Potrzeba skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej pojawia się nagle i niespodziewanie. Bardzo często, wybierając prawnika, któremu chce się powierzyć swoją sprawę, działamy pod wpływem silnych emocji. Tymczasem warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniego radcę prawnego. Może się bowiem okazać, że to od tej decyzji zależeć będzie, czy dany spór zakończy się dla nas z pozytywnym efektem.
Na wstępie warto wyjaśnić, czym radca prawny różni się od adwokata. Jeszcze kilka lat temu były to pokrewne, jednak całkowicie inne zawody. Tylko adwokat mógł sprawować funkcję obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Ponadto, tej grupie zawodowej przysługiwał przywilej występowania w sprawach rodzinnych. W ciągu ostatnich kilku lat sporo się jednak zmieniło. Dziś radcowie również mają możliwość występować i reprezentować swoich klientów we wspomnianych przypadkach, o ile nie pozostają w stosunku pracy z jakąkolwiek firmą. Jak zatem widać, zakres możliwości radcy prawnego jest spory. Warto mimo wszystko wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się zwrócić do konkretnego prawnika.
Zakres specjalizacji
Absolutną podstawą jest określenie zakresu prawa, w jakim mieści się dana sprawa, a następnie poszukanie radcy, który w takich przypadkach się specjalizuje. Trzeba wiedzieć, że prawnicy działają w konkretnych obszarach obowiązującego prawa. Jeśli zależy nam na tym, by nasza sprawa została możliwie szybko i korzystnie rozwiązana, warto skontaktować się z radcą, który na wylot zna aktualne przepisy oraz panujące realia. Pozwoli mu to precyzyjnie oszacować szanse na uzyskanie satysfakcjonującego wyroku lub ugody. Zgłoszenie się do radcy, który z danego obszaru prawa nie ma szczegółowej wiedzy, naraża nas po prostu na dalsze kłopoty.
Forma kontaktu
W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, by możliwie najwięcej formalności załatwić zdalnie. Duża część radców prawnych oferuje pomoc online lub telefoniczną, a spotkania na żywo organizowane są w szczególnych przypadkach, gdy niezbędne jest dokładne przeanalizowanie oraz przedyskutowanie sprawy. Najlepiej oczywiście, gdy radca działa w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak w okolicy nie znajdziemy dobrego specjalisty z danego zakresu, dobrze jest poszerzysz teren poszukiwań idealnego radcy i sprawdzić, czy oferuje on zdalną pomoc prawną.
Renoma i doświadczenie
Wybierając odpowiedniego radcę prawnego, należy zwrócić uwagę na jego renomę, dotychczasowe sukcesy oraz doświadczenie. Im bogatsze CV ma prawnik, tym większa szansa na to, że uda nam się rozwiązać sprawę z korzyścią. Gdzie znaleźć takie informacje? Najlepiej w sieci. Sama wizytówka Google potrafi zdradzić sporo informacji. Renomowane kancelarie posiadają również swój strony internetowe, gdzie na pewno znajdziemy informacje o głośnych sprawach doprowadzonych do szczęśliwego końca. Cały czas cennym źródłem informacji są ustnie przekazywane rekomendacje od znajomych. Polecenia z pierwszej ręki pozwalają zaoszczędzić nieco na czasie i dają dużo większy komfort psychiczny.
Koszt
Klienci mają często ograniczony budżet na skorzystanie z pomocy prawnej. Dlatego już podczas pierwszego kontaktu z wybranym radcą, należy upewnić się, ile kosztują świadczone przez niego usługi. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych niedomówień na dalszych etapach prowadzenia sprawy.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Wybierając radcę prawnego, dobrze jest też sprawdzić, czy znajduje się on na ogólnodostępnej liście specjalistów uprawnionych do świadczenia tego rodzaju usług. Taki prawnik podlega kontroli organów nadzorczych, musi stosować się do zasad etyki swojego zawodu, a także ma obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz dochowania tajemnicy zawodowej.
Wsparcie merytoryczne: Radca Prawny Wrocław Kancelaria AS