Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 28 lutego 2024

Rozliczanie PIT-37 2023

Obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym nakładany jest na każdego, kto w danym roku podatkowym osiągnął jakiś dochód, który zaliczyć można do opodatkowanych. W przeszłości standardem było to, że takie rozliczenia przeprowadzano osobiście, odwiedzając placówki Urzędów Skarbowych.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że niegdyś rozliczanie PIT 37 związane było z wieloma formalnościami. Najczęściej o pomoc w rozliczaniu formularza PIT 37 proszono osoby, które miały stosowne wykształcenie lub po prostu wiedzę i doświadczenie w takich kwestiach. Obecnie sam szybko przygotujesz PIT 37 do druku i zajmie to niewiarygodnie mało czasu.

Kto ma obowiązek wypełniać PIT-37?

Do tego zobligowani są przede wszystkim ci, którzy osiągają przychody ze stosunku pracy. Tutaj PIT37 do druku najpierw przygotowuje przedsiębiorca, który jest naszym pracodawcą. Na nim ciąży obowiązek przesłania wypełnionego formularza do Urzędu Skarbowego. W takim wypadku wysyła się PIT-37 online. Pamiętaj, że składając PIT-37 2022 będziesz musiał/a zapoznać się z obowiązującymi drukami PIT-37 2023. Zawsze rozliczenie składane jest w roku następnym po tym, w którym osiągany był przychód.

Pit-37 druk dla rencistów – czy tutaj rozliczanie też jest konieczne?

Oprócz osób pracujących z Urzędem Skarbowym rozliczać się muszą również renciści czy osoby korzystające z zasiłków przedemerytalnych oraz świadczeń z tym związanych. Wypełniając druk pit 37, rozliczyć też możesz:

  • stypendia;
  • zasiłki pieniężne;
  • przychody osiągane z tytułu umowy zlecenia;
  • przychody dotyczące praw majątkowych;
  • świadczenia z tytułu Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Kto nie musi wypełniać PITu 37?

Musisz wiedzieć, że wypełniając PIT 37 formularz nie jest przeznaczony dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Natomiast ten druk wypełniać powinny te osoby, które są członkami w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub też w innych rodzajach spółdzielni zajmujących się produkcją rolną. Omawiany tutaj PIT 37 pdf nie jest też przeznaczony dla osób, które przy rozliczeniach doliczają dochody małoletnich dzieci. PITu o którym tutaj mowa nie przekazujemy do Urzędu Skarbowego również w przypadku odliczania minimalnego podatku dochodowego.

Zmiany w rozliczaniu w roku 2023

Rok 2022 przyniósł już sporo znaczących zmian dotyczących prawa podatkowego. W 2023 przewiduje się kolejną serię zmian, która dotknie w zasadzie każdego podatnika. Przykładem dotyczącym PIT 37 jest chociażby to, że będzie można przeznaczać większą kwotę na organizacje pozarządowe. Do tej pory było tak, że mogliśmy przeznaczyć 1% podatku na różne stowarzyszenia czy fundacje. Od przyszłego roku będziemy mogli przekazać 1,5% podatku na wspierane przez nas organizacje pozarządowe.

PIT-37 2023 będzie też wiązał się ze zmianami dotyczącymi progu podatkowego. Ma on bowiem zostać zmniejszony z obowiązujących obecnie 17% do 12% w przyszłym roku. Nie zmieni się natomiast zupełnie nic w kwestii dotyczącej rozliczania wspólnego oraz ze współmałżonkiem. Wciąż zostaną zachowane te dwie opcje i mamy tutaj dowolność w wyborze rozliczania.

Do kiedy musisz rozliczyć PIT 37 w 2023?

Zgodnie z obecnie przedstawionymi warunkami, na rozliczenie z Urzędem Skarbowym będziemy mieć sporo czasu. Wypełnioną deklarację PIT-37 2023 możemy składać od 15 lutego do 2 maja 2023. Należy koniecznie pamiętać o tym, że składanie deklaracji z opóźnieniem może mieć swoje konsekwencje. Lepiej więc zrobić to wcześniej. Pomocne przy tym okaże się rozliczanie drogą elektroniczną, z czego wiele osób już od dawna korzysta.

Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

Budownictwo Filipowicz

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: