Każdy posiadacz domu, nawet z niewielkim ogródkiem, nie wyobraża sobie weekendu bez czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi na tarasie.
Rewolucja w prawie budowlanym ułatwi życie wszystkim tym, którzy w swoich planach architektonicznych nie uwzględnili takiej przestrzeni, a teraz chcą zakosztować błogiego lenistwa na własnym tarasie. Jeśli czujecie się zagubieni w nowych przepisach i gąszczu paragrafów nasz tekst podpowie Wam co zrobić by legalnie zbudować taras.
Zgody, formalności – podpowiadamy co zrobić by legalnie zbudować taras
Przydomowe tarasy stały się w ostatnich czasach integralną częścią każdego domu. Nawet niewielka przestrzeń na świeżym powietrzu posiada ogrom korzyści. Możliwość spędzenia czasu na wolnym powietrzu w komfortowych warunkach czy obcowanie z przyrodą to tylko kilka z nich. Niewątpliwą zaletą posiadania tarasu jest także możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej budynku. Zaaranżowanie komfortowej, estetycznej przestrzeni sprawia, że chętnie spędzamy tam czas z najbliższymi.
Przepisy jasno określają nam jaka powierzchnia budowanego tarasu wymaga zgłoszenia. Obecnie nawet dobudowa tarasu do już istniejącego budynku nie stanowi problemu. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą budowa przydomowego tarasu naziemnego o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia. Jeśli chcemy wybudować przydomowy taras o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2 jego budowa wymaga od nas zgłoszenia w odpowiednim urzędzie.
Nie zapominajmy, że w myśl definicji tarasu, jest on częścią nieruchomości, więc planując jego budowę musimy uwzględnić przepisy dotyczące warunków technicznych.
Należy pamiętać by budynek mieszkalny wraz z tarasem znajdował się nie bliżej niż 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki. Oczywiście budowa w mniejszej odległości jest możliwa, ale wymaga zgody właściciela sąsiedniej parceli oraz stosownych pozwoleń złożonych w odpowiednim urzędzie.
Od formalności do realizacji – konkretne rozwiązania
Kiedy dopełnimy stosownych formalności warto zaplanować inwestycję krok po kroku. Zastanówmy się jakich materiałów chcemy użyć by cieszyć się tarasem przez długie lata. Uwzględniając nasz budżet wybierzmy tworzywo, które najlepiej spełnia nasze preferencje. Każde podłoże posiada swoje wady i zalety. Decydując się na konkretne rozwiązania uwzględnijmy gdzie usytuowany będzie taras, jak bardzo narażony będzie na działanie czynników atmosferycznych i czy będzie posiadał zadaszenie.
Najczęściej wybieranym materiałem podłogowym są płytki tarasowe. Spośród wszystkich rozwiązań to okazuje się być najtańszym i najprostszym jeśli idzie o utrzymanie w czystości. Odpowiednio położona glazura jest trwałym rozwiązaniem na długie lata. Są odporne na czynniki atmosferyczne takie jak mróz, słońce czy intensywne opady. Dobrym wyborem są nieco droższe płytki tarasowe mrozoodporne. Niewątpliwą zaletą płytek tarasowych jest fakt, że nie wymagają corocznej konserwacji, malowania czy renowacji. Rynek płytek ceramicznych jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym gustom. Dobór trwałej glazury pozwala długo cieszyć się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi przy jednoczesnej trwałości.
Wybierając materiał do budowy tarasu kierujmy się nie tylko własnym gustem i preferencjami, ale także zadbajmy o to by cały budynek był spójny pod względem stylu.
fot. nadesłane