leczenie alkoholizmu?
Co dzieje się z ciałem człowieka, gdy pijemy alkohol?
Spożywając alkohol okazjonalnie, w niewielkich ilościach, efekty picia odczujemy najczęściej w formie kaca. Reakcja ta jest naturalną odpowiedzią organizmu na zatrucie alkoholem etylowym, którego organizm nie jest w stanie rozłożyć wystarczająco szybko by uniknąć negatywnych skutków picia. Kac może objawiać się bólem głowy, odwodnieniem, nudnościami i generalnie złym samopoczuciem. W przypadku osób, które nadużywają alkoholu i piją nałogowo, efekty kaca mogą z czasem zanikać przez wypracowanie większej tolerancji organizmu, ale też pojawiać się ze zdwojoną siłą, gdy odstawimy alkohol.
Nadmierne picie alkoholu ma długotrwałe skutki i zaburza pracę wielu narządów w organizmie człowieka. Uszkodzeniu ulega m.in. serce i układ krwionośny – praca serca słabnie, może pojawiać się podwyższone ciśnienie krwi, niedokrwistość oraz problemy z krzepliwością. Alkohol wpływa również negatywnie na pracę płuc, może prowadzić do marskości wątroby, powodować wrzody żołądka, oddziaływać na pracę mózgu, prowadzić do zaników pamięci, przedwczesnego starzenia się skóry i wielu innych problemów.
Alkoholizm a objawy psychiczne – cierpi nie tylko organizm
Wiele osób sięgających po alkohol okazjonalnie robi to, bo po alkoholu człowiek czuje się rozluźniony, zrelaksowany i na chwilę zapomina o swoich codziennych problemach. Jeśli jednak to właśnie chęć zapomnienia i odcięcia się od rzeczywistości jest powodem sięgania po alkohol, drinki wypijane w towarzystwie szybko zamienią się w dyktowanie kolejnych kolejek, a później picie w samotności. Próba radzenia sobie z problemami życiowymi właśnie z pomocą alkoholu to pierwszy krok do alkoholizmu, ale i jeden z jego najważniejszych objawów psychicznych.
Alkohol powoduje wiele zmian w obrębie mózgu, wpływając m.in. na pogorszenie się pamięci, pojawienie się urojeń i nieracjonalnych zachowań, rozwój depresji, nerwowość, a często nadpobudliwość i potrzebę przemocy fizycznej. Takie zachowania, w połączeniu z pojawieniem się zachowań autodestrukcyjnych i chęcią całkowitego odcięcia się od życia codziennego czy osób, które chcą alkoholikowi pomóc są najbardziej problematyczne i prowadzą do całkowitej izolacji uzależnionego. Na tym etapie nawet najsilniejsi, ci którzy tłumaczą że mają kontrolę nad nałogiem i mogą w każdej chwili przestać, będą potrzebowali pomocy specjalistów.
Kiedy alkoholik potrzebuje terapii?
Po specjalistyczną pomoc i leczenie alkoholizmu można sięgnąć na każdym etapie rozwoju nałogu i w praktyce szybkie zajęcie się problemem daje znacznie większe szanse na powodzenie. Niestety, wiele osób dość późno zdaje sobie sprawę ze swojego nałogu i przyznaje się do niego przed sobą lub bliskimi. Gdy nałogowe picie zaburza codzienne życie człowieka, niszczy jego relacje z otoczeniem, wpływa na jego życie prywatne i zawodowe, powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie i osłabia jego zdolność samodzielnego myślenia, pomoc terapeutów będzie konieczna. Leczenie zawsze rozpoczyna się od całkowitego detoksu organizmu pod kontrolą lekarzy, a później stopniowego wychodzenia z problemów które doprowadziły do rozwoju alkoholizmu. Terapia alkoholowa to długi proces, ale bez niego samodzielne wyjście z nałogu jest właściwie niewykonalne.