Emocje po Jesieni Grybowskiej dopiero opadają, a na mieszkańców czekało kolejne kulturalne wydarzenie. W miniony weekend (tj. 16-17 września) Grybów stał się gospodarzem Pierwszego Festiwalu „Rozstaje Kultur”. Dzięki zaangażowaniu Karoliny Krupy, Marka Osiki i Magdaleny Migalskiej-Gregi, możliwe było zorganizowanie takiego wydarzenia w naszym mieście.
Nie ukrywam, jak pierwszy raz usłyszałem od mojej absolwentki Karoliny Krupy, że zamierza zorganizować taki festiwal, to nie wierzyłem, że jej się to uda, w tak krótkim czasie. Idea jest wspaniała. Karolina posiada ogromny potencjał i wiele pomysłów na ten festiwal. Natomiast zorganizowanie tego wydarzenia w trzy, cztery miesiące to karkołomna praca-prof. dr hab. Mariusz Sielski, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, dziekan Wydziału Instrumentalnego.
Idea festiwalu
W Grybowie od zawsze przenikały się kultury trzech grup-Polaków, Żydów i Łemków. Festiwal miał na celu ożywić wspomnienia minionych czasów, przerwanych grozą wojny, czasów, w których to Ziemia Grybowska była miejscem wielokulturowym. Z tego powodu dobór repertuaru nie był przypadkowy. Mieszkańcy Grybowa mieli okazję usłyszeć kompozycje najwybitniejszych polskich kompozytorów m.in. Ignacego Jana Paderewskiego czy Fryderyka Chopina, a także mniej znane kompozycje Romualda Twardowskiego.
Kompozytorzy z okolic Grybowa
Spośród kompozytorów pochodzenia żydowskiego warto wymienić Samuela Barbera (aria z opery), a także bardzo mało znane pieśni oraz utwory na altówkę Rachel Knobler, urodzonej w Słomnikach. Wykonano również sonatę fortepianową Dymitra Bortniańskiego, pochodzenia łemkowskiego, który urodził się w Bartnej (niedaleko Grybowa).
Podczas koncertu przybyli goście mogli zobaczyć wystawę prac lokalnego malarza – Daniela Szczerby, który uwiecznia miejsca ważne i bliskie sercom grybowskiej społeczności. Mieszkańcy mieli również możliwość degustacji lokalnego wina z Winnicy Chodorowa. Na zakończenie Burmistrz Miasta wręczył artystom pamiątkowe „złote liście”, jako formę podziękowania za udział i organizację wydarzenia.
Dzisiaj na koncercie zauważyłem, że byli też zaproszeni goście, nie tylko z Grybowa, lecz z innych ośrodków, między innymi z Krakowa, Krynicy, Sękowej, to jest niezwykle cenne. Jeżeli festiwal będzie się rozwijał, będzie odgrywał ogromną rolę na nie tylko w mieście Grybów, ale i w całym regionie-Mariusz Sielski, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, dziekan Wydziału Instrumentalnego.
Ze swojej strony, jestem zachwycony atmosferą i opieką, jaką otaczają państwo tutaj wykonawców i też publiczność. Gratuluję tej pięknej sali, jest wspaniała. Udało się w tak charakterystycznym miejscu, jakim jest Grybów, taką salę odrestaurować i udostępnić ją dla wielu.
Festiwal „Rozstaje Kultur” to nowe wydarzenie, które, wpisuje się na stałe w kalendarz kulturalny Grybowa. W ten wyjątkowy sposób miasto chce przywracać pamięć o różnorodności i bogactwie kulturowym. Kino „Biała” stało się w ten weekend miejscem niezwykłej muzyki klasycznej, wspomnień, rozmów i refleksji.
Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Grybów, mecenat objął Paweł Fyda, Burmistrz Miasta Grybów, patronat honorowy: Prof. dr hab. Mariusz Sielski, Prof. AMKP, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, partnerzy: Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie, Kino Biała w Grybowie, patronat medialny: GRYBOW24.pl, Krynica.TV oraz miastoNS.pl
Jeśli nie mogliście uczestniczyć w wydarzeniu zapraszamy do oglądnięcia naszej transmisji:
Dzień pierwszy: https://fb.watch/n9cl1dqKhS/
Dzień drugi: https://fb.watch/n9cmOp7xCf/
fot: Szymon Kozień – Uzeler Arts Twórcy Filmów i Fotografii
Dzień I Sobota
Dzień II Niedziela