Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 26 maja 2024

Jak upoważnić kogoś do konta bankowego

Zastanawiasz się, jak upoważnić kogoś do konta bankowego? Wystarczy, że stworzysz pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym i zawrzesz w nim prawa, które będzie posiadała osoba trzecia. Pamiętaj, że upoważnienie do konta bankowego nie daje pełnego prawa do dysponowania rachunkiem. Posiadacz takiego dokumentu nie weźmie na nasze konto pożyczki ani nie zlikwiduje całkowicie rachunku.

Pełnomocnictwo a upoważnienie do konta bankowego – czym różnią się od siebie?

Każdy posiadacz rachunku ROR może udzielić prawa do dysponowania nim osobie trzeciej. Może to zrobić poprzez pełnomocnictwo lub upoważnienie. Czym różnią się te dwa dokumenty? Pełnomocnictwo wyraża wolę mocującego, z kolei upoważnienie przyzwala osobom trzecim wykonywać czynności w imieniu upoważniającego.

Aby oba dokumenty były ważne, musi je podpisać właściciel konta bankowego. Co ważne, może on udzielić prawa do konta osobie niepełnoletniej. W takim przypadku rachunkiem zarządza rodzic lub opiekun dziecka.

Pamiętajmy, że upoważnienie czy pełnomocnictwo dają nam ograniczone prawa. Nie możemy np. sięgnąć po pożyczki online czy kredyty bankowe, nawet jeśli nasza zdolność kredytowa na to pozwala. Nie możemy również wykorzystać prawa do zamknięcia rachunku. Zlikwidować rachunek może wyłącznie właściciel konta.

Co daje pełnomocnictwo do konta bankowego?

Istnieje kilka pełnomocnictw, które określają, jakie możliwości ma współwłaściciel konta bankowego. Należą do nich:

  • pełnomocnictwo ogólne – osoba, która je otrzyma, może składać zlecenia związane z czynnościami, do których prawo ma sam posiadacz konta;
  • pełnomocnictwo określonego rodzaju – pełnomocnik może wykonywać jedynie te czynności, do których został upoważniony. Przykładem może być wykonanie przelewu na określoną kwotę;
  • >pełnomocnictwo jednorazowe – upoważnienie do wykonania określonej operacji lub dyspozycji związanej z kontem.

Istotną rzeczą jest to, że żaden z powyższych dokumentów nie daje pełnomocnikowi całkowitego prawa do zarządzania kontem bankowym.

Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

Aby przekazać osobie trzeciej dostęp do naszego konta bankowego, powinniśmy stworzyć pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym. Jest to dokument, w którym należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące praw, jakie udzielamy osobie trzeciej w związku z dostępem do naszego konta. Dokument ten jest tak samo ważny, jak umowa pożyczki, którą podpisujemy, ubiegając się o dodatkowe pieniądze. Upoważnienie do konta bankowego powinno zawierać:

– dane właściciela rachunku bankowego, czyli imię, nazwisko, numer PESEL lub numer dowodu osobistego;
– dane pełnomocnika – również są to: imię, nazwisko, numer PESEL lub numer dowodu osobistego;
– zakres pełnomocnictwa;
– podpisy mocodawcy i pełnomocnika, o ile wymaga ich bank.

Czy pełnomocnik do konta odpowiada za długi?

Mając uprawnienia do konta bankowego osoby trzeciej możemy się zastanawiać, czy pełnomocnik do konta odpowiada również za długi, które są z nim powiązane. Nie musimy się martwić, ponieważ istnieje prawo chroniące w takich sytuacjach zarówno pełnomocnika, jak i mocodawcę. W związku z tym żadna ze stron nie zostanie objęta długami po zmarłym właścicielu rachunku, nawet gdyby windykator czy komornik pełnili już swoje działania związane z przejęciem rachunku.

Upoważnienie do konta bankowego po śmierci

Co się dzieje w momencie śmierci właściciela konta, do którego byliśmy upoważnieni? Tracimy prawo do dyspozycji danym rachunkiem bankowym. Istnieje możliwość zabezpieczenia się przed taką sytuacją. Wystarczy, że posiadacz konta skorzysta z dyspozycji wkładem na wypadek śmierci i określi, komu po jego śmierci będą przysługiwały prawa.

Jeśli zmarły nie wyznaczył osoby, która powinna przejąć zawartość konta bankowego w wyniku jego śmierci, pieniądze zgromadzone na rachunku powinny zostać rozdysponowane między spadkobierców. Aby mogło do tego dojść, spadkobiercy muszą przedłożyć w banku sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia sporządzone notarialnie. Spadkobiercy zwykle otrzymują część majątku proporcjonalną do udziału w spadku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy konto bankowe było współdzielone z małżonkiem. Wtedy wdowiec czy wdowa otrzymują połowę pieniędzy z rachunku.

Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: