Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
sobota 20 lipca 2024

Prądnik Biały – dlaczego warto zamieszkać w IV dzielnicy Krakowa?

Prądnik Biały to jedna z największych i najludniejszych dzielnic Krakowa. Jej obszar rozciąga się na powierzchni niemal 2400 ha. Ta dynamicznie rozwijająca się część miasta przyciąga zarówno deweloperów, jak i nowych mieszkańców. Skąd bierze się jej popularność i na jakie udogodnienia mogą liczyć nabywcy kolejnych lokali?

Prądnik Biały  ogólne informacje o dzielnicy

Prądnik Biały to IV dzielnica Krakowa, wyodrębniona jako jednostka pomocnicza gminy w 1991 roku. Swoją nazwę wzięła od wioski, na której terenie  się rozrosła. Oryginalnie pochodzi natomiast od rzeki Prądnik, która malowniczą Doliną Prądnika przepływa do Wisły. Obszar początkowo miał charakter rolniczy i wyróżniał się dużą ilość zieleni, co nadal jest widoczne w wielu obszarach rekreacyjnych.

Współcześnie dzielnica zajmuje północną część Krakowa, granicząc z dzielnicami Prądnik Czerwony, Krowodrza i Bronowice oraz sąsiadując z mniejszymi miejscowościami krakowskiego obwarzanka, m.in. Zielonki, Modlnica czy Pękowice. Obszar Prądnika Białego zajmuje powierzchnię 2341,87 ha, a na jej terenie zamieszkuje 72 041 osób (stan na dzień 31.12.2022 roku). W obrębie dzielnicy mieści się kilka osiedli w tym Prądnik Białym Azory, Górka Narodowa, Witkowice, Krowodrza Górka i Żabiniec. 

Dlaczego warto zamieszkać na Prądniku Białym?

Dzielnica jako miejsce zamieszkania cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Krakowa. Zapewnia bliskość centrum, terenów zielonych oraz wszelkie udogodnienia niezbędne do życia w mieście. Dlaczego warto zamieszkać w IV dzielnicy Krakowa? Przedstawiamy najważniejsze powody. 

Dogodna lokalizacja i dojazd

Prądnik Biały znajduje się zaledwie 4 km od Rynku Głównego. Jest to odległość, którą rowerem można pokonać w około 20 minut, a na piechotę w niecałą godzinę. Dodatkowo dzielnica wyróżnia się bardzo dobrymi połączeniami komunikacyjnymi, przez co od lat wygrywa w konkursach preferencji mieszkaniowych Krakowian. Mieszkańcy mają do dyspozycji aż 30 linii autobusowych i 5 połączeń tramwajowych, m.in. z pętli na Krowodrzej Górce.

Na terenie dzielnicy kontynuowane są pracę nad budową linii tramwajowej, która ma połączyć osiedla Krowodrza Górka, Azory i Górka Narodowa. Ma tu także powstać terminal autobusowo-tramwajowy P&R. Sporym udogodnieniem dla mieszkańców jest budowa tunelu i estakady drogowej w ciągu Opolskiej. Planowane inwestycje z pewnością udrożnią ruch samochodowy i przyczynią do szybszego dojazdu w inne części miasta.

Bogata infrastruktura handlowo-usługowa

Osiedla Prądnika Białego dysponują licznymi sklepami dyskontowymi i punktami usługowymi. Przy ulicy  Grażyny znajduje się Centrum Handlowe Atut a tuż obok targowisko Plac Imbramowski, na którym można kupić świeże produkty od lokalnych dostawców. Na terenie dzielnicy znajduje się największa w Krakowie Galeria Bronowice. Tuż obok usytuowana jest IKEA, Makro oraz dwa duże markety budowlane OBI i Castorama. 

Tereny zielone i rekreacyjne

Mimo dynamicznego rozwoju i wielkomiejskiej zabudowy Prądnik Biały nie stracił swojego zielonego oblicza. Na terenie dzielnicy znajduje się m.in. Park Leśny Witkowice. Na powierzchni 15,8 ha mieszczą się liczne szlaki pieszo-rowerowe i turystyczne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą także skorzystać z oferty Parku  Krowoderskiego, który rozciąga się na terenie ponad 8 ha. Wśród licznych atrakcji sportowych znajdują się m.in. boiska do piłki nożnej, siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci czy górka saneczkarska. Mieszkańcy mogą także wybrać się na spacer do Parku im. Stanisława Wyspiańskiego, Parku Kościuszki lub Parku Kleparskiego z zabytkowym Fortem Kleparz.

Mieszkańcy dzielnicy mogą także skorzystać z wielu atrakcyjnych tras rowerowych. Dużą popularnością cieszy się m.in. trasa Prądnik Biały – Węgrzce – Bosutów – Raciborowice – Bieńczyce – Mały Rynek. Całość ma 40 km, co czyni ją idealnym wyborem na weekend. Alternatywą jest ścieżka rowerowa wzdłuż wałów Wisły, którą można dojechać do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Rynek mieszkaniowy

Według danych serwisu Gethome na Prądniku Białym znajduje się najwięcej ofert mieszkaniowych ze wszystkich innych dzielnic Krakowa. Średnia cena za metr kwadratowy 2-pokojowego mieszkania wynosi tu 15 tys. zł. Nieco droższe są mniejsze mieszkania jednopokojowe, te na Prądniku Białym oscylują w okolicach 17 tys. zł za metr, co oznacza, że są one droższe niż średnia cena mieszkań w Krakowie ogółem. Mniejsze mieszkania cieszą się jednak dużym zainteresowaniem wśród osób, które kupują nieruchomość w celach inwestycyjnych i osób młodych. Niewielki lokal łatwo wynająć lub sprzedać z zyskiem, gdy pojawią się inne potrzeby. 

Prądnik Biały – dla kogo?

Prądnik Biały to dzielnica, którą cenią zarówno rdzenni mieszkańcy Krakowa, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają pracę lub studia w tym mieście. Ogłoszenia mieszkań na wynajem lub na sprzedaż obejmują przestronne apartamenty w nowych inwestycjach, jak i mniejsze lokale czy kawalerki w zabudowie wielorodzinnej z lat 90-tych. Ciekawą propozycją są nowe osiedla, które chętnie nawiązują do podmiejskiej historii tego obszaru. W ofercie można znaleźć mieszkania w kameralnych budynkach do 3 kondygnacji lub lokale z ogródkiem, które chętnie wybierają rodziny z dziećmi lub młode małżeństwa. Nie brakuje tu także seniorów oraz obcokrajowców, pracujących w pobliskim centrum biznesowym.

Komentarze:

Turystyka

Borówki z Krużlowej skradną serce niejednego! Słodkie i ekologiczne (FILM)

“Borówki od Jaśka” to hasło jakie funkcjonuje na ustach wielu klientów, chcących kupić ten słodki, ciemnoniebieski owoc w naszym regionie. Tym bardziej, że plantacja borówek znajduje się w Krużlowej Niżnej i prowadzą je osoby, dla których owocowe krzewy to nie tylko biznes ale także marzenia, pasja i życiowe wyzwania. Poznajcie to wyjątkowe miejsce!

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: