Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
poniedziałek 05 grudnia 2022
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w grybowskiej Bazylice

W minioną niedzielę, 2 października br. wierni Bazyliki Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mieli możliwość ucałowania relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kult błogosławionego kapłana męczennika był także głoszony podczas uroczystej sumy odpustowej.

Dzisiejsza obecność relikwii w naszej Bazylice wynika z tego, że Pan Grzegorz Szczecina nasz parafianin, pisał książkę o Błogosławionym Jerzym Popiełuszce i zaznajomił się z ojcami pocieszycielami z Getsemani w Włocławku, którzy budują Sanktuarium Męczeństwa Księdza Jerzego Popiełuszki – mówi ks. prałat Ryszard Sorota, kustosz bazyliki. – To właśnie przez osobę pana Grzegorz poprosili oni, aby nasza parafia wsparła ich w tej trudnej budowie. Dlatego wyznaczyliśmy termin, który wspólnie nam odpowiadał. To przypadek, że zbiegł się z naszym parafialnym odpustem, jednak tak jak Ojciec Kamil uzasadnił w kazaniu: ks. Jerzy Popiełuszko jak każdy kapłan, był czcicielem Maryi a z różańcem właściwie się nie rozstawał.

O tym jak rozpoczął się kult bł. Jerzego Popiełuszki opowiada o. Kamil M. Kraciuk, Przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani – – Kult księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczął się z chwilą jego śmierci. Na tamie we Włocławku, gdzie w tej chwili powstaje Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, już kilka dni po śmierci księdza przychodzili ludzie aby postawić kwiaty, znicze, przykręcano także krzyże. Pomimo tego, że nieznani sprawcy niszczyli te znaki, już wtedy ks. Jerzy uznawany był za męczennika. W pobliżu włocławskiej tamy, 19 lat temu otrzymaliśmy jako bracia pocieszyciele z Getsemani parafię, w której za zadanie mieliśmy stworzyć strukturę nowej parafii Matki Bożej Fatimskiej. Ówczesny biskup Dembowski przekazał nam troskę o to miejsce męczeństwa Ks. Jerzego przy tamie, w przyszłości mieliśmy budować kościół tak aby powstała kaplica poświęcona jego męczeństwa. Tak też się stało: wybudowaliśmy Sanktuarium Męczeństwa – nie duży kościółek, w którym mamy już relikwie błogosławionego ks. Jerzego – jedną z największych w Polsce. Sanktuarium zostało dekretem Biskupa Wiesława Alojzego Meringa uchwalone w pierwszą rocznicę beatyfikacji  – 5 czerwca 2011 roku. Od tamtej pory ludzie zaczęli nie tylko na tamę ale także do naszego Sanktuarium, chociaż jest jeszcze w budowie. 7 czerwca 2015 r. udało nam się otworzyć muzeum męczeństwa Ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to nowoczesne muzeum, pełne interaktywnych multimediów z ukierunkowaniem na edukacje młodego człowieka. Wszystko po to by jak najlepiej ukazać życie bł. ks. Jerzego, zwłaszcza jego posługiwanie dla Solidarności jak i samo męczeństwo. Na dalszą budowę Sanktuarium potrzebne są fundusze, które zbieramy jeżdżąc po parafiach z relikwiami ks. Jerzego. Opowiadamy o błogosławionym kapłanie, jego przesłaniu, życiu. Jestem wdzięczny księdzu proboszczowi, jak również panu Grzegorzowi Szczecina, że mogę tutaj być. Poza tym powiem, że jest tutaj bardzo pęknie i na pewno jeszcze przyjadę w te regiony z moimi współbraćmi.

– Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko a w zasadzie ,, Alfons Popiełuszko” gdyż takie było jego pierwotne imię, które przed święceniami kapłańskimi zmienił na Jerzy Aleksander – przybliża życiorys błogosławionego Grzegorz Szczecina, grybowianin. – Nasz błogosławiony męczennik przyszedł na świat 14 września 1947 roku we wsi Okopy to jest parafia Suchowola na Podlasiu. Po ukończeniu liceum suchowolskiego w 1965 roku wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego kierując się bardzo dużą fascynacją dotyczącą postaci Ks. prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Podczas swojej formacji ku kapłaństwu oraz studiów teologicznych został powołany do dwuletniej służby wojskowej.  Ta jednostka charakteryzowała się bardzo dużym rygorem i też bardzo mocną indoktrynacja komunistyczną. To co powiedział Ojciec prowincjał w swoim kazaniu podczas dzisiejszej sumy odpustowej pewnym symbolem i też pewną rangą jest fakt obrony różańca, który nosił ks. Jerzy Popiełuszko na palcu. Godna przypomnienia jest także obrona medalika, który nosił co jest symbolem wielkiego oddania Bogu i umiłowania kościoła przez księdza Jerzego jak również obrony tych wartości. Po powrocie z wojska przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku z rąk Prymasa Tysiąclecia. Swoją pracę a zarazem posługę kapłańską rozpoczął na parafiach w Ząbkach, Aninie, a później w warszawskich parafiach: Dzieciątka Jezus, św. Anny. Służba wojskowa nadwyrężyła jego zdrowia przez co zmagał się z wieloma dolegliwościami. Stąd też, w w 1980 roku trafił jako rezydent do Parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Po wprowadzeniu stanu wojennego Proboszcz żoliborskiej parafii  ksiądz prałat Teofil Bogucki przekazał ks. Jerzemu Popiełuszce sprawowanie Mszy Świętych za ojczyznę oraz głoszenie podczas nich kazań. Ksiądz Popiełuszko w spokojnych, rzeczowych kazaniach bronił godności narodu. Bronił godności człowieka a także wzywał do Chrześcijańskiego świadectwa w bolesnej i trudnej ówczesnej rzeczywistości. Ksiądz Jerzy, 19 października 1984r. w wieku 37 lat został uprowadzony przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Po wieloletnich prześladowaniach i szykanach z rożnych stron, które doznawał, został zamordowany a jego ciało wrzucono do Wisły z tamy we Włocławku. W mojej działalności naukowej dane mi jest zajmować się działalnością, postacią oraz nauczaniem księdza Jerzego Popiełuszki. Efektem tej pracy była wydana w 2015 roku książka pt. ,, Aktualność przesłania moralnego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”. Jednym z patronów medialnych tej pozycji był portal Grybów24.pl za korzystając z okazji serdecznie dziękuję.

fot. Dominik Gębarowski


 

Komentarze:

Turystyka

Funkcjonalne wiaty rowerowe zdobią Grybów i Ptaszkową

Nowoczesne i funkcjonalne wiaty rowerowe nie tylko zdobią ale również są wsparciem dla miłośników kolarstwa górskiego i szosowego. Dzięki współpracy samorządów Miasta Grybowa, Gminy Grybów oraz stowarzyszenia LGD Korona Sądecka, dwie takie wiaty będą służyć rowerzystom, którzy zawitają do Grybowa oraz Ptaszkowej. 

Reklama2

Itnet24 - rozwiązania informatyczne

Wydarzenia

AF Constructions

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: