Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 23 czerwca 2024

Arkadiusz Mularczyk w Europarlamencie. Anna Paluch powraca na sejmową ławę!

To koniec pewnej epoki. Po dziesięciu latach Prawo i Sprawiedliwość odnosi porażkę, a zwycięzcą tej batalii zostaje Koalicja Obywatelska. Tym razem PiS przegrało o blisko 1 pkt. proc. z Koalicją Obywatelską. W gronie zwycięzców znaleźli się m.in. Beata Szydło oraz Arkadiusz Mularczyk.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów. Nowy europarlament będzie liczyć 720 członków, z czego najwięcej mandatów przypadnie Niemcom (96), następnie Francuzom (81) i Włochom (76). Polska będzie reprezentowana przez 53 europosłów.

W Parlamencie Europejskim kluczową rolę odgrywa nie reprezentacja narodowa, lecz przynależność partyjna. Sondaże wskazują, że na pierwszym miejscu pozostaje centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL). Z Polski do EPL należą Platforma Obywatelska (PO) i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).

Wyniki w Polsce

Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06% głosów, wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość, które poparło 36,16% wyborców. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,08%. Trzecia Droga uzyskała 6,91% głosów, a Lewica zdobyła 6,3%. Frekwencja wyborcza według exit poll wyniosła 40,65%.

Okręg małopolski i świętokrzyski

W okręgu małopolskim i świętokrzyskim zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 44,05% głosów. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie na poziomie 29,96%. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 14,14%. Trzecia Droga zdobyła 8,81% głosów, natomiast Lewica otrzymała 4,73% poparcia.

Polacy głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego już po raz piąty. Frekwencja w poprzednich latach wynosiła: 45,68% w 2019 roku, 23,83% w 2014 roku, 24,53% w 2009 roku oraz 20,87% w pierwszych wyborach w 2004 roku.

Zwycięscy w okręgu małopolsko-świętokrzyskim

Wśród europosłów, którzy zasiądą w Brukseli znajduje się m.in. mieszkaniec Nowego Sącza, obecny poseł RP Arkadiusz Mularczyk, który zyskał: 93 551 głosów. Największym poparciem cieszył się w naszym regionie, a dokładniej w powiecie gorlickim, limanowskim, nowosądeckim, nowotarskim, tatrzańskim oraz mieście Nowy Sącz.

Wśród szczęśliwych wygranych  znaleźli się:

Beata Szydło (PiS) -285 336 głosów

Bartłomiej Sienkiewicz (PO) – 254 324 głosów

Dominik Tarczyński (PiS) -210 942 głosów

Grzegorz Braun (Konfederacja)  – 113 746 głosów

Arkadiusz Mularczyk (PiS) – 93 551 głosów

Adam Jarubas (PSL) – 81 674 głosów

Jagna Marczułajtis-Walczak (KO)- 58 550 głosów

Wybór obecnego posła RP Arkadiusza Mularczyka na stanowisko europosła skutkuje utratą mandatu w Sejmie RP. Największą wygraną tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego okazała się Anna Paluch, która zajmie miejsce Mularczyka i zasiądzie w ławie sejmowej.

Wybrani europosłowie i europosłanki będą mieli wpływ na szeroki zakres spraw związanych z Unią Europejską. Ich decyzje będą obejmować kluczowe obszary takie jak gospodarka, bezpieczeństwo oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: