Ortopeda to specjalista kojarzony przede wszystkim ze złamaniami, skręceniami i innymi, widocznymi schorzeniami układu ruchu. Warto jednak mieć świadomość, że ortopedia jest bardzo szeroką specjalizacją, która wykracza dalece poza powyższe ramy.
Ortopeda zajmuje się wszelkimi problemami, urazami i wadami w obrębie kości, mięśni, wiązadeł, stawów i pozostałych elementów układu ruchu człowieka. Oprócz konsultacji, lekarz zleca także kompleksową diagnostykę oraz wdraża leczenie, które ma na celu wyeliminowanie problemu i przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności.
Ortopeda – czym zajmuje się ten specjalista?
Ortopeda to lekarz, który posiada bardzo szerokie kompetencje. Do jego specjalizacji zaliczają się dysfunkcje wrodzone i nabyte w obrębie kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych, miednicy, klatki piersiowej oraz stawów. Mimo tego, że ortopeda jest kojarzony głównie z leczeniem różnego rodzaju urazów, w tym złamań, skręceń i stłuczeń, jego specjalizacja obejmuje znacznie szerszy zakres problemów zdrowotnych. Do tego specjalisty często zgłaszają się pacjenci cierpiący m. in. na dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa o nieznanym podłożu, wady postawy, zmiany wywołane przeciążeniami, stany zapalne stawów, a także choroby zwyrodnieniowe.
Zadaniem ortopedy jest przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu, który ma na celu stwierdzenie, z jakimi problemami boryka się dana osoba oraz zlecenie szczegółowych badań diagnostycznych. Na ich podstawie ortopeda stawia diagnozę i opracowuje plan leczenia, który ma na celu poprawę stanu pacjenta. Ważnym elementem leczenia ortopedycznego są działania celowane w uśmierzenie dolegliwości bólowych oraz rehabilitacyjne. Wszystko to pozwala zlokalizować źródło problemów, usunąć ich przyczynę oraz przywrócić pacjentowi sprawność.
Kiedy warto udać się do ortopedy?
W większości przypadków pacjenci decydują się na wizytę u ortopedy odczuwając rożnego rodzaju dolegliwości, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Są to ból, obrzęk, osłabienie siły mięśniowej oraz ograniczona zdolność do poruszania stawów i kończyn. Do szybkiej wizyty w gabinecie ortopedycznym skłaniają także urazy układu ruchu, w tym złamania kości i zwichnięcia stawów. Pacjentami ortopedy są także osoby z wrodzonymi lub nabytymi schorzeniami oraz zwyrodnieniami w obrębie układu ruchu, w tym m. in. haluksami.
Do ortopedy warto zgłosić się możliwie jak najprędzej, kiedy dostrzeżemy u siebie problemy z funkcjonowaniem układu ruchu. W większości przypadków dolegliwości te mają bowiem charakter postępujący i im dłużej będziemy odkładali konsultację ze specjalistą, tym ulegną one nasileniu. Wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala natomiast szybciej pozbyć się kłopotu i tym samym uniknąć jego pogłębienia się w przyszłości.
Szczególny niepokój powinny wzbudzić dolegliwości bólowe, które utrzymują się przez dłuższy czas, sztywność i drętwienie palców, problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoni, a także problemy z ruchomością kończyn i stawów. W przypadku dostrzeżenia u siebie takich objawów, warto możliwie jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie ortopedycznym i oddać się w ręce specjalisty.
Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.