Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
poniedziałek 22 lipca 2024

Coroczne święto w Stróżach! Tak biesiadowali w Bartniku! (FOTO)

Pierwszy lipcowy weekend wpisał się już w coroczną tradycję w środowisku braci pszczelarskiej. W dniach 6-7 lipca odbyła się tradycyjna już Biesiada u Bartnika zrzeszająca brać pszczelarską w „Sądeckim Bartniku”. Na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji. Było miodobranie, quizy, pokaz kulinarny, koncerty, pokazy osp oraz przelot helikopterem. Nie zabrakło też tradycyjnej konferencji zrzeszającej pszczelarskie środowisko.

Pierwszy dzień wspólnego świętowania rozpoczął się od na konferencji pt. “Chroniąc pszczoły – chronimy własne zdrowie”. Podczas wykładów dotyczących dobrostanu pszczół oraz apiterapii, dziedziny nauki związanej z wykorzystywaniem produktów pszczelich w celach leczniczych, profilaktycznych oraz rekonwalescencyjnych, podkreślono możliwości rozwoju opartego na dowodach naukowych.

Podczas konferencji obecni byli profesorowie oraz doświadczeni pszczelarze, którzy opowiadali o pracach w pasiece, prezentowali najnowsze leki oraz dyskutowali o apiterapii w medycynie. Konferencję otworzyła dr hab. Krystyna Pohorecka. Wśród obecnych znaleźli się m.in. prof.dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog, prof. dr hab. Paweł Chorbiński, prof. dr hab. Aneta Strachecka, prof. dr hab. Zbigniew Lipiński, prof. dr hab. Małgorzata Dżugan, Alina Varadi, dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. dr hab. Maria Borawska, prof. dr hab. n. med. Marek Gogacz, lek. med. pediatra Zenon Tokarz, dr. nauk farm. Anna Kurek-Górecka.

-Zaczęło się od spotkań pszczelarskich, jak je prowadzić, jak wychowywać matki, jak wytapiać wosk. Przez ostatnie 30 lat monitorowaliśmy i zapisywaliśmy postępy, które doprowadziły do tego, że impreza stała się dwudniowym wydarzeniem łączącym edukację z rozrywką. Do Stróż przybyło 12 osób z tytułami naukowymi, które dzieliły się wiedzą na temat prowadzenia pszczół oraz metod walki z chorobami, a także omówiły aspekty związane z apiterapią. Profesorowie szczegółowo przedstawili właściwości odżywcze i lecznicze pyłku, propolisu, pierzgi, mleczka pszczelego oraz innych produktów dostarczanych przez pszczoły – mówi Janusz Kasztelewicz, właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik”.

Drugi dzień biesiadowania rozpoczął się od części oficjalnej, którą uświetnili muzycy z Reprezentacyjnej Orkiestry AGH. Do Parku Zarembów przybyli także zaproszeni goście, w tym Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Podczas wydarzenia miało miejsce również wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Pszczoła i jej otoczenie”.

Goście, którzy mieli niedosyt wiedzy z poprzedniego dnia konferencji, w niedzielny poranek mogli uczestniczyć w dyskusji z prelegentami na temat wartości miodów i produktów pszczelich.

Na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji. Mieszkańcy i przybyli turyści mogli odwiedzić hurtownie oraz stoiska z produktami i sprzętem pszczelarskim. W chacie wystawienniczej podziwiać można było wystawę fotograficzną „Pszczoła i jej otoczenie”. Nie zabrakło również jazdy konnej, czy jazdy na tyrolce. Dodatkową atrakcją było Piana Party oraz przelot helikopterem.

Na scenie letniej zaprezentowali się m.in. Schola Parafialna Ziarenka Nadziei z Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku z programem z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego, zespół muzyczny „Gooroleska” oraz gwiazda wieczoru zespół muzyczny „ex-Maanam”. Dawkę humoru zapewnił Pan Li.

Dodatkowymi atrakcjami był pokaz ratownictwa drogowego oraz występy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Nie zabrakło również motorowego pokazu akrobatycznego mistrza Polski, Przemka Kaczmarczyka, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Poza tym przybyli mogli podziwiać pokazy bojowe OSP oraz naukę gaszenia oleju na patelni.

Na scenie pod Barcią wystąpiła grupa z Podwawelskiego Klubu Sportowego, prezentując dynamiczne show rock’n.’rolla akrobatycznego. Dodatkowo cały teren imprezy tętnił życiem dzięki różnorodnym punktom gastronomicznym, kiermaszom z produktami gospodarstwa domowego, słodyczami, roślinami miododajnymi oraz rękodziełem ludowym.

– Z ogromną radością przyjąłem zaproszenie na kolejną Biesiadę u Bartnika. To jest niezwykle ważne wydarzenie dla regionu, środowiska pszczelarzy i małopolski. To wydarzenie ma wiele aspektów, przede wszystkim kwestie edukacyjne, wielu profesorów przedstawicieli świata nauki, goście z zagranicy, liczne wykłady i panele, również kwestie integracyjne spotkania pszczelarzy, ich rodzin, bliskich, wymiany doświadczeń, kwestie dyskusji na temat pszczelarstwa, wyzwań, zagrożeń, szans i możliwości- mówi Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Jestem wdzięczny środowisku pszczelarskiemu, które jest tutaj licznie reprezentowane. Dziękuję całemu kierownictwu na czele z prezesem. Jestem głęboko przekonany, że takie wydarzenia jak to będą budowały potencjał polskiego i małopolskiego pszczelarstwa-dodaje. 

Fot. Miłosz Jerzak, Michał Mucha

Dzień 1


Dzień 2


Komentarze:

Turystyka

Borówki z Krużlowej skradną serce niejednego! Słodkie i ekologiczne (FILM)

“Borówki od Jaśka” to hasło jakie funkcjonuje na ustach wielu klientów, chcących kupić ten słodki, ciemnoniebieski owoc w naszym regionie. Tym bardziej, że plantacja borówek znajduje się w Krużlowej Niżnej i prowadzą je osoby, dla których owocowe krzewy to nie tylko biznes ale także marzenia, pasja i życiowe wyzwania. Poznajcie to wyjątkowe miejsce!

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: