Zakładając firmę, wielu nowych przedsiębiorców stoi przed dylematem: skorzystać z osobistego rachunku bankowego czy założyć konto typowo firmowe? Okazuje się, że jak najbardziej może pozostać przy koncie dla klientów indywidualnych. Jednak nie zawsze będzie się to opłacać.
Nie ma w polskim prawie przepisów zabraniających korzystania z rachunku osobistego na cele firmowe. Dotyczy to jednak wyłącznie podmiotów funkcjonujących jako jednoosobowe działalności gospodarcze. W przypadku spółek, stowarzyszeń czy fundacji, koniecznością jest posiadanie firmowego rachunku.
Konto osobiste dozwolone, ale…
Chociaż konto osobiste do celów firmowych jest dozwolone, i tak niewiele grono przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Dzieje się tak dlatego, że mimo wszystko konto dedykowane typowo firmom wiąże się z wieloma zaletami.
Warto zdecydować się na konto firmowe, ponieważ:
- daje czytelny wgląd w stan finansowy przedsiębiorstwa,
- pozwala oddzielić finanse osobiste od firmowych,
- sprzyja zachowaniu płynności finansowej,
- ułatwia zaciągnięcie kredytów firmowych,
- daje dostęp do wielu udogodnień dla przedsiębiorców.
Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że – choć przedsiębiorca może korzystać z konta osobistego – tak naprawdę nie decyduje się na taki krok.
Jak wybrać dobre konto firmowe?
Żeby konto firmowe było równie opłacalne jak konto osobiste, przedsiębiorca nie może dokonać przypadkowego wyboru. Podjęcie pochopnej i nieprzemyślanej decyzji może skutkować stratą nawet kilkuset złotych w skali roku. Dlatego warto zapoznać z zestawieniem najbardziej polecanych kont dedykowanych przedsiębiorcom. Należy przy tym podkreślić, że niektóre banki tworzą własne zestawienia, pozwalające porównać konkretne oferty. Przykładem jest Idea Bank – ranking kont firmowych ułatwia analizę kluczowych parametrów, co wpływa na łatwiejsze podjęcie właściwej decyzji. Poniżej lista najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować, by dokonać korzystnego wyboru.
- Brak opłat za prowadzenie rachunku bankowego
Jeśli bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta, można w ten sposób zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie. Czasami miesięczna opłata zostaje zredukowana po spełnieniu określonych warunków, np. dokonania transakcji (zwykle bezgotówkowych i internetowych) na kwotę kilkuset złotych.
- Darmowe przelewy standardowe – nie tylko do ZUS i fiskusa
Darmowe przelewy do urzędu skarbowego i ZUS są standardem w większości banków. Okazuje się jednak, że w ramach konta firmowego przedsiębiorcy mogą dokonywać przelewów standardowych za 0 zł – bez żadnych ilościowych ograniczeń. Nie ma przy tym znaczenia, czy dokonywany jest przelew wewnętrzny, czy zewnętrzny.
- Internetowy dostęp do systemu transakcyjnego
Dużą wygodą dla przedsiębiorców jest internetowy dostęp do rachunku bankowego, dzięki czemu można z niego korzystać w dowolnym momencie. Pozwala to na zupełną niezależność od oddziałów bankowych, w efekcie czego dyspozycję przelewu można złożyć nawet o godzinie 23:00 lub 7:00.
Zanim zdecydujesz się pozostać przy koncie osobistym, sprawdź możliwości rachunku firmowego. Szybko przekonasz się, że to lepsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy.