
Zastanawiasz się, jak upoważnić kogoś do konta bankowego? Wystarczy, że stworzysz pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym i zawrzesz w nim prawa, które będzie posiadała osoba trzecia. Pamiętaj, że upoważnienie do konta bankowego nie daje pełnego prawa do dysponowania rachunkiem. Posiadacz takiego dokumentu nie weźmie na nasze konto pożyczki ani nie zlikwiduje całkowicie rachunku.
Pełnomocnictwo a upoważnienie do konta bankowego – czym różnią się od siebie?
Każdy posiadacz rachunku ROR może udzielić prawa do dysponowania nim osobie trzeciej. Może to zrobić poprzez pełnomocnictwo lub upoważnienie. Czym różnią się te dwa dokumenty? Pełnomocnictwo wyraża wolę mocującego, z kolei upoważnienie przyzwala osobom trzecim wykonywać czynności w imieniu upoważniającego.
Aby oba dokumenty były ważne, musi je podpisać właściciel konta bankowego. Co ważne, może on udzielić prawa do konta osobie niepełnoletniej. W takim przypadku rachunkiem zarządza rodzic lub opiekun dziecka.
Pamiętajmy, że upoważnienie czy pełnomocnictwo dają nam ograniczone prawa. Nie możemy np. sięgnąć po pożyczki online czy kredyty bankowe, nawet jeśli nasza zdolność kredytowa na to pozwala. Nie możemy również wykorzystać prawa do zamknięcia rachunku. Zlikwidować rachunek może wyłącznie właściciel konta.
Co daje pełnomocnictwo do konta bankowego?
Istnieje kilka pełnomocnictw, które określają, jakie możliwości ma współwłaściciel konta bankowego. Należą do nich:
- pełnomocnictwo ogólne – osoba, która je otrzyma, może składać zlecenia związane z czynnościami, do których prawo ma sam posiadacz konta;
- pełnomocnictwo określonego rodzaju – pełnomocnik może wykonywać jedynie te czynności, do których został upoważniony. Przykładem może być wykonanie przelewu na określoną kwotę;
- >pełnomocnictwo jednorazowe – upoważnienie do wykonania określonej operacji lub dyspozycji związanej z kontem.
Istotną rzeczą jest to, że żaden z powyższych dokumentów nie daje pełnomocnikowi całkowitego prawa do zarządzania kontem bankowym.
Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?
Aby przekazać osobie trzeciej dostęp do naszego konta bankowego, powinniśmy stworzyć pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym. Jest to dokument, w którym należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące praw, jakie udzielamy osobie trzeciej w związku z dostępem do naszego konta. Dokument ten jest tak samo ważny, jak umowa pożyczki, którą podpisujemy, ubiegając się o dodatkowe pieniądze. Upoważnienie do konta bankowego powinno zawierać:
– dane właściciela rachunku bankowego, czyli imię, nazwisko, numer PESEL lub numer dowodu osobistego;
– dane pełnomocnika – również są to: imię, nazwisko, numer PESEL lub numer dowodu osobistego;
– zakres pełnomocnictwa;
– podpisy mocodawcy i pełnomocnika, o ile wymaga ich bank.
Czy pełnomocnik do konta odpowiada za długi?
Mając uprawnienia do konta bankowego osoby trzeciej możemy się zastanawiać, czy pełnomocnik do konta odpowiada również za długi, które są z nim powiązane. Nie musimy się martwić, ponieważ istnieje prawo chroniące w takich sytuacjach zarówno pełnomocnika, jak i mocodawcę. W związku z tym żadna ze stron nie zostanie objęta długami po zmarłym właścicielu rachunku, nawet gdyby windykator czy komornik pełnili już swoje działania związane z przejęciem rachunku.
Upoważnienie do konta bankowego po śmierci
Co się dzieje w momencie śmierci właściciela konta, do którego byliśmy upoważnieni? Tracimy prawo do dyspozycji danym rachunkiem bankowym. Istnieje możliwość zabezpieczenia się przed taką sytuacją. Wystarczy, że posiadacz konta skorzysta z dyspozycji wkładem na wypadek śmierci i określi, komu po jego śmierci będą przysługiwały prawa.
Jeśli zmarły nie wyznaczył osoby, która powinna przejąć zawartość konta bankowego w wyniku jego śmierci, pieniądze zgromadzone na rachunku powinny zostać rozdysponowane między spadkobierców. Aby mogło do tego dojść, spadkobiercy muszą przedłożyć w banku sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia sporządzone notarialnie. Spadkobiercy zwykle otrzymują część majątku proporcjonalną do udziału w spadku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy konto bankowe było współdzielone z małżonkiem. Wtedy wdowiec czy wdowa otrzymują połowę pieniędzy z rachunku.