Grybów to niewielkie miasteczko leżące w południowej Polsce, należące do powiatu nowosądeckiego. Liczy ono około 6000 mieszkańców. Tutejsza ludność może znaleźć zatrudnienie w pobliskich miastach tj. Nowy Sącz, Gorlice, Stary Sącz czy też Krynica Zdrój. Za odpowiednie wynagrodzenie uwagę mieszkańców mogą zwrócić także oferty pracy w oddalonym o 30 km mieście Muszyna. Jak wygląda rynek pracy w Grybowie? Sprawdźmy!
Grybów – oferty pracy
Grybów to miasto o powierzchni 16,95 km². Jest to rejon rolniczo-przemysłowy. Część mieszkańców znajduje zatrudnienie w miejscu zamieszkania np. w zakładzie stolarki budowlanej, wytwórni konstrukcji stalowych, drobnych zakładach przemysłu spożywczego, banku czy też ośrodku wypoczynkowym. Niektórzy zmuszeni są podjąć pracę poza Grybowem. W odległości do 30 km znajdują się miasta tj. Nowy i Stary Sącz, Krynica Zdrój, Gorlice oraz Muszyna. Dobra infrastruktura (droga krajowa 28, droga wojewódzka 981 oraz linia kolejowa 96) sprawia, że jest to dobra alternatywa nie tylko dla osób mobilnych z własnym środkiem transportu, ale także dla poruszających się środkami komunikacji międzymiastowej.
Praca w Grybowie – jak szukać
Praca w Grybowie pozwala mieszkańcom zaoszczędzić mnóstwo czasu na dojazdy. W małych miasteczkach rekrutacja pracowników różni się nieco od poszukiwań pracowników w metropoliach. Informacje na temat wolnych wakatów rozchodzą się za pomocą „poczty pantoflowej”, lokalnych gazet czy też tablic ogłoszeniowych. Niektóre oferty pracy trafiają także na portale z ofertami pracy. Szukając pracy w Grybowie warto skorzystać ze wszystkich dostępnych źródeł. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwa znalezienia zatrudnienia w krótkim czasie – nawet, jeśli nie mamy znajomości. Bezrobotni oprócz przeglądania ogłoszeń oraz aplikowania na konkretne oferty pracy mają również możliwość zamieszczenia CV na przeznaczonych do tego portalach. Życiorys może przykuć uwagę osób rekrutujących, które w dzisiejszych czasach są wszechobecne w sieci.
Praca – Nowy Sącz, Krynica Zdrój, Stary Sącz, Gorlice, Muszyna
Praca – Nowy Sącz, Krynica Zdrój, Stary Sącz, Gorlice, Muszyna to miasta, w których część mieszkańców Grybowa znalazła zatrudnienie w branżach tj. gastronomia, hotelarstwo, handel, produkcja, call center czy ochrona. Często pojawiają się oferty pracy dla przedstawicieli handlowych. Zatrudnienie na tym stanowisku wymaga dyspozycyjności oraz mobilności. Wysokość wynagrodzenia najczęściej zależy od efektów pracy. Nie jest to więc posada dla każdego. Coraz większą popularnością cieszy się praca zdalna, która umożliwia podjęcie współpracy z firmami na terenie całego kraju. Osoby mające trudności ze znalezieniem zatrudnienia decydują się niekiedy na wyjazd do pracy za granicą. Pomimo że dla większości z nich jest to rozwiązanie tymczasowe, w rzeczywistości funkcjonują oni w ten sposób latami.
Walka z bezrobociem w Grybowie
Władze Grybowa skutecznie walczą z bezrobociem, podejmując różnego rodzaju przedsięwzięcia tj.:
- projekt „Możemy Więcej” z roku 2021, który miał na celu wzmocnienie szans na zatrudnienie grupy osób zagrożonych skrajnym ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym;
- utworzenie centrum turystyczno-rekreacyjnego na terenie Grybowa w celu przyciągnięcia turystów, a co za tym idzie stworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców;
- wkład w edukację dzieci i młodzieży poprzez podniesienie kompetencji nauczycieli, wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt umożliwiający naukę oraz udzielanie stypendium dla najlepszych uczniów, którzy w przyszłości będą mieli wpływ na rozwój gospodarki, a co za tym idzie, na powstawanie nowych miejsc pracy.
Znalezienie zatrudnienia w Grybowie jest znacznie trudniejsze, niż ma to miejsce w dużych miastach. Często jest to jednak posada na lata. Praca w kameralnym gronie rzadko prowadzi do zniechęcenia, wypalenia zawodowego, czy też „wyścigu szczurów – co ma miejsce w dużych miastach oraz w potężnych zakładach pracy. Mieszkańcy Grybowa są zainteresowani stałym zatrudnieniem – często kosztem wysokości wynagrodzenia, które w innych regionach może być znacznie wyższe.