Pierwszy lipcowy weekend wpisał się już w coroczną tradycję w środowisku braci pszczelarskiej. W dniach 6-7 lipca odbyła się tradycyjna już Biesiada u Bartnika zrzeszająca brać pszczelarską w „Sądeckim Bartniku”. Na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji. Było miodobranie, quizy, pokaz kulinarny, koncerty, pokazy osp oraz przelot helikopterem. Nie zabrakło też tradycyjnej konferencji zrzeszającej pszczelarskie środowisko.
Pierwszy dzień wspólnego świętowania rozpoczął się od na konferencji pt. “Chroniąc pszczoły – chronimy własne zdrowie”. Podczas wykładów dotyczących dobrostanu pszczół oraz apiterapii, dziedziny nauki związanej z wykorzystywaniem produktów pszczelich w celach leczniczych, profilaktycznych oraz rekonwalescencyjnych, podkreślono możliwości rozwoju opartego na dowodach naukowych.
Podczas konferencji obecni byli profesorowie oraz doświadczeni pszczelarze, którzy opowiadali o pracach w pasiece, prezentowali najnowsze leki oraz dyskutowali o apiterapii w medycynie. Konferencję otworzyła dr hab. Krystyna Pohorecka. Wśród obecnych znaleźli się m.in. prof.dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog, prof. dr hab. Paweł Chorbiński, prof. dr hab. Aneta Strachecka, prof. dr hab. Zbigniew Lipiński, prof. dr hab. Małgorzata Dżugan, Alina Varadi, dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. dr hab. Maria Borawska, prof. dr hab. n. med. Marek Gogacz, lek. med. pediatra Zenon Tokarz, dr. nauk farm. Anna Kurek-Górecka.
Drugi dzień biesiadowania rozpoczął się od części oficjalnej, którą uświetnili muzycy z Reprezentacyjnej Orkiestry AGH. Do Parku Zarembów przybyli także zaproszeni goście, w tym Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Podczas wydarzenia miało miejsce również wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Pszczoła i jej otoczenie”.
Goście, którzy mieli niedosyt wiedzy z poprzedniego dnia konferencji, w niedzielny poranek mogli uczestniczyć w dyskusji z prelegentami na temat wartości miodów i produktów pszczelich.
Na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji. Mieszkańcy i przybyli turyści mogli odwiedzić hurtownie oraz stoiska z produktami i sprzętem pszczelarskim. W chacie wystawienniczej podziwiać można było wystawę fotograficzną „Pszczoła i jej otoczenie”. Nie zabrakło również jazdy konnej, czy jazdy na tyrolce. Dodatkową atrakcją było Piana Party oraz przelot helikopterem.
Na scenie letniej zaprezentowali się m.in. Schola Parafialna Ziarenka Nadziei z Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku z programem z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego, zespół muzyczny „Gooroleska” oraz gwiazda wieczoru zespół muzyczny „ex-Maanam”. Dawkę humoru zapewnił Pan Li.
Dodatkowymi atrakcjami był pokaz ratownictwa drogowego oraz występy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Nie zabrakło również motorowego pokazu akrobatycznego mistrza Polski, Przemka Kaczmarczyka, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Poza tym przybyli mogli podziwiać pokazy bojowe OSP oraz naukę gaszenia oleju na patelni.
Na scenie pod Barcią wystąpiła grupa z Podwawelskiego Klubu Sportowego, prezentując dynamiczne show rock’n.’rolla akrobatycznego. Dodatkowo cały teren imprezy tętnił życiem dzięki różnorodnym punktom gastronomicznym, kiermaszom z produktami gospodarstwa domowego, słodyczami, roślinami miododajnymi oraz rękodziełem ludowym.
– Z ogromną radością przyjąłem zaproszenie na kolejną Biesiadę u Bartnika. To jest niezwykle ważne wydarzenie dla regionu, środowiska pszczelarzy i małopolski. To wydarzenie ma wiele aspektów, przede wszystkim kwestie edukacyjne, wielu profesorów przedstawicieli świata nauki, goście z zagranicy, liczne wykłady i panele, również kwestie integracyjne spotkania pszczelarzy, ich rodzin, bliskich, wymiany doświadczeń, kwestie dyskusji na temat pszczelarstwa, wyzwań, zagrożeń, szans i możliwości- mówi Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Jestem wdzięczny środowisku pszczelarskiemu, które jest tutaj licznie reprezentowane. Dziękuję całemu kierownictwu na czele z prezesem. Jestem głęboko przekonany, że takie wydarzenia jak to będą budowały potencjał polskiego i małopolskiego pszczelarstwa-dodaje.
Fot. Miłosz Jerzak, Michał Mucha
Dzień 1
Dzień 2