Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
wtorek 27 lutego 2024
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa

Wspomnienia i refleksje. Pierwszy Festiwal „Rozstaje Kultur”.

Emocje po Jesieni Grybowskiej dopiero opadają, a na mieszkańców czekało kolejne kulturalne wydarzenie. W miniony weekend (tj. 16-17 września) Grybów stał się gospodarzem Pierwszego Festiwalu Rozstaje Kultur”. Dzięki zaangażowaniu Karoliny Krupy, Marka Osiki i Magdaleny Migalskiej-Gregi, możliwe było zorganizowanie takiego wydarzenia w naszym mieście.

Nie ukrywam, jak pierwszy raz usłyszałem od mojej absolwentki Karoliny Krupy, że zamierza zorganizować taki festiwal, to nie wierzyłem, że jej się to uda, w tak krótkim czasie. Idea jest wspaniała. Karolina posiada ogromny potencjał i wiele pomysłów na ten festiwal. Natomiast zorganizowanie tego wydarzenia w trzy, cztery miesiące to karkołomna praca-prof. dr hab. Mariusz Sielski, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, dziekan Wydziału Instrumentalnego.

Idea festiwalu
W Grybowie od zawsze przenikały się kultury trzech grup-Polaków, Żydów i Łemków. Festiwal miał na celu ożywić wspomnienia minionych czasów, przerwanych grozą wojny, czasów, w których to Ziemia Grybowska była miejscem wielokulturowym. Z tego powodu dobór repertuaru nie był przypadkowy. Mieszkańcy Grybowa mieli okazję usłyszeć kompozycje najwybitniejszych polskich kompozytorów m.in. Ignacego Jana Paderewskiego czy Fryderyka Chopina, a także mniej znane kompozycje Romualda Twardowskiego.

Kompozytorzy z okolic Grybowa
Spośród kompozytorów pochodzenia żydowskiego warto wymienić Samuela Barbera (aria z opery), a także bardzo mało znane pieśni oraz utwory na altówkę Rachel Knobler, urodzonej w Słomnikach. Wykonano również sonatę fortepianową Dymitra Bortniańskiego, pochodzenia łemkowskiego, który urodził się w Bartnej (niedaleko Grybowa).

Podczas koncertu przybyli goście mogli zobaczyć wystawę prac lokalnego malarza – Daniela Szczerby, który uwiecznia miejsca ważne i bliskie sercom grybowskiej społeczności. Mieszkańcy mieli również możliwość degustacji lokalnego wina z Winnicy Chodorowa. Na zakończenie Burmistrz Miasta wręczył artystom pamiątkowe „złote liście”, jako formę podziękowania za udział i organizację wydarzenia.

Dzisiaj na koncercie zauważyłem, że byli też zaproszeni goście, nie tylko z Grybowa, lecz z innych ośrodków, między innymi z Krakowa, Krynicy, Sękowej, to jest niezwykle cenne. Jeżeli festiwal będzie się rozwijał, będzie odgrywał ogromną rolę na nie tylko w mieście Grybów, ale i w całym regionie-Mariusz Sielski, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, dziekan Wydziału Instrumentalnego.

Ze swojej strony, jestem zachwycony atmosferą i opieką, jaką otaczają państwo tutaj wykonawców i też publiczność. Gratuluję tej pięknej sali, jest wspaniała. Udało się w tak charakterystycznym miejscu, jakim jest Grybów, taką salę odrestaurować i udostępnić ją dla wielu.

Festiwal „Rozstaje Kultur” to nowe wydarzenie, które, wpisuje się na stałe w kalendarz kulturalny Grybowa. W ten wyjątkowy sposób miasto chce przywracać pamięć o różnorodności i bogactwie kulturowym. Kino Biała” stało się w ten weekend miejscem niezwykłej muzyki klasycznej, wspomnień, rozmów i refleksji.

Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Grybów, mecenat objął Paweł Fyda, Burmistrz Miasta Grybów, patronat honorowy: Prof. dr hab. Mariusz Sielski, Prof. AMKP, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, partnerzy: Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie, Kino Biała w Grybowie, patronat medialny: GRYBOW24.pl, Krynica.TV oraz miastoNS.pl
Jeśli nie mogliście uczestniczyć w wydarzeniu zapraszamy do oglądnięcia naszej transmisji:

Dzień pierwszy: https://fb.watch/n9cl1dqKhS/
Dzień drugi: https://fb.watch/n9cmOp7xCf/

fot: Szymon Kozień – Uzeler Arts Twórcy Filmów i Fotografii

Dzień I Sobota

Dzień II NiedzielaKomentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

Auto-Complex w Nowym Sączu dealer Kia, Suzuki, Subaru

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: