Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 22 lutego 2024
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty

INTERWENCJA: Nie ma czym oddychać! Nic nie widać!

W ostatnich dniach na nasz redakcyjny adres e-mail (dla przypomnienia redakcja@grybow24.pl) przyszło kilka wiadomości dotyczących panującego w mieście smogu, który nie tylko utrudnia oddychanie ale także powoduje znaczne ograniczenia widoczności.

Smog stał się zmorą wielu miast w Polsce, najwięcej zmartwień mają mieszkańcy południa naszego kraju. Problem dotyka również naszego regionu oraz przede wszystkim miasta Grybowa, gdzie zabudowa jest gęsta. Zjawisko smogu potęguje mgła, która zatrzymuje już na samym dole dym. Mieszkańcy skarzą się nie tylko na trudności w oddychaniu ale także ograniczoną widoczność. Warto dodać, że w styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%.

Rosnące zanieczyszczenie powietrza wymogło działania na samorządach. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął jednogłośnie 23 stycznia br. uchwałę antysmogową. Nowe przepisy w zakresie wymogów dotyczących paliw, wejdą w życie już od 1 lipca. Zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Jeśli chodzi o piece: w nowo budowanych domach i obiektach od lipca będą musiały być montowane kotły grzewcze piątej generacji. Do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy, do końca 2026 r. kominki będą musiały mieć sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Nie trzeba będzie wymieniać kominków już zamontowanych. Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

O to co możemy zrobić już dzisiaj zapytaliśmy Bartłomieja Orła, lidera Sadeckiego Alarmu Smogowego: – Jedyne co możemy w tej chwili zrobić, to zwrócić uwagę na palenie śmieci u sąsiadów i samych siebie – należy pamiętać, że jest to niezgodne z prawem. Jeśli kupujemy węgiel, to starajmy się wybierać ekogroszek. Trzymajmy się z daleka od mułów i miału, czyli odpadów, które są jeszcze bardziej szkodliwe niż śmieci! Jednak jedynie nowe, wysokosprawne kotły węglowe są w stanie rozwiązać problem raz na zawsze.

Problem zanieczyszczenia powietrza nie jest również obcy włodarzowi miasta Grybowa Pawłowi Fydzie: – Jako miasto czynimy starania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Na początku 2015 roku przystąpiliśmy do prac związanych z utworzeniem Programu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Grybowa. Dzisiaj mogę powiedzieć, że decyzja sprzed dwóch lat była decyzją bardzo trafioną. Dokument ten jest bowiem niezbędny, chociażby przy aplikowaniu o środki zewnętrzne, które mogą być przeznaczone na realizację zadań dotyczących ochrony środowiska. I tak właśnie w ramach działania dotyczącego redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza, Miasto Grybów złożyło dwie karty projektów, a co za tym idzie zostały złożone dwa wnioski  w ramach poddziałań Regionalnego Programu Operacyjnego 4.4.2 i 4.4.3 „Obniżenie poziomu niskiej emisji”. Przewiduje się zmianę czynnika grzewczego dla 40 budynków, których właściciele będą chcieli wymienić obecne paleniska, piece czy kotły węglowe na nowoczesne kotły węglowe spełniające aktualne wymagania ( kl. 5 normy PN-EN 303-5:2012 ) albo kotły na paliwa gazowe wraz z wykonaniem instalacji wewnętrznych. Dofinansowanie do każdego przedsięwzięcia będzie mogło  wynosić maksymalnie 8.000 zł do 1 pieca oraz do 6.000 zł kosztów przerobienia instalacji wewnętrznej gazowej oraz do 1.000 zł do kosztów przerobienia instalacji na piec węglowy wyższej klasy. Mam nadzieję, że złożone wnioski przejdą pozytywnie ocenę formalną i w niedługim czasie Miasto Grybów otrzyma stosowne dofinansowanie na wymianę pieców. Nie ukrywam, że realizacja tego projektu będzie miała wpływ na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Tym samym poprawi się jakość życia mieszkańców naszego miasta – kończy burmistrz.

fot. otrzymane od czytelnika w dniu 06 lutego br. – Grybów ul. Kazimierza Wielkiego


Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

AF Constructions

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: