Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
wtorek 27 lutego 2024

Gainer i BULK, jakie są różnice tych odżywek na masę?

Wśród odżywek węglowodanowo-białkowych bez wątpienia dwoma najbardziej popularnymi pozycjami są Gainer oraz BULK. Stosuje się je na potrzeby podobnych celów treningowych, a także w suplementacji okołotreningowej, aby właściwie odżywić mięśnie w organizmie. Chociaż Gainer jest prawdopodobnie bardziej popularny, to nie warto lekceważyć pod tym kątem odżywek typu BULK, które w niektórych przypadkach mogą być bardziej odpowiednie. Warto zatem poznać ich kilka cech charakterystycznych, aby zobaczyć jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema odżywkami na masę.

Czym jest gainer, a czym jest bulk?

Na samym początku warto przyjrzeć się temu, czym tak właściwie są te dwie odżywki stosowane na potrzeby budowania masy mięśniowej. Oba typy odżywek należą do suplementów węglowodanowo-białkowych, co oznacza że w zdecydowanej większości przypadków będą się one składały zarówno z protein jak i cukrów prostych i złożonych. W takim razie, jak się je w ogóle rozróżnia?

  • Gainer – jego najliczniejszym składnikiem będą węglowodany, które najczęściej zajmują ok. 70% składu odżywki. Natomiast białko zawarte w gainerach stanowi zazwyczaj od 15 do 30% ich składu. W przypadku gdy węglowodany i białka nie pokrywają 100% składu, najczęściej jest on uzupełniany przez witaminy, minerały oraz tłuszcze w niewielkich ilościach. Przez przewagę węglowodanów w składzie, gainer jest w stanie zapewnić duży ładunek energetyczny po spożyciu.
  • BULK – od gainera różni go przede wszystkim skład. W tego typu odżywkach na masę, węglowodany oraz białka są rozkładane “po równo”. Zatem w swoim składzie bulki najczęściej będą posiadać 50% protein oraz 50% cukrów. W ten sposób odżywka na masę nie tylko dostarcza energii, ale także dość znacznej ilości budulca mięśni. Będzie to też miało znaczenie w przypadku osób, które stosunkowo szybko przybierają na masie tłuszczowej – większa ilość białka, większe znaczenie dla mięśni.

Jak można zauważyć, podstawową i najważniejszą różnicą pomiędzy gainerem oraz bulkiem jest skład odżywki na masę. W bulku węglowodany oraz białka są najczęściej w takich samych lub bardzo zbliżonych do siebie ilościach, natomiast w gainerze przeważającym składnikiem będą węglowodany. 

Odpowiedniej jakości odżywki tego typu pozwolą osiągnąć wymarzoną masę ciała, która będzie składała się przede wszystkim z mięśni. Chcąc znaleźć najlepszą odżywkę dla siebie, warto przyjrzeć się ofercie SFD (https://sklep.sfd.pl/Od%C5%BCywki_na_mas%C4%99-k142.html), która jest bogata zarówno w gainery, jak i bulki w różnych wariantach smakowych itp.

Gainer vs BULK – co lepiej wybrać na masę?

Jak bardzo często zdarza się w tego typu przypadkach, wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Odżywka i suplement diety, bez względu na swój rodzaj i przeznaczenie, zawsze powinna być uzupełnieniem podstawowej odpowiednio zbilansowanej diety oraz treningów/aktywności fizycznej. To w dużej mierze pozwoli wskazać lepszą odżywkę na masę, która powinna być jedynie uzupełnieniem, a nie zastępować np. jeden z posiłków. Ważny jest także cel treningowy oraz sytuacja zdrowotna.

To powoduje, że jeśli jest się szczupłą osobą, która posiada problemy z nabieraniem masy przez szybką przemianę materii – warto postawić na gainer, ponieważ dostarczy on więcej kalorii, a nie powinien wywołać tzw. “oblewania” tkanką tłuszczową. Natomiast w odwrotnej sytuacji lub gdy po prostu brakuje białka w diecie, lepszym rozwiązaniem będzie bulk, bogatszy w proteiny.

Dokonanie wyboru zawsze ułatwi dietetyk lub lekarz, dlatego zawsze warto się skonsultować ze specjalistą. Dopiero wówczas, należy zdecydować się na najwyższej jakości odżywki i suplementy diety, które można znaleźć m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/). 

fot. nadesłane

Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

TADEX-POL

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: