Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 24 lipca 2024

To już rok! Pierwsze urodziny kina „BIAŁA”!

To już rok odkąd Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie powróciło ze swą siedzibą do nowoczesnego budynku przy ulicy Kościuszki 7. Dawny obiekt Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” po gruntownej modernizacji wznowił swoją działalność. W budynku tym prezentowane są najnowsze produkcje filmowe, a także odbywają się tu różnorodne działania kulturalne. Prężnie działa grupa teatralna, muzyczna i plastyczna.

Dzieje budynku przy ulicy Kościuszki w Grybowie sięgają roku 1906, kiedy to z inicjatywy  Samorządu Miasta Grybów, członków rodziny Motykiewiczów oraz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oddział w Grybowie powstaje myśl budowy tego obiektu. 

Od pierwszych dni w budynku tym toczy się bogate życie kulturalne. Działa tutaj m.in. Miejska Biblioteka, a także kasyno. W 1928 roku obiekt ten zostaje przystosowany do kinematografii. W 1946 roku stworzony został tutaj teatr społeczny, którego inicjatorem był Jerzy Gostwicki, późniejszy przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej i wieloletni gospodarz tego miasta. Niestety w czasie II wojny światowej rozproszeniu uległy zbiory archiwalne i biblioteczne mieszczące się w „Sokole”. Przez pewien czas w budynku przy ulicy Kościuszki działa galeria sztuki „Miniatura”. W latach ’60 ubiegłego stulecia z inicjatywy ówczesnego dyrektora kina, Włodzimierza Olszewskiego obiekt ten zostaje rozbudowany o hol, a tak naprawdę „FOYER”, a wraz z nim powstaje piękna i wymowna mozaika ceramiczna autorstwa profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Witolda Skulicza, światowej sławy artysty. Wraz z budową dodatkowego holu, powstaje także charakterystyczny neon z napisem „Kino Biała”, który został zachowany do dzisiaj.

Historia wraz z tradycją były inspiracją do kolejnych działań, które zostały podjęte w roku 2016. Powstała wtedy myśl poprawy stanu technicznego obiektu kina „Biała” oraz jego gruntownej modernizacji. 

Obecnie jest to nowoczesne centrum kulturalne, w którym zostały zachowane wszelkie wartości historyczne oraz jego tradycja. Dodatkowo na kopule dachowej w ramach prac remontowo-budowlanych zainstalowana została iglica, na której umieszczono datę zakończenia budowy tego obiektu.

Budynek ten został przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. W obiekcie tym powstały pracownie rękodzieła, bogate zaplecze artystyczne i sanitarne, szatnie dla wszystkich uczestników wydarzeń kulturalnych. MCKCiE w Grybowie zostało wyposażone w sprzęt muzyczny dla młodych artystów. Powstała sala widowiskowo- kinowa, która dorównuje najlepszym salom sieci kinowych w Polsce, a w niej zainstalowany został wysokiej klasy sprzęt audiowizualny wraz z systemem „Dolby Atmos” i profesjonalne oświetlenie sceniczne.

-Kino „Biała”, które dostało nowe życie, od roku nabiera zupełnie innego znaczenia. To centrum kulturalne tętniące życiem, w którym serce bije bardzo mocno. Gratuluje i dziękuje wszystkim, którzy starają się, aby to miejsce rozwijało się i każdego dnia ożywiało na nowo- mówił podczas sobotniego świętowania urodzin kina „Biała”, Paweł Fyda Burmistrz Miasta Grybów.

-Pragnę życzyć, aby obiekt ten tak jak dotychczas służył przez kolejne lata, kolejnym pokoleniom mieszkańców miasta Grybowa i jego okolic- dodaje Burmistrz Miasta Grybów, Paweł Fyda.

Inwestycja samorządu miasta Grybowa odbyła się w partnerstwie ze słowackim miastem Bardejów. Łączny koszt to kwota ponad 8 mln złotych, z czego aż 82% stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach projektu „Ochrona, promocja i rozwój tradycyjnych rzemiosł w obszarze transgranicznym”.

Źródło informacji: Saga Grybów, Miasto Grybów.

„Piękna fotografia “Sokoła” z lat międzywojennych pochodzi z arch. Rafała Łosowskiego (fragment) – dziękujemy!” Źródło: Saga Grybów.
Kino “Biała” w budynku dawnego “Sokoła” w Grybowie, lata 70. „Fotografia z kolekcji zdjęć nieznanego autora odnaleziona w Muz. Parafialnym przez p. Tadeusza Sapalskiego i p. Marię Solarz.” Źródło: Saga Grybów.

Kino „Biała” lata 2019-2022

Komentarze:

Turystyka

Borówki z Krużlowej skradną serce niejednego! Słodkie i ekologiczne (FILM)

“Borówki od Jaśka” to hasło jakie funkcjonuje na ustach wielu klientów, chcących kupić ten słodki, ciemnoniebieski owoc w naszym regionie. Tym bardziej, że plantacja borówek znajduje się w Krużlowej Niżnej i prowadzą je osoby, dla których owocowe krzewy to nie tylko biznes ale także marzenia, pasja i życiowe wyzwania. Poznajcie to wyjątkowe miejsce!

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: