Z pewnością większość osób miała już do czynienia z niesatysfakcjonującym rozstrzygnięciem, jeśli chodzi o likwidację szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie są skore do wypłacania pełnej kwoty odszkodowań, która odpowiadałaby rzeczywistym kosztom likwidacji danej szkody.
W większości przypadków jest to ze strony firmy ubezpieczeniowej tzw. swoiste przeciąganie liny, obliczone na badanie skali determinacji poszkodowanego i interpretowanie warunków umowy na własną korzyść. Żeby nie popełnić jakiegoś błędu formalnego, jaki mógłby utrudnić bądź opóźnić dochodzenie roszczenia z tytułu OC, a także w sytuacji, kiedy ubezpieczyciel “okopał się” na swoim stanowisku, które nie pozwala nam uzyskać kompleksowego zadośćuczynienia, warto zwrócić się o pomoc do prawnika.
Najpowszechniejszą odmianą polisy OC jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla posiadaczy pojazdów. Oprócz tego, mogą ją posiadać przedstawiciele innych zawodów, np. lekarze, projektanci, zarządcy nieruchomości czy sportowi instruktorzy. Sam fakt posiadania polisy OC przez sprawcę czy podmiot odpowiedzialny za powstanie jakiejś szkody, nie jest gwarancją uczciwego i satysfakcjonującego odszkodowania dla pokrzywdzonego. Często towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują nieprzejednaną postawę i stanowiska sugerujące, że dana opinia/kosztorys są ostateczne, czego efektem są zwykle zaniżone wartości rekompensat. Należy pamiętać, że każdej poszkodowanej osobie, przysługuje prawo całkowitego zadośćuczynienia. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie dochodzenia swoich roszczeń prawnikowi, który z całą pewnością wyczerpie wszelkie możliwości do skutecznego wyegzekwowania należnych pieniędzy (więcej informacji: ktmh.pl). Już samo pismo na firmówce kancelarii adwokackiej z pieczątkami, sygnowane przez mecenasa, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Zakłady ubezpieczeń doskonale zdają sobie sprawę, że w takiej batalii stoją na straconej pozycji i nie chcąc narazić się na niepotrzebne dodatkowe koszty procesowe, są bardziej skore do kompromisów czy zawarcia ugody.
Ubezpieczenie OC samochodowego ma za zadanie pokryć wszystkie szkody, jakie zostały wyrządzone poszkodowanej osobie, w tym m. in.: związane z uszkodzeniem ciała, rozstrojem zdrowia oraz śmiercią, a także dotyczące uszkodzonego i/lub zniszczonego mienia. Prawnik zadba o to, żeby ubezpieczyciel zwrócił nam koszty zakupu oryginalnych części samochodowych, a nie tańszych odpowiedników. Obsługa prawna oferowana przez prawników bądź kancelarie adwokackie pomoże również przyspieszyć całą procedurę odszkodowawczą, a w razie opóźnienia w wypłacie odszkodowania, wywalczyć należne odsetki. W sytuacji, gdy podstawą odwołania od pierwotnej, niekorzystnej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego będzie niezależna ekspertyza, prawnik może wywalczyć dla poszkodowanego zwrot kosztów jej sporządzenia. Statystycznie, wywalczone odszkodowania za pośrednictwem kancelarii adwokackich, są znacznie wyższe od poziomu pozostałych rekompensat, a zapłata za usługi prawnicze, zwykle jest jedynie częścią tej różnicy.
fot. ilustracyjne (archiwum własne)