Rosnąca popularność usług pralniczych w Polsce sprawia, że coraz więcej osób rozważa założenie firmy zajmującej się profesjonalnym odświeżaniem tekstyliów. W przypadku pralni komercyjnych mamy do czynienia z sytuacją wręcz idealną: konkurencja wciąż jeszcze jest niewielka, dzięki czemu możemy szybko wybić się na rynku i pozyskać klientów. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad własną pralnią, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Jak działa pralnia wodna?
Mimo że pralka uchodzi dziś za standardowe wyposażenie gospodarstwa domowego, niektórzy wolą zanosić swoje rzeczy do profesjonalnych pralni, a następnie odbierać je czyste, pachnące i gotowe do założenia. To ogromna oszczędność czasu i nakładu pracy, a także bezpieczeństwo – pracownicy przyjmujący asortyment do prania doskonale wiedzą, jak się nim zająć, żeby zapewnić mu czystość i nie zniszczyć przy tym tkanin. W przypadku pralni wodnej mamy do czynienia z tradycyjnym praniem „na mokro”, czyli w wodzie z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych. Do podstawowych preparatów używanych w pralniach wodnych należą najwyższej jakości proszki do prania, płyny, kapsułki lub tabletki. Oprócz tego używane są także dodatkowe środki do prania wodnego, m.in. proszki wybielające, odplamiacze, odtłuszczacze czy impregnaty. Cały proces prania wodnego podzielony jest na kilka etapów. Po przygotowaniu wybranych tekstyliów (segregacja i zabezpieczenie) następuje umieszczenie wsadu w bębnie maszyny piorącej. Cykl czyszczenia w pralnicy obejmuje: pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie z podwirowaniami i wirowanie końcowe. Cała procedura zapewnia doskonałe efekty i jest w pełni bezpieczna dla tkanin. Następnie pracownik wyjmuje ubrania z bębna pralki, po czym następuje ostatni etap usługi, czyli tzw. wykańczanie. Odświeżona, wyprasowana i zapakowana w pojedyncze folie odzież jest gotowa, by wrócić do rąk właściciela.
Kompletujemy wyposażenie do pralni – o czym trzeba pamiętać?
Współczesne pralnie wodne zapewniają sprawne i skuteczne czyszczenie szerokiej gamy wyrobów tekstylnych: ubrań, odzieży roboczej, pościeli, ręczników, firan i zasłon. Wysoką jakość wykonywanych usług zapewnia rozbudowany park maszynowy o znacznych mocach przerobowych. Najważniejszą maszyną w procesie technologicznym prania na mokro jest pralnica przemysłowa (https://www.sovrana.pl/pranie-wodne/maszyny-pralnicze/pralnico-wirowki-pralnice-przemyslowe/). To nowoczesny, wyspecjalizowany sprzęt przystosowany do długotrwałej pracy bez odpoczynku. Urządzenia tego typu można spotkać w pralniach komercyjnych, a także w hotelach czy restauracjach. Pralka przemysłowa różni się od typowych, domowych pralek automatycznych. Jest od nich zdecydowanie większa, masywniejsza i może pomieścić nawet kilkukrotnie więcej prania. Pralnica jest przy tym bardzo prosta w obsłudze, dzięki czemu każdy poradzi sobie z ustawieniem odpowiedniego cyklu. Do urządzeń, które powinny znaleźć się w pralni wodnej, zaliczymy także: suszarki, różnego rodzaju prasownice, magle przemysłowe, a także maszyny służące do rostrząsania, składania i pakowania wypranej odzieży. W placówce działającej na szeroką skalę przydadzą się także systemy znakowania odzieży oraz systemy transportujące.
Maszyny do pralni wodnej – nowe czy używane?
Inwestycja w profesjonalny sprzęt do pralni to z całą pewnością spory wydatek. Ceny nowych pralnic przemysłowych sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych, a to dopiero początek długiej listy kosztów związanych z wyposażeniem lokalu. Dlatego w niektórych przypadkach najrozsądniejszym rozwiązaniem może być inwestycja w sprzęt używany. Zakup używanych urządzeń pralniczych umożliwiają firmy oferujące wyposażenie do pralni wodnych i chemicznych, m.in. Kannegiesser. Taka opcja to idealna alternatywa dla inwestorów dysponujących ograniczonym budżetem. Wszystkie tego typu maszyny przechodzą gruntowny remont, aby w pełni nadawać się do dalszej eksploatacji. Więcej w zakładce: https://www.kannegiesser.pl/maszyny/uzywane/.