Sytuacja hydrologiczna na wielu rzekach naszego regionu nie wygląda dobrze. Trwające od niedzieli deszcze, powodują że ziemia nie przyjmuje już opadów a koryta