Obawy o rosnące ceny prądu i gazu, a także materiałów budowlanych, sprawiają, że coraz więcej osób szuka informacji o domach energooszczędnych. Dodatkowo tego typu nieruchomości są bardziej ekologiczne, co ma znaczenie dla niektórych ludzi. Wybierając projekt swojego domu, warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania energooszczędnych technologii.
Wybór odpowiedniego projektu
Podstawą budowy domu energooszczędnego jest wybór odpowiedniego projektu. Warto zwrócić uwagę na projekty domów z dachem jednospadowym lub dwuspadowym, a także na te nieruchomości, które mają poddasze użytkowe. Dodatkowo warto zrezygnować z piwnicy i garażu wolnostojącego na rzecz garażu w bryle budynku. Spore znaczenie ma także zwrócenie uwagi na to, aby dom nie miał zbyt wielu przeszkleń, ponieważ wpływa to negatywnie na kwestię izolacji termicznej nieruchomości. Projekty domów energooszczędnych powinny być także pozbawione skosów, zbyt wielu balkonów i tarasów oraz dodatkowych zdobień na bryle budynku.
Dom mały i minimalistyczny
Dom energooszczędny powinien być niewielki, a więc jego powierzchnie nie może przekraczać 150 metrów kwadratowych. Jeszcze lepiej sprawdzą się nawet mniejsze nieruchomości, o powierzchni od 80 do 120 metrów kwadratowych. Oczywiście powierzchnię należy dopasować do swoich potrzeb oraz wielkości rodziny. Nie ma sensu mnożyć dodatkowych pomieszczeń na zapas. Nie chodzi tutaj jednak o pokój dziecięcy w przypadku pary planującej powiększenie rodziny, tylko o pomieszczenia, które mogą być wielofunkcyjne. Przykładowo wystarcza salon z jadalnią, zamiast pokoju gier, pokoju telewizyjnego, bawialni i wielkiej jadalni.
Ogrzewanie i klimatyzacja to ważne sprawy
W kontekście energooszczędności spore znaczenie ma ogrzanie i ochłodzenie pomieszczeń. Coraz częściej w domach montuje się klimatyzatory, których funkcją jest szybkie ochłodzenie danego pomieszczenia w upalne dni. W samodzielnie budowanej nieruchomości, warto postawić na dobrą izolację termiczną, aby ciepło nie uciekało przez ściany. Ten problem pojawia się niestety w nowoczesnych blokach, w których często jest zimniej niż w starych budynkach, ze względu na oszczędności dewelopera. Inwestor, który buduje dom dla siebie i swojej rodziny, nie powinien oszczędzać na rozwiązaniach gwarantujących dobrą izolację termiczną, a więc doskonałej jakości oknach i ociepleniu ścian.
Oszczędność na wodzie i prądzie
Warto wiedzieć o tym, że nieruchomość energooszczędna jest tańsza w eksploatacji, ale nie w budowie. Koszt wdrożenia rozwiązań zwiększają się o około 10-20% w stosunku do tradycyjnych technologii. Taka inwestycja zwykle zwraca się już po paru latach, dlatego też warto zdecydować się na najnowsze rozwiązania. Oszczędności na wodzie i prądzie można rozpocząć dzięki zastosowaniu pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej oraz stworzeniu prostej, minimalistycznej bryły budynku. To wszystko sprawia, że korzystanie z nieruchomości staje się tańsze i daje duży komfort oraz satysfakcję.
Przeczytaj także artykuł: Budownictwo energooszczędne w czasach kryzysu – opłacalne i tanie rozwiązania na obniżenie kosztów