Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 29 listopada 2023
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa

Wycinka drzew – to idealny moment na wycinkę, tuż przed zimą.

Z powodu prac budowlanych, z uwagi na bezpieczeństwo, czy po prostu z względów estetycznych, niekiedy konieczna jest wycinka. Z wielu powodów idealnym terminem na to, żeby ją przeprowadzić jest końcówka listopada i początek grudnia, czyli okres tuż przed zimą.

Optymalny termin przeprowadzenia wycinki to listopad/grudzień

Jeśli chodzi o wycinkę drzew, nawet na swojej posesji nie powinniśmy przeprowadzać jej bez zgłoszenia faktu do odpowiedniego organu władzy miejscowej. Niekiedy konieczne jest nawet uzyskanie zezwolenia np. kiedy obwód drzewa na wysokości 5 cm jest większy niż 50 czy 80 cm – co zależy od jego gatunku.

Oprócz zezwolenia, w przypadku wycinki bardzo istotny jest też termin wykonania prac. Ten z wielu względów nie powinien być przypadkowy. Za optymalny moment na wycinkę drzew uznaje się listopad i grudzień. Co za tym przemawia?

sciete-drzewa

To tuż po sezonie lęgowym ptaków

Najważniejszą kwestią, z racji której wycinka drzew powinna odbywać się w listopadzie lub na początku grudnia jest to, że okres ten przypada tuż po sezonie lęgowym większości gatunków ptaków. O tym jak istotne jest dbanie o różnorodność biologiczną warto przypominać na każdym kroku. Dzięki niej ekosystem jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. O tym jak istotną rolę w przyrodzie odgrywają ptaki wie każdy ogrodnik. Dzięki nim na rabatach czy na trawniku jest mniej szkodników, dlatego też zdecydowanie warto zapraszać je do swojego ogrodu.

Okres lęgowy w przypadku większości gatunków zaczyna się 1 marca i trwa do 15 października. W tym czasie wycinkę powinno przeprowadzać się tylko i wyłącznie w ściśle uzasadnionych przypadkach. Z racji tego, że wiele gatunków ptaków rozpoczyna okres lęgowy już w styczniu (np. bielik) albo w lutym (np. wróbel), przełom listopada i grudnia wydaje się być na nią najlepszym momentem.

Na drzewach nie ma już wtedy większości liści

Tych, do których wycinka drzew w listopadzie czy grudniu z uwagi na trwanie w pozostałych miesiącach okresu lęgowego z jakiegoś powodu nie przemawia, przekonać mogą względy bardziej praktyczne. W tym momencie nie ma już większości liści. To sprawia, że wycinkę jest przeprowadzić o wiele łatwiej. Po pierwsze ze względu na to, że są wtedy lżejsze, a po drugie z racji na dużo lepszą widoczność.

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, że w okresie bezlistnym, wycinka pozostawia po sobie dużo mniej bałaganu. Kiedy na drzewach nie ma już liści, wystarczy po niej uprzątnąć konary i ewentualnie grubsze zrębki.

Listopad i grudzień to dobry moment na przeprowadzenie wycinki drzew również z wielu innych powodów. To termin, w którym w ogrodzie nie ma już zbyt wiele innych prac do wykonania, przez co warto zagospodarować go właśnie w ten sposób. Wiosną ogrodników czeka wertykulacja trawnika, ściółkowanie rabat, a także wysiewy, więc nie ma co zwlekać. Co więcej, późną jesienią wycince często sprzyja pogoda. Z jednej strony nie jest jeszcze zbyt mroźna, a z drugiej nie jest upalna.

Więcej usług na stronie Komplex

Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

Budownictwo Filipowicz

Reklama

pompa ciepła w kredycie zero procent
Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: