W miniony piątek, 26 lutego podczas XXV sesji Rady Gminy Grybów zapadła decyzja o wykonaniu projektu odkrytych kąpielisk w Białej Niżnej. Zgodnie z przyjętym planem, inwestycja mogłaby zostać zrealizowana do 2023 roku.
Podjęta przez szesnastu z dziewiętnastu radnych decyzja to zmiana dotychczasowych planów jakie były w zakresie budowy basenu w Gminie Grybów. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłej kadencji wójta Piotra Kroki (2014-2018) ogłoszony został przetarg na budowę dużego obiektu z basenem, zapleczem gastronomicznym, salami konferencyjnymi w Białej Niżnej. Najtańsza wówczas oferta opiewała na kwotę 44 mln 600 tyś złotych. Poprzedni wójt nie zdecydował się na zawarcie umowy na budowę basenu, co skutkowało unieważnieniem postępowania.
Decyzję o ponownym przetargu zawieszono bowiem, obejmujący stanowisko gospodarza Gminy Grybów Jacek Migacz, z dystansem podchodził do kosztownej inwestycji podkreślając, że wśród najpilniejszych zadań oczekiwanych przez mieszkańców są inwestycje z zakresu rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej. Wydatkowanie sumy blisko 45 mln mogło zachwiać budżetem gminy.
– Kosztorys dużego krytego basenu opiewał na kwotę około 33 mln złotych, a jego roczne utrzymanie szacowane było na około 1,5 mln złotych nie licząc kosztów osobowych – mówi Jacek Migacz wójt Gminy Grybów. – Odbyłem wiele rozmów z samorządowcami, którzy posiadają podobne obiekty i każdy z nich przyznawał, że nie bilansują się one. Gminy muszą do nich dopłacać. Realizacja poprzedniej koncepcji dużego basenu przy wyborze najtańszej oferty po przetargu ogłoszonym przez mojego poprzednika kosztowałaby nas około 45 mln złotych. Wydatkowanie takiej kwoty uniemożliwiłoby realizację wielu ważnych społecznie inwestycji m.in. rozbudowy szkół, remontów dróg i licznych zadań z zakresu gospodarki wodno ściekowej. Zadania inwestycyjne tylko w tym roku to 36 mln złotych i jest to najwyższy budżet w historii naszej gminy. W piątek większością głosów radnych Gminy Grybów przyjęliśmy plan, który obejmuje wykonanie projektu odkrytych kąpielisk. Ich budowa powinna zakończyć się w 2023 roku. Trzeba wiedzieć, że realizacja odkrytych kąpielisk nie zamyka nam możliwości budowy w przyszłości krytego basenu. W tym momencie, mając na uwadze pandemię oraz inne potrzeby i oczekiwania mieszkańców, uważam decyzję rady jako rozsądną.
Szacunkowy koszt odkrytych kąpielisk wraz z projektem to około 11-12 mln złotych. Kwota w znacznej części ma zostać pokryta z dofinansowania rządowego, tzw. tarczy górskiej. Samorząd gminy Grybów może liczyć w niej nawet na 8 mln złotych. Rządowe środki mają pomóc właśnie w rozwoju turystyki i towarzyszącej jej infrastrukturze.
Dla zainteresowanych pełna debata nad budową odkrytych kąpielisk w Białej Niżnej podczas czwartkowej sesji. Toczyła się ona w 7. punkcie obrad – od 27 minuty nagrania.
fot. D. Tulicki