Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 24 września 2023
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa

Samorządowcy dyskutowali o oszczędnościach energetycznych

Końcem stycznia w sali obrad Urzędu Miejskiego w Grybowie odbyło się spotkanie nt. ograniczenia kosztów energetycznych a zwłaszcza modernizacji systemów oświetleniowych. Do naszego miasta przybyli licznie burmistrzowie, wójtowie z terenu województwa małopolskiego oraz podkarpackiego.

Spotkanie zainicjował Paweł Fyda Burmistrz Miasta Grybów oraz Andrzej Czernecki, przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisołki w Jaśle. W pierwszej części prezentacje dotyczące potencjału efektywności energetycznej na obszarach jednostek samorządowych (uregulowania prawne), kwestie audytu efektywności energetycznej branej pod uwagę przy ocenie opłacalności przedsięwzięć w sektorze oświetleniowym (budynki i drogi) oraz modernizacje systemów oświetleniowych jako najszybszy sposób pozyskania oszczędności energetycznych i ekonomicznych a także poprawy bezpieczeństwa przedstawiła Wiesława Pabjańczyk – prezes firmy Nova Light, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej.

Swoimi doświadczeniami z obecnymi samorządowcami dzielił się chętnie Mariusz Woźniak – prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia ATON a zarazem przedstawiciel firmy LUG, były wiceprezydent miasta Zielona Góra. Wieloletni samorządowiec omówił inteligentne systemy energetyczne w oświetleniu (inteligentne oprawy systemu sterowania, czujniki ruchu i obecności, systemy zdalnego sterowania) oraz finansowe mechanizmy wspierania efektywności energetycznej.

– W ramach działalności fundacji pomagamy gminom i powiatom w projektach dotyczących wymiany oświetlenia jak również przy projektach budowy nowego oświetlenia – powiedział naszemu portalowi Mariusz Woźniak, prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia ATON. – Przede wszystkim pokazujemy czy wymiana ma sens, czy zaoszczędzone wartości pozwalają w jakimś krótkim okresie czasu się zwrócić a w dłuższej perspektywie mieć pozytywny wpływ na budżet. Do tego pokazujemy sposoby finansowania, rozwiązania techniczne. Przygotowujemy również dla gmin dokumentacje techniczną, w której znaczenie mają odpowiednio dobrane parametry. Gwarantują wtedy one, że dany samorząd będzie miał dobry produkt, niezależnie kto wygra przetarg.

Prelekcję nt. odnawialnych źródeł energii jako alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań (oświetlenie hybrydowe, oświetlenie foto) przedstawił Marek Kownacki, prezes Energy Profil Group, wieloletni dyrektor departamentu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a obecnie członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

– W dzisiejszym wystąpieniu odnosiłem się do ustawy, która z jednej strony nam nakazuje a z drugiej jest zdrowy rozsądek – mówi o oszczędnościach w oświetleniu Marek Kownacki, członek Narodowej Rady Rozwoju. – Od tylu lat, kiedy pracuje w energetyce zainteresowanie samorządów tym tematem jest średnie. Często wynika to ze złych doświadczeń. Bywało, że wmawiano nam, że jest oszczędność. Ona może i jest, ale stopa zwrotu wychodzi powyżej 15 lat. Tej oszczędności nie będzie, bo być może nie będziemy już mieć tego źródła energii. Dzisiaj w Grybowie rozmawiamy o oszczędnościach jakie mogą być na oświetleniu ulicznym lub drogowym. Ważne jest też oświetlenie wnętrza budynków. (…) Należy zwrócić uwagę na sposób finansowania inwestycji związanych z oświetleniem. Nie powinniśmy dofinansować projektów, których koszty mogłyby się zwrócić z samych oszczędności – inwestycji, których zwrot zaplanowany jest po kilku latach. W gminach jest dużo ważniejszych potrzeb jak chociażby kanalizacje i wodociągi. 

Na seminarium poświęcone oświetleniu oraz oszczędnościom w energetyce gmin przyjechało do Grybowa wielu samorządowców, wśród nich m.in. burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura, wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa, przedstawiciele gmin i miast takich jak: Gorlice, Nowy Sącz, Piwniczna Zdrój, Łącko, Podegrodzie, Chełmiec, Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Dębowiec, Szerzyny, Ropa, Brzostek oraz Miasto Jasło.

– Dzisiejsze spotkanie zainicjowało nasze miasto Grybów – komentował w czasie wydarzenia Paweł Fyda, burmistrz Grybowa. – Tematy, które poruszaliśmy są problemami dość znanymi a dyskusja o nich jest na czasie. Problem oszczędności energetycznych dla samorządów jest spory. Musimy robić wszystko aby zmniejszyć koszty energetyczne. W związku z tym postanowiliśmy zaprosić wszystkich samorządowców oraz pracowników urzędów odpowiedzialnych za poruszane dzisiaj kwestie, po to aby mogli poznać nowoczesne rozwiązania w dziedzinie oświetlenia. Jako miasto sami szukamy sposobu na oszczędności, jak również opracowujemy plan modernizacji dotychczasowego systemu oświetlenia.


Komentarze:

Turystyka

Erasmus+ pozwolił im zdobyć zagraniczne doświadczenie

Dwudziestu uczestników z terenu miasta i gminy Grybów uczestniczyło w mobilności zagranicznej w Grecji w ramach programu Erasmus plus. Młodzież odbywała praktykę w przedsiębiorstwach gastronomiczno- hotelarskich w Grecji w mieście Katerini. Partnerem z Grecji była szkoła „Platon”.

Reklama2

Wydarzenia

AF Constructions

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: