Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 23 maja 2024

Pięć lat lokalnej odpowiedzialności. Kadencja Sejmiku Województwa Małopolskiego w perspektywie Radnej Jadwigi Wójtowicz.

Po pięciu latach intensywnej pracy, kadencja Sejmiku Województwa Małopolskiego zbliża się ku końcowi. W rozmowie z Jadwigą Wójtowicz, radną województwa, podsumowujemy trudne, lecz owocne lata, które przyniosły zarówno wyzwania, jak i znaczące inwestycje.

Rozmawiamy z Jadwigą Wójtowicz, radną województwa małopolskiego.

– Dobiega końca kadencja sejmiku naszego województwa…

– Kadencja, powiedzmy, dość specyficzna. A pod kilkoma względami nieprzewidywalna i bardzo trudna. Przyszło się mierzyć z pandemią, kilkaset kilometrów od nas toczy się wojna, z powodu kolizji terminów wyborczych doszło do przedłużenia kadencji samorządów.

– Jak bardzo te czynniki miały wpływ na Państwa pracę?

– Na pewno niemały. Ale z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzie, że nie aż taki, by mocno zakłócić harmonię czy dynamikę naszej pracy. Cele, które sobie postawiliśmy były sukcesywnie realizowane. Nie pracowaliśmy z dnia na dzień czy z sesji na sesję. Mieliśmy założoną od samego początku długofalową strategię rozwoju województwa, w której musieliśmy zakładać różne nieprzewidziane okoliczności. A że w ostatnim czasie nastąpiła ich kumulacja? Trudno. Najważniejsze, że udało nam się z nimi poradzić. Trzeba, jak w życiu, zawsze patrzeć do przodu.

– Według zasady: „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”?

– Również, a może nawet i przede wszystkim.

– Stara zasada mówi: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Popatrzmy na nasze województwo. Na ile zmieniło się ono przez ostatnie pięć lat z okładem?

– Zacznijmy od jednej sprawy. Jako radni patrzymy integralnie na całą Małopolskę i dbamy o jej zrównoważony rozwój. Nasze województwo jest bardzo zróżnicowane pod wieloma względami. Innymi problemami żyje Zachodnia Małopolska, innymi mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego, jeszcze innymi moi rodacy z Ziemi Gorlickiej, Sądeckiej czy Limanowskiej. To, co nas wyróżnia na tle innych regionów kraju, to fakt, że zamieszkują tu bardzo kreatywni ludzie. I tę kreatywność trzeba wspierać. Musimy zwracać uwagę na potrzeby mniejszych społeczności. Dlatego bardzo duży nacisk stawialiśmy na współpracę z samorządami. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że każdy dobry projekt, który wymagał finansowej pomocy ze strony Zarządu takową otrzymał. Jeśli tak często mówimy o „Małych Ojczyznach”, to warto słowa przekuwać w czyn.

– Są jakeś flagowe inwestycje w województwie, która będą takim wyróżnikiem po dobiegającej końca kadencji?

– Podam prosty przykład z innej części naszego regionu – z Ziemi Tarnowskiej. Tam problemem było skomunikowanie autostrady z Zakładami Azotowymi, liderem branży chemicznej w skali europejskiej. TIR-y jeździły między domami. Wiało grozą w kwestii. Przez lata nasi poprzednicy nie potrafili rozwiązać tego problemu. A tymczasem w tej kadencji powstał piękny most, najdłuższy w Małopolsce i jeden z najdłuższych w kraju. Mierzy on 813 metrów. Wartość całej inwestycji to ponad 170 milionów złotych. Dalej, północne okno na świat w kierunku stolicy. Most w Borusowej, łączący Małopolskę z województwem świętokrzyskim. Długość? Siedemset metrów. Wartość – 27,5 mln zł.

– A z czego możemy być dumni w naszym, sądeckim regionie?

– Choćby o rozbudowie DW 975 na odcinku Zielona – Limanowa, którego koszt zamknął się kwotą 43,5 miliona złotych, o budowie mostów na Kamienicy w Szczawie za ponad 20,2 miliona złotych czy przebudowie mostu na potoku Czerwony w Grybowie za prawie 5 milionów złotych Idźmy dalej: DW 969 w Krościenku. Tu miała miejsca przebudowa ronda na rondo turbinowe kosztem 1,8 miliona złotych. Prawie półtora miliona kosztował remont drogo między Moszczenicą a Zagórzanami. Za prawie 10 milionów poprawiliśmy warunki drogowe w pasie transgranicznym na terenie Małopolski i Preszowskiego Samorządowego Kraju. Droga między Gorlicami a Lipinkami. Wiele wysiłku włożyłam osobiście w przyspieszenia prac przygotowawczych kolejnego etapu modernizacji drogi wojewódzkiej DW 977 pomiędzy Tarnowem a Gorlicami oraz modernizacja DW 977 wraz z budową 5 mostów pomiędzy Sękową a przejściem granicznym w Koniecznej. Nie liczę mniejszych inwestycji, które może nie pochłaniają tak wielkich pieniędzy, ale służą mieszkańcom.

– Drogi – drogami. Ale czy nasz region dzięki nimi „bliżej świata”?

– Bez wątpienia tak. Świat bardzo się rozpędził i jednocześnie skurczył. Mobilność to już chleb powszedni. Znam wiele osób, które dojeżdżają do pracy po kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Kilkadziesiąt w jedną stronę, dodam. Tu nasze prace i wysiłki biegły dwutorowo. O rozbudowie infrastruktury drogowej napomknęłam. Co prawda, większość z nas dziś porusza się samochodami, ale zależało nam, aby malutkie przysiółki połączyć z większymi ośrodkami. Naszym oczkiem w głowie są Małopolskie Linie Dowozowe. W naszym regionie to cieszące się coraz większym powodzeniem kursy na liniach: Wysowa – Gorlice – Tarnów, Limanowa – Bochnia, Limanowa – Wieliczka, Nowy Sącz – Nowy Targ, czy Nowy Sącz – Tarnów. Jest taniej szybciej, bezpieczniej i proekologicznie. Tu sukcesywnie będziemy zagęszczali sieć połączeń.

– A w kwestii połączeń kolejowych?

– To, nie będę ukrywać, było moim oczkiem w głowie, aby przybliżyć nasz region i otworzyć go na inne części Małopolski czy inne regiony. Interpelowałam do Zarządu Województwa o przywrócenie połączeń kolejowych na trasie Stróże – Jasło czy odtworzenia linii Jasło – Stróże – Krynica – Stróże – Jasło, o co zwracali się do mnie mieszkańcy i samorządowcy powiatów gorlickiego i jasielskiego. Monitowałam w sprawie utworzenia wakacyjnego czy weekendowego połączenia kolejowego z Jasła do Krynicy. Naszą dumą są Koleje Małopolskie, które są gwarantem rozwoju transportu w całym kraju. Codziennie na teren naszego województwa wyjeżdża średnio 443 składy. Z roku na rok tę formę podróżowania wybiera coraz więcej osób. Proste porównanie. W 2014 roku przewieźliśmy niewiele ponad siedem milionów pasażerów. W 2022 natomiast prawie szesnaście i pół miliona. Warto więc inwestować w nowoczesny i wygodny tabor. A takowym się szczycimy. I ciągle go powiększamy. To jest ta wartość dodana, o którą nam chodzi. By było wygodniej, taniej, bezpieczniej i ekologiczniej. Warto inwestować w infrastrukturę, która będzie nam wszystkim służyła latami. Mamy zapisane w Strategii Małopolska 2030 długofalowe plany, które zapewnią rozwój Małopolski. I na sam koniec powiem jedno. Mamy pomysły na kolejne inwestycje, które realizujemy w porozumieniu z mieszkańcami. Razem możemy więcej.

–Dziękuję za współpracę przez ostatnie pięć lat i liczę na to, że jeszcze wiele razem zdziałamy. W kolejnych kadencjach.

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość.
Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: