To już rok odkąd Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie powróciło ze swą siedzibą do nowoczesnego budynku przy ulicy Kościuszki 7. Dawny obiekt Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” po gruntownej modernizacji wznowił swoją działalność. W budynku tym prezentowane są najnowsze produkcje filmowe, a także odbywają się tu różnorodne działania kulturalne. Prężnie działa grupa teatralna, muzyczna i plastyczna.
Dzieje budynku przy ulicy Kościuszki w Grybowie sięgają roku 1906, kiedy to z inicjatywy Samorządu Miasta Grybów, członków rodziny Motykiewiczów oraz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oddział w Grybowie powstaje myśl budowy tego obiektu.
Od pierwszych dni w budynku tym toczy się bogate życie kulturalne. Działa tutaj m.in. Miejska Biblioteka, a także kasyno. W 1928 roku obiekt ten zostaje przystosowany do kinematografii. W 1946 roku stworzony został tutaj teatr społeczny, którego inicjatorem był Jerzy Gostwicki, późniejszy przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej i wieloletni gospodarz tego miasta. Niestety w czasie II wojny światowej rozproszeniu uległy zbiory archiwalne i biblioteczne mieszczące się w „Sokole”. Przez pewien czas w budynku przy ulicy Kościuszki działa galeria sztuki „Miniatura”. W latach ’60 ubiegłego stulecia z inicjatywy ówczesnego dyrektora kina, Włodzimierza Olszewskiego obiekt ten zostaje rozbudowany o hol, a tak naprawdę „FOYER”, a wraz z nim powstaje piękna i wymowna mozaika ceramiczna autorstwa profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Witolda Skulicza, światowej sławy artysty. Wraz z budową dodatkowego holu, powstaje także charakterystyczny neon z napisem „Kino Biała”, który został zachowany do dzisiaj.
Historia wraz z tradycją były inspiracją do kolejnych działań, które zostały podjęte w roku 2016. Powstała wtedy myśl poprawy stanu technicznego obiektu kina „Biała” oraz jego gruntownej modernizacji.
Obecnie jest to nowoczesne centrum kulturalne, w którym zostały zachowane wszelkie wartości historyczne oraz jego tradycja. Dodatkowo na kopule dachowej w ramach prac remontowo-budowlanych zainstalowana została iglica, na której umieszczono datę zakończenia budowy tego obiektu.
Budynek ten został przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. W obiekcie tym powstały pracownie rękodzieła, bogate zaplecze artystyczne i sanitarne, szatnie dla wszystkich uczestników wydarzeń kulturalnych. MCKCiE w Grybowie zostało wyposażone w sprzęt muzyczny dla młodych artystów. Powstała sala widowiskowo- kinowa, która dorównuje najlepszym salom sieci kinowych w Polsce, a w niej zainstalowany został wysokiej klasy sprzęt audiowizualny wraz z systemem „Dolby Atmos” i profesjonalne oświetlenie sceniczne.
-Kino „Biała”, które dostało nowe życie, od roku nabiera zupełnie innego znaczenia. To centrum kulturalne tętniące życiem, w którym serce bije bardzo mocno. Gratuluje i dziękuje wszystkim, którzy starają się, aby to miejsce rozwijało się i każdego dnia ożywiało na nowo- mówił podczas sobotniego świętowania urodzin kina „Biała”, Paweł Fyda Burmistrz Miasta Grybów.
-Pragnę życzyć, aby obiekt ten tak jak dotychczas służył przez kolejne lata, kolejnym pokoleniom mieszkańców miasta Grybowa i jego okolic- dodaje Burmistrz Miasta Grybów, Paweł Fyda.
Inwestycja samorządu miasta Grybowa odbyła się w partnerstwie ze słowackim miastem Bardejów. Łączny koszt to kwota ponad 8 mln złotych, z czego aż 82% stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach projektu „Ochrona, promocja i rozwój tradycyjnych rzemiosł w obszarze transgranicznym”.
Źródło informacji: Saga Grybów, Miasto Grybów.
Kino „Biała” lata 2019-2022