Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 23 maja 2024

Strażacy z miasta i gminy świętowali z okazji św. Floriana (TV)

Trzeciomajowe uroczystości, pozostające w bliskim sąsiedztwie wspomnienia św. Floriana, które przypada w Kościele Katolickim na dzień 4 maja. Gminno-miejskie Święto Strażaków w Grybowie obchodzono natomiast 8 maja, a rozpoczęła je uroczysta Msza Święta w Bazylice Mniejszej w intencji strażaków, ich rodzin oraz za zmarłych druhów.

W uroczystościach wzięły udział wszystkie poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy oraz miasta Grybowa a także licznie zgromadzeni strażacy: zawodowi, ochotnicy ale i najmłodsi członkowie drużyn młodzieżowych. Po zakończonej Eucharystii strażacy oraz zaproszeni goście udali się w kierunku Stadionu Miejskiego na którym zaplanowano dalszą część programu. Delegacja strażaków oraz władz samorządowych złożyła także wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu.

Dzień św. Floriana, zwany potocznie Dniem Strażaka, to doskonała okazja, aby podziękować wszystkim strażakom – ochotnikom z terenu naszego miasta oraz gminy – powiedział burmistrz Grybowa, Paweł Fyda. – Nie ukrywajmy, że wykonując swoją pracę, niejednokrotnie poświęcają przede wszystkim swój wolny czas, narażając życie i zdrowie. W imieniu Samorządu Miasta Grybowa pragnę złożyć serdeczne podziękowania dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Grybów-Biała. Podziękowania kieruję również do wszystkich jednostek z terenu naszej gminy. Dziękuję im za poświęcony czas i zaangażowanie. Życzę im dużo zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, i oby jak najszczęśliwiej wracali do domu z każdej akcji – dodał włodarz miasta.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in.: burmistrz Grybowa Paweł Fyda, przewodniczący Rady Miasta w Grybowie Józef Góra, wójt Korzennej Leszek Skowron, przewodniczący Gminy Grybów Jan Radzik oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej Komendy Miejskiej w Nowym Sączu.

Czwartego maja zawsze świętujemy – mówił starszy brygadier Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. – Tutaj, w Grybowie, zawsze bardzo licznie i tłumnie stawiają się strażacy z całej gminy i miasta, a nawet z gmin sąsiednich – dziś mieliśmy przedstawicieli Korzennej – dodał. Korzystając z okazji rozmowy z przedstawicielem PSP, postanowiliśmy zapytać, jak zmienia się oblicze działań, które podejmują strażacy dziś, w porównaniu z ubiegłymi latami.

Jeżeli chodzi o zmianę profilu działalności strażaków, to stara się ona nadążać za zmianami w naszym społeczeństwie i podążać za zagrożeniami, które występują – powiedział Paweł Motyka. – Kiedyś, 25 lat temu, gdy objąłem funkcję komendanta gminnego, wyjazdów było zaledwie kilkanaście. Dzisiaj jest praktycznie tyle wyjazdów, ile dni w roku. Statystycznie każdego dnia jednostka ochrony przeciwpożarowej interweniuje na terenie miasta i gminy Grybów. To pokazuje, jak zmieniło się pożarnictwo i jak dużo pracy mają strażacy – opowiadał strażak.

Cieszymy się z tego, że te tłumy, które są na naszym święcie, są też podczas działań ratowniczych. Zawsze możemy na nich liczyć – na strażaków ochotników – mówił zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu. – Gdyby nie oni, to bardzo często, my (zawodowi strażacy, przyp. red.), gdybyśmy dojechali, to czasami już  nie byłoby ludziom w czym pomagać. Jednostki państwowe na terenie Powiatu Nowosądeckiego mamy tylko trzy: dwie w Nowym Sączu i jedną w Krynicy Zdroju. Grybów akurat leży daleko zarówno od Sącza jak i od Krynicy. W trudnych warunkach zimowych nie da się tutaj szybko być. Dlatego ważne jest, aby strażacy ochotnicy byli jak najszybciej i pomagali ludziom, którzy tego potrzebują. I oni są, nie zawodzą nas, to po pierwsze, a po drugie – nadążają za rozwojem cywilizacyjnym – relacjonował st. bryg. Paweł Motyka.

W trakcie przemarszu ulicami Grybowa miała miejsce swoista parada wozów strażackich a towarzyszyła jej gra orkiestry dętej przy OSP Florynka. Oprócz samochodów, których druhowie obecnie używają, niosąc pomoc będącym w potrzebie, zobaczyć można było również zabytkowe sikawki z XIX w., umocowane na wozie zaprzęgniętym do pary koni. Stanowiło to doskonałe przypomnienie początków ochrony przeciwpożarowej z tamtego okresu.

Te samochody, którymi strażacy ochotnicy jeżdżą do akcji są naprawdę samochodami ratowniczo-gaśniczymi, czyli mają wszystko to, co służy do gaszenia pożarów, usuwania skutków klęsk żywiołowych, takich jak wichury, powodzie, czy też usuwanie skutków wypadków drogowych – powiedział Paweł Motyka. – To są działania, które dominują w ostatnich latach i trzeba powiedzieć, że Straż Pożarna jest „pożarną” tylko z nazwy, bo zaledwie 1/3 naszych działań to pożary, a 2/3 to inna działalność, związana z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia – relacjonował.

Nie mogło również zabraknąć życzeń pod adresem świętujących druhów.

W dniu patrona strażaków wielkie ukłony dla wszystkich strażaków, zarówno PSP, jak i szczególnie dla ochotników, których jest duża armia. Dzięki nim nasze notowania, jeżeli chodzi o zaufanie społeczne, są bardzo wysokie, bo nas wspierają, a przez to, że jest ich tak dużo – jesteśmy w każdym miejscu, gdy jest komuś potrzebna pomoc – spuentował starszy brygadier Paweł Motyka.

Do tych ukłonów i życzeń skierowanych pod adresem strażaków dołącza się również cała redakcja naszego Portalu. Wszystkim im życzymy tyle powrotów, ile wyjazdów. Państwa natomiast zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez nas relacji z obchodów Dnia Strażaka.

fot. Aneta Bogusz


Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: