Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 23 maja 2024

Spotkanie ze sztuką. Cichy Memoriał-Grybowska Saga!

W minioną sobotę (tj. 21 października br.) w Miejskim Centrum Kultury w Grybowie, odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie. Licznie zebrani mieszkańcy Grybowa mogli porozmawiać z autorem murali i deskali- Arkadiuszem Andrejkowem, autorem murali „Cichego Memoriału” i współautorami albumu artystyczno-historycznego „Cichy Memoriał – Grybowska Saga”.

„Cichy Memoriał – Grybowska Saga” 

To nazwa projektu, który na celu ma upamiętnienie dawnej wielokulturowości miasteczka oraz przywrócenie pamięci o zapomnianych mieszkańcach Grybowa. Na muralach przedstawione są różne grupy wyznaniowe i kulturowe, które niegdyś zamieszkiwały tereny Grybowa i okolic. Byli wśród nich m.in. Łemkowie i Żydzi. Projekt ten ma na celu łączenie różnych wyznań, grup społecznych oraz języków.

Uwieńczeniem 3-letnich prac związanych z projektem „Cichy Memoriał – Grybowska Saga” oraz
13-nastu lat działań Społecznego Archiwum Grybowa “Saga Grybów”, było spotkanie z autorem murali i deskali- Arkadiuszem Andrejkowem oraz autorami publikacji, którymi byli Maria Adamik, Ewa Andrzejewska, Anna Boruch, Andrzej Kmak, Danuta Kmak, Kamil Kmak, Anna Kurdzielewicz, Iwona Niepsuj. Za fotografię współczesne odpowiedzialni byli Kamil Paluszek, Piotr Gaborek, Iwona Niepsuj, Kamil Kmak, Piotr Basałyga. Kompozycją projektu i redakcją albumu zajął się Kamil Kmak.

Na wydarzeniu nie zabrakło m.in. Burmistrza Miasta Grybów- Pawła Fydy, samorządowców oraz reprezentantów rodzin przedstawionych na muralach Grybowa i Ziemi Grybowskiej: Anny Romaniak, żony śp. Michała Romaniaka z Florynki, Jacka i Małgorzaty Ostaszewskich, wnuków rodziny Dębowskich, dra Piotra Gryglaszewskiego, krewnego malarki Bronisławy Rychter-Janowskiej, prof. Wojciecha Zgłobickiego, wnuka prof. Józefa Motyki, i Ewy Mordarskiej-Byrki, wnuczki Józefa Hodboda. Sobotnie spotkanie uświetnił występ zespołu „Wspak”. Dwie przyjaciółki podczas spotkania autorskiego zaśpiewały muzykę kresów wschodnich i Łemkowszczyzny.

Artysta, muralista- A. Andrejkow

Urodzony w Sanoku, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2017 roku artysta otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Arkadiusz Andrejkow tworzy dzieła w zakresie street art. Jest to autor murali i deskali, które możemy zobaczyć m.in. na terenie Ziemi Grybowskiej.

Arkadiusz od 6 lat w Bieszczadach malował portrety mieszkańców wsi bieszczadzkich, na podstawie starych fotografii. 3 lata temu zobaczyliśmy jego sztukę w sieci i postanowiliśmy zaprosić go do Grybowa, żeby w naszym miasteczku, otaczających miejscowościach dokonał serie murali i deskali. Wykorzystaliśmy do tego fotografię oraz pamiątki z szuflad i albumów grybowian. Przedstawialiśmy różnorodną grupę postaci, reprezentujących różne grupy społeczne, kulturowe, grybowian różnych religii, języków, kultur. Wśród murali, przedstawionych postaci mamy Katolików, Żydów, Łemków, artystów, społeczników, nauczycieli. Projektem tym chcieliśmy podkreślić wielokulturową naturę Grybowa– taką, jaka była obecna w naszym miasteczku przed laty, a którą utraciliśmy w wyniku różnych tragedii XX wieku– mówi Kamil Kmak, Prezes Stowarzyszenia Saga Grybów.

W dniu dzisiejszym prezentowaliśmy wszystkim grybowianom i gościom album, który powstał jako podsumowanie projektu. Przedstawione są w nim wizerunki, fotografie tych 12 murali oraz historię im towarzyszące, opisujące różnorodne grupy zamieszkujące naszą miejscowość- dodaje Kamil Kmak, Prezes Stowarzyszenia Saga Grybów.

Serdeczne podziękowania

Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim mieszkańcom Grybowa, którzy wspomagali nas swoim optymizmem w pracy, towarzysząc nam przy malowaniu murali. Dziękujemy tym, którzy udostępnili nam wspaniałe zdjęcia, które mogły się znaleźć w naszym albumie. Dziękujemy tym, którzy udostępnili swoje ściany i wsparli nas finansowo. Tych darczyńców jest bardzo wielu i wszystkim dzisiaj chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować, wszystkim grupom, miejscowym i tym, którzy towarzyszą nam na odległość z całego kraju i również ze świata. Jeszcze raz serdecznie dziękuję– Anna Kurdzielewicz, Zarząd Stowarzyszenia Saga Grybów.

https://www.facebook.com/grybow
http://saga-grybow.com

Fot. Michał Mucha/ Uzeler Arts – twórcy filmów i fotografii

Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: