Przymus to coś, co przez wielu uznawane jest za mało skuteczną metodę skłonienia kogoś do leczenia alkoholizmu. Mimo to często jest wykorzystywany przez rodzinę osoby uzależnionej. Rezultat tego może być różny, nie zawsze taki, jaki był oczekiwany.
Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czy przymus jest dobrym sposobem i rzeczywiście może skłonić alkoholika do leczenia? Jakie są jego alternatywy?
Dlaczego alkoholizm powinien być leczony?
Życie każdego z nas bywa stresujące. Szkoła, studia, praca, w przypadku niektórych dzieci czy inne codzienne, domowe obowiązki – to wszystko sprawia, że niejednokrotnie czujemy się przytłoczeni. Nierzadko dochodzą również różnego rodzaju problemy, które jeszcze bardziej nas dobijają. Część osób w takim przypadku sobie zupełnie nie radzi i szuka sposobu na chwilę spokoju i wytchnienia. Wówczas jako ucieczkę często wybierają używki, takie jak np. alkohol. Sięganie po przysłowiową „butelkę” nie jest dobrym sposobem na radzenie sobie z problemami. Jest to, wręcz przeciwnie, prosta droga do kolejnych trudności, czyli m.in. do uzależnienia.
Alkoholizm to choroba. Nieleczona, może przyczynić się do ogromnego spustoszenia w organizmie. Wywołuje liczne inne, poważniejsze schorzenia, zagrażające nawet życiu osoby uzależnionej. W związku z tym każdy powinien mieć świadomość, że leczenie alkoholizmu w ośrodku uzależnień jest bardzo ważne. Dzięki temu chory może zdobyć szansę na nowe, lepsze życie. Brak uzależnienia równa się znacznie mniejszej ilości problemów – zarówno zdrowotnych, jak i często finansowych czy towarzyskich.
Czy alkoholika warto zmuszać do leczenia? Czy przyniesie to oczekiwane rezultaty?
Przykra prawda jest taka, że alkoholicy niechętnie zgłaszają się na indywidualną terapię uzależnień. Jest to spowodowane głównie przez obawy, jakie nimi kierują. Boją się oni, że ich życie bez używki będzie ciężkie, że psychicznie nie podołają wszystkim problemom. Prawda jest jednak taka, że w danej sytuacji to właśnie alkohol generuje największy i najpoważniejszy problem – uzależnienie.
Osoba uzależniona od alkoholu nie widzi w tym żadnego kłopotu. Często nawet twierdzi ona, że wszystko ma pod kontrolą – pije dlatego, że chce i w każdym momencie może przestać, ale akurat w danym momencie nie czuje takiej potrzeby.
Z kolei rodzina alkoholika zazwyczaj spędza najwięcej czasu na rozmyślaniu, jak pomóc swojemu bliskiemu. Starają się oni namówić go do leczenia, jednak nierzadko nie jest on zainteresowany żadnymi terapiami. Przymus czasami może być skuteczny, jednak nie zawsze. Znacznie lepiej namawiać chorego do leczenia, przekonywać go racjonalnymi argumentami, niż zmuszać do tego. W takim przypadku jest ryzyko, że efekt będzie zupełnie przeciwny – zrazi się on zarówno do swojej rodziny, jak i do terapii uzależnień.
Zapoznaj się z artykułem na temat tego, jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu, znajdującym się na blogu ośrodka odwykowego w Krakowie osrodeknowezycie.pl
Jakich argumentów użyć, aby zachęcić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia?
Rozmowa zawsze jest lepszą opcją niż kłótnia. Podobnie będzie w tym przypadku. Lepiej na spokojnie porozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu, spróbować delikatnie do niej dotrzeć, zrozumieć, doradzić – zamiast krzyczeć, zmuszać do zmiany za wszelką cenę. Przed taką rozmową warto zastanowić się, jakie argumenty powinny zostać użyte. Możemy pomyśleć o tym, jakie są czułe punkty alkoholika. Niektórzy mogą uznać to za mało etyczne. Należy jednak pamiętać o celu nadrzędnym, jakim w tym przypadku jest droga naszego bliskiego do trzeźwości.
Przygotowując listę argumentów, warto wspomnieć więc m.in. o tym, że:
- alkohol niszczy zdrowie, prowadzi do powstawania poważnych chorób i pogorszenia istniejących;
- alkohol wpływa negatywnie na relacje chorego z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi znajomymi;
- alkoholizm przyczynia się do pogorszenia funkcjonowania mózgu – osoba nadużywająca alkohol często zmaga się z zanikami pamięci, problemami ze skupieniem i koncentracją;
- uzależnienie od alkoholu często jest przyczyną utraty pracy;
- na alkoholizmie swoich rodziców cierpią głównie dzieci – nie rozumieją one bowiem mechanizmu uzależnienia, nie wiedzą czemu mama lub tata przestali się nimi zajmować i interesować.
Jakie są sposoby na leczenie alkoholizmu?
Każda osoba uzależniona jest indywidualną jednostką, która z alkoholizmem radzi sobie na swój sposób. Niemniej najskuteczniejszą formą walki z nałogiem – niezależnie od zaawansowania problemu – jest leczenie uzależnienia od alkoholu w prywatnym ośrodku odwykowym.
fot. nadesłane