Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
poniedziałek 15 kwietnia 2024

„Sztafeta pokoleń” trwa w grybowskiej szkole już od 125 lat! (TV)

Miniona sobota przebiegła w grybowskim środowisku Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie pod znakiem jubileuszu. 12 marca br. w placówce odbywały się uroczystości z okazji 125-lecia. Nieprzerwanie, już od pięciu ćwierćwieczy, szkoła kształci fachowców w różnych zawodach.

125 lat to kawał czasu, piękna historia, ale nie byłaby ona możliwa, gdyby nie ciężka praca wszystkich dyrektorów. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie ciężka praca wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie duża ilość uczniów i ich rodziców. Wasza szkoła odgrywa bardzo ważną rolę w życiu naszego miasta – powiedział podczas uroczystości burmistrz Grybowa, Paweł Fyda.

Dzisiejszy jubileusz 125-lecia szkoły jest doskonałą okazją, aby podziękować ludziom, którzy mieli pośredni wpływ, na rozwój naszego miasta, a byli zarazem pracownikami tejże szkoły. W dniu dzisiejszym zostały wręczone pamiątkowe medale oraz wpis gratulacyjny dla byłego i obecnego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie – relacjonował później przebieg spotkania burmistrz. – Nie da się ukryć, że szkoła zawsze nadąża za współczesnością. W tym przypadku możemy zauważyć, że na każdym etapie swojej działalności, ta szkoła dorównywała obowiązującym standardom. Tak jest również w dniu dzisiejszym. Mamy do czynienia z prezentacją nowej części warsztatowej, którą będziemy mieli okazję zaraz poznać. Jest to, nie ukrywam, dość nowoczesna strona tej szkoły i mam nadzieję, że będzie to miało pozytywny wpływ na jej dalsze funkcjonowanie.

Otwarcie i poświęcenie nowych pracowni stanowiło jeden z punktów programu uroczystości. Wcześniej, o godzinie 10:00 w Bazylice Mniejszej w Grybowie odprawiona została Msza Święta. Następnie na sali gimnastycznej rozpoczęła się część oficjalna, a w dalszej kolejności miał miejsce poczęstunek dla wszystkich gości, wśród których znalazło się wielu absolwentów szkoły.

Jestem dumny, że chodziłem do tej szkoły – stwierdził właśnie jeden z absolwentów, obecnie Senator Rzeczypospolitej, Stanisław Kogut. – Wtenczas szkoła była bardziej skromna niż dzisiaj. Dzisiaj trzeba powiedzieć, że młodzież ma „szkołę z prawdziwego zdarzenia”. Kiedyś nie było tylu komputerów. Szkoła nie była ocieplona. Warsztaty nie były tak cudowne jak teraz, po remoncie, ale trzeba powiedzieć, że było tutaj wspaniałe grono pedagogiczne, a także wspaniali koledzy i koleżanki – uczniowie. Ta szkoła miała po prostu serce i ono się w niej liczyło – opowiadał. – Z ogromnym sentymentem wspominam całe grono pedagogiczne tej szkoły, bo dzięki nim zdobyłem wiedzę i jest to także ich ogromny sukces, że jestem senatorem Rzeczypospolitej i mogę pomagać temu regionowi – wyznał senator.

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie kładzie się zdecydowanie większy nacisk na kształcenie właśnie w szkołach zawodowych i technicznych.

Wydaje mi się, że szkoły zawodowe i techniczne mają ogromny sens. Po reformie, która została przeprowadzona, utworzyliśmy nadmierną liczbę magistrów, inżynierów, szkoły prywatne, a brakowało prostych rzemieślników. Dzisiaj na rynku pracy potrzebni są rzemieślnicy i te szkoły mają sens – stwierdził senator Kogut. – Kiedy ja tutaj chodziłem, to uczęszczali tutaj także kowale, ślusarze – przecież szkoła ta w pierwszym roku założenia nazywała się szkołą kołodziejską. Czy dzisiaj nie są potrzebna te zawody? Są potrzebne, i ta szkoła ma sens, bo nie wszyscy będą magistrami, nie wszyscy będą profesorami i doktorami, ale jest także potrzebny rzemieślnik z prawdziwego zdarzenia – podsumował senator.

