Czy rynek surowców czeka hossa? Czy najlepszą obroną przed monetarnymi działaniami rządzących są inwestycje w surowce? Na pewno są dobrym kierunkiem, który może obronić się w coraz bardziej rozwiniętym świecie.
Nowoczesne technologie oparte są właśnie na surowcach, których rosnące zapotrzebowanie powinno stopniowo windować ceny w górę. Czy warto więc inwestować w surowce?
Mając na myśli surowce, nie tylko chodzi o ropę, gaz, węgiel czy metale szlachetne – złoto i srebro. Pod kątem inwestycyjnym atrakcyjne mogą być też – rudy żelaza, uran, pallad, nikiel, platyna czy inne surowce oraz pierwiastki, bez których świat tak łatwo sobie nie poradzi.
Rynek surowców tak jak każdy, obarczony jest cyklami lepszych i gorszych lat. Na wykresie wieloletnim widać to w formie fali. Ostatnie lata to raczej surowcowy rynek niedźwiedzi, który ma szansę w najbliższych latach solidnie się odbić. Niestety jest małe, ale, lekarstwem na wysokie ceny surowców, jest słaby kurs dolara, a ten, póki co trzyma się mocno. Czy więc rosnący popyt na surowce okażę się wystarczający dla inwestorów?
Surowce mogą stać się kolejnym celem inwestorów, działających w warunkach śmiesznie niskich stóp procentowych, szalejącej inflacji oraz pewnemu nasyceniu rynku nieruchomości, na którym ceny powędrowały ostro do góry. Strach na rynku akcji, powstały trochę w wyniku oczekiwania gwałtownego załamania po dość intensywnych rajdach w górę, nakazuje poszukiwania alternatyw dla wolnych środków. I w takiej sytuacji zawsze wymienia się surowce ze złotem na czele.
CFD na surowce
Inwestować w surowce możemy na różne sposoby. Miłośnicy posiadania udziałów pewnie najchętniej wybiorą spółki zajmujące się wydobyciem poszczególnych surowców. Innym sposobem na inwestowanie są kontrakty CFD na surowce. Aby móc nimi handlować, niezbędny będzie rachunek w Saxo Bank Polska (polecany CFD broker), umożliwiający swobodny handel kontraktami terminowymi na rynkach z całego świata.
Jakie są dostępne kontrakty CFD związane z surowcami? Najpopularniejsze są oczywiście surowce energetyczne – ropa naftowa i gaz ziemny. CFD mogą dotyczyć też surowców rolnych – kukurydzy, soi, cukru czy pszenicy oraz metali – złoto, srebro, pallad, platyna miedź.
Inwestycje w kontrakty CFD są polecane osobom dobrze zorientowanym na tych rynkach, szczególnie w ujęciu globalnym. Rozwój poszczególnych krajów, kryzysy największych gospodarek, zatory logistyczne, konflikty, ceny walut czy wielkość zasobów, to tylko nieliczne argumenty mogące kształtować zmiany cen surowców.