Obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym nakładany jest na każdego, kto w danym roku podatkowym osiągnął jakiś dochód, który zaliczyć można do opodatkowanych. W przeszłości standardem było to, że takie rozliczenia przeprowadzano osobiście, odwiedzając placówki Urzędów Skarbowych.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że niegdyś rozliczanie PIT 37 związane było z wieloma formalnościami. Najczęściej o pomoc w rozliczaniu formularza PIT 37 proszono osoby, które miały stosowne wykształcenie lub po prostu wiedzę i doświadczenie w takich kwestiach. Obecnie sam szybko przygotujesz PIT 37 do druku i zajmie to niewiarygodnie mało czasu.
Kto ma obowiązek wypełniać PIT-37?
Do tego zobligowani są przede wszystkim ci, którzy osiągają przychody ze stosunku pracy. Tutaj PIT37 do druku najpierw przygotowuje przedsiębiorca, który jest naszym pracodawcą. Na nim ciąży obowiązek przesłania wypełnionego formularza do Urzędu Skarbowego. W takim wypadku wysyła się PIT-37 online. Pamiętaj, że składając PIT-37 2022 będziesz musiał/a zapoznać się z obowiązującymi drukami PIT-37 2023. Zawsze rozliczenie składane jest w roku następnym po tym, w którym osiągany był przychód.
Pit-37 druk dla rencistów – czy tutaj rozliczanie też jest konieczne?
Oprócz osób pracujących z Urzędem Skarbowym rozliczać się muszą również renciści czy osoby korzystające z zasiłków przedemerytalnych oraz świadczeń z tym związanych. Wypełniając druk pit 37, rozliczyć też możesz:
- stypendia;
- zasiłki pieniężne;
- przychody osiągane z tytułu umowy zlecenia;
- przychody dotyczące praw majątkowych;
- świadczenia z tytułu Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Kto nie musi wypełniać PITu 37?
Musisz wiedzieć, że wypełniając PIT 37 formularz nie jest przeznaczony dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Natomiast ten druk wypełniać powinny te osoby, które są członkami w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub też w innych rodzajach spółdzielni zajmujących się produkcją rolną. Omawiany tutaj PIT 37 pdf nie jest też przeznaczony dla osób, które przy rozliczeniach doliczają dochody małoletnich dzieci. PITu o którym tutaj mowa nie przekazujemy do Urzędu Skarbowego również w przypadku odliczania minimalnego podatku dochodowego.
Zmiany w rozliczaniu w roku 2023
Rok 2022 przyniósł już sporo znaczących zmian dotyczących prawa podatkowego. W 2023 przewiduje się kolejną serię zmian, która dotknie w zasadzie każdego podatnika. Przykładem dotyczącym PIT 37 jest chociażby to, że będzie można przeznaczać większą kwotę na organizacje pozarządowe. Do tej pory było tak, że mogliśmy przeznaczyć 1% podatku na różne stowarzyszenia czy fundacje. Od przyszłego roku będziemy mogli przekazać 1,5% podatku na wspierane przez nas organizacje pozarządowe.
PIT-37 2023 będzie też wiązał się ze zmianami dotyczącymi progu podatkowego. Ma on bowiem zostać zmniejszony z obowiązujących obecnie 17% do 12% w przyszłym roku. Nie zmieni się natomiast zupełnie nic w kwestii dotyczącej rozliczania wspólnego oraz ze współmałżonkiem. Wciąż zostaną zachowane te dwie opcje i mamy tutaj dowolność w wyborze rozliczania.
Do kiedy musisz rozliczyć PIT 37 w 2023?
Zgodnie z obecnie przedstawionymi warunkami, na rozliczenie z Urzędem Skarbowym będziemy mieć sporo czasu. Wypełnioną deklarację PIT-37 2023 możemy składać od 15 lutego do 2 maja 2023. Należy koniecznie pamiętać o tym, że składanie deklaracji z opóźnieniem może mieć swoje konsekwencje. Lepiej więc zrobić to wcześniej. Pomocne przy tym okaże się rozliczanie drogą elektroniczną, z czego wiele osób już od dawna korzysta.