Bardzo ciepło na temat samej placówki, jak również jej uczniów, pracowników i absolwentów, wypowiadał się starosta nowosądecki, Marek Pławiak, który również był obecny na uroczystości.

Sama uroczystość jest bardzo sympatyczna. Podoba mi się poziom, jaki prezentują jej uczniowie podczas tej części artystycznej. Jest to jubileusz, który pokazuje, że szkoła – mimo tego, że coraz starsza – staje się coraz nowocześniejszą – mówił. – Tak jak powiedziałem w swoim wystąpieniu – 125 lat, wielu wybitnych absolwentów i fachowców, którzy budowali naszą Ojczyznę, pracują w naszym regionie i poza terenem Sądecczyzny, ale niewątpliwie przynoszą chlubę tej szkole. Wydaje mi się, że ta piękna dzisiejsza uroczystość, pokaz młodzieży, informacje o historii szkoły, pokazują, że warto tutaj inwestować – zarówno w młodzież, jak i w bazę szkolną. Chcę powiedzieć, że powiat inwestuje tutaj znaczące kwoty i inwestycje. Wspomnę tylko te nowoczesne warsztaty, które kosztowały ok. 4 mln złotych – nowoczesny sprzęt, nowoczesne wyposażenie. To przyniesie efekty, bo młodzież może pracować i uczyć się na nowoczesnym sprzęcie – spuentował starosta.

Niewątpliwie zainteresowanie przedmiotami technicznymi wzrasta. Według mnie szkolnictwo zawodowe będzie się rozwijać i taka jest pewnie intencja rządzących – powiedział Marek Pławiak. – My natomiast w powiecie stawiamy na szkolnictwo zawodowe i będziemy je wspierać, bo nam brakuje fachowców na tym poziomie – fachowców, którzy potrafią wykonać bardzo dobre produkty, ale muszą mieć podstawy. Tutaj mogą się uczyć praktyki i później swoje umiejętności wykorzystywać w pracy – w rzemiośle, przedsiębiorstwach czy fabrykach. Uważam, że szkolnictwo zawodowe ma przyszłość i wielkim błędem była likwidacja szkół zawodowych. Według mnie – mówię jako nauczyciel i wieloletni dyrektor – likwidacja szkolnictwa zawodowego w praktyce nie przyniosła dobrych efektów i dzisiaj musimy to naprawiać – wyraził swoją opinię starosta.

W przygotowania uroczystości włączyli się wszyscy, którzy są związani ze szkołą – uczniowie, rodzice i nauczyciele. Kilka zdań na temat świeżo otwartych warsztatów, jak również o sukcesach odnoszonych przez uczniów szkoły, powiedział Lesław Tarasek, dyrektor Zespołu Szkół Zasadniczych w Grybowie:

Te warsztaty i pracownie, które otwieraliśmy, są oczywiście nowe. Mamy także warsztaty kilkuletnie, jak pracownię stolarską obróbki drewna, pracownię diagnostyki samochodowej i oczywiście sale lekcyjne – pracownie językowe i komputerowe – to wszystko podnosi jakość kształcenia, nie tylko przedmiotów zawodowych, ale również przedmiotów ogólnokształcących – mówił. – Bardzo duże osiągnięcia uczniowie uzyskują w różnego rodzaju zawodach sportowych, ekonomiści w olimpiadach ekonomicznych. Stolarze zajmują wysokie miejsca w turnieju zawodowym – sprawny w zawodzie stolarz. Z gastronomią od kilku lat wchodzimy na rynek „olimpijski” i rynek olimpiad żywieniowych. Uczniowie startują i uzyskują laury również w tych zawodach i dyscyplinach, których w szkole się nie uczy – pokazują swoje talenty na zewnątrz – opowiadał z nieskrywaną dumą dyrektor.

Obecnie grybowski ZSZ kształci w ciągu roku 100 absolwentów technikum i około 50 zasadniczej szkoły zawodowej. W poprzednich latach liczby te były wyższe. W szkole zatrudnione są łącznie 63 osoby – pracownicy administracji i nauczyciele. Po otwarciu nowych warsztatów szkoła może pochwalić się doskonałym zapleczem, które podnosi poziom nauczania i daje uczniom możliwość lepszego przygotowania się w praktyce do zawodu, w którym się kształcą.

fot. Mateusz Książkiewicz


Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: