Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 24 lipca 2024

Czego szuka u nas ORLEN? Geofizyka prowadzi badania w terenie

Od kilkunastu dni na terenie gminy Grybów a także w samym mieście można zauważyć sporą liczbę pojazdów opatrzonych logiem firm Geofizyka Kraków oraz Geofizyka Toruń. Ich obecność związana jest z prowadzonymi w naszym regionie poszukiwaniami ropy i gazu na zlecenie spółki Orlen Upstream.

Już pod koniec listopada 2013 roku ówczesny Minister Środowiska wydał koncesję nr 29/2013/p dla spółki RWE Dea AG S.A. na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze części bloku koncesyjnego nr 434, powiększonego o część bloku nr 433, które zlokalizowane są m.in. na terenie gmin i miast: Bobowa, Ciężkowice, Grybów, Gródek nad Dunajcem, Korzenna oraz Łużna. Koncesja została udzielona na pięć lat. W między czasie, w 2015 roku prawa do koncesji nabyła spółka Orlen Upstream. Tym samym to “orlenowska” spółka, na rzecz której pracuje Geofizyka prowadzi obecne prace poszukiwawczo rozpoznawcze.

Odkąd samochody oraz ciężki sprzęt pojawił się w naszym regionie na adres naszej reakcji otrzymaliśmy kilkanaście maili z różnymi pytania od czytelników. Najwięcej wiadomości dotyczyło zniszczenia łąk, upraw ale także dróg. Zgłaszane są obawy co do utrzymania poziomu wód po wykonanych badaniach czy ewentualnym skażaniu wód gruntowych. Jeden z napotkanych mieszkańców, wspomniał nam nawet o interwencji policji w związku z badaniami. Należy przypomnieć, że prace prowadzone są one zgodnie z prawem a wszelkie pozwolenia i decyzje zapadły już na etapie wydawania koncesji. O wszelkich szczegółach przeczytacie już niebawem na naszym portalu. Materiał poświęcony ewentualnym skutkom czy zagrożeniom opublikujemy jak tylko otrzymamy odpowiedź od rzeczników prasowych Geofizyki Toruń oraz ORLEN UPSTREAM.

Największą uwagę mieszkańców wzbudzają tzw. wibrosejsy czyli sporych rozmiarów urządzenia do generowania fali sejsmicznej o odpowiedniej długości i zakresie częstotliwości. Ich sygnał trafia wgłąb ziemi, odbijany jest od odpowiednich struktur wewnątrz podłoża, po czym wraca z powrotem na powierzchnię ziemi i jest rejestrowany przez zespół czujników. To właśnie z tych sygnałów tworzy się mapy geologiczne, które dają obraz tego co jest w ziemi.

Obecnie prace prowadzone są od Gminy Grybów (Siołkowa, Chodorowa) w kierunku Gminy Bobowa (Wilczyska, Stróżna, Siedliska). Warto wspomnieć, że wykonane wcześniej, na zlecenie spółki ORLEN UPSTREAM, badania w bloku nr 435 – na terenie gminy Lipinki doprowadziły początkiem października ubiegłego roku do rozpoczęcia prac wiertniczych. Wykonany otwór Lipinki – OU1 mierzy 2100 metrów.

fot. Mateusz Książkiewicz


 

Komentarze:

Turystyka

Borówki z Krużlowej skradną serce niejednego! Słodkie i ekologiczne (FILM)

“Borówki od Jaśka” to hasło jakie funkcjonuje na ustach wielu klientów, chcących kupić ten słodki, ciemnoniebieski owoc w naszym regionie. Tym bardziej, że plantacja borówek znajduje się w Krużlowej Niżnej i prowadzą je osoby, dla których owocowe krzewy to nie tylko biznes ale także marzenia, pasja i życiowe wyzwania. Poznajcie to wyjątkowe miejsce!

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: