Optymalny termin przeprowadzenia wycinki to listopad/grudzień
Jeśli chodzi o wycinkę drzew, nawet na swojej posesji nie powinniśmy przeprowadzać jej bez zgłoszenia faktu do odpowiedniego organu władzy miejscowej. Niekiedy konieczne jest nawet uzyskanie zezwolenia np. kiedy obwód drzewa na wysokości 5 cm jest większy niż 50 czy 80 cm – co zależy od jego gatunku.
Oprócz zezwolenia, w przypadku wycinki bardzo istotny jest też termin wykonania prac. Ten z wielu względów nie powinien być przypadkowy. Za optymalny moment na wycinkę drzew uznaje się listopad i grudzień. Co za tym przemawia?
To tuż po sezonie lęgowym ptaków
Najważniejszą kwestią, z racji której wycinka drzew powinna odbywać się w listopadzie lub na początku grudnia jest to, że okres ten przypada tuż po sezonie lęgowym większości gatunków ptaków. O tym jak istotne jest dbanie o różnorodność biologiczną warto przypominać na każdym kroku. Dzięki niej ekosystem jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. O tym jak istotną rolę w przyrodzie odgrywają ptaki wie każdy ogrodnik. Dzięki nim na rabatach czy na trawniku jest mniej szkodników, dlatego też zdecydowanie warto zapraszać je do swojego ogrodu.
Okres lęgowy w przypadku większości gatunków zaczyna się 1 marca i trwa do 15 października. W tym czasie wycinkę powinno przeprowadzać się tylko i wyłącznie w ściśle uzasadnionych przypadkach. Z racji tego, że wiele gatunków ptaków rozpoczyna okres lęgowy już w styczniu (np. bielik) albo w lutym (np. wróbel), przełom listopada i grudnia wydaje się być na nią najlepszym momentem.
Na drzewach nie ma już wtedy większości liści
Tych, do których wycinka drzew w listopadzie czy grudniu z uwagi na trwanie w pozostałych miesiącach okresu lęgowego z jakiegoś powodu nie przemawia, przekonać mogą względy bardziej praktyczne. W tym momencie nie ma już większości liści. To sprawia, że wycinkę jest przeprowadzić o wiele łatwiej. Po pierwsze ze względu na to, że są wtedy lżejsze, a po drugie z racji na dużo lepszą widoczność.
Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, że w okresie bezlistnym, wycinka pozostawia po sobie dużo mniej bałaganu. Kiedy na drzewach nie ma już liści, wystarczy po niej uprzątnąć konary i ewentualnie grubsze zrębki.
Listopad i grudzień to dobry moment na przeprowadzenie wycinki drzew również z wielu innych powodów. To termin, w którym w ogrodzie nie ma już zbyt wiele innych prac do wykonania, przez co warto zagospodarować go właśnie w ten sposób. Wiosną ogrodników czeka wertykulacja trawnika, ściółkowanie rabat, a także wysiewy, więc nie ma co zwlekać. Co więcej, późną jesienią wycince często sprzyja pogoda. Z jednej strony nie jest jeszcze zbyt mroźna, a z drugiej nie jest upalna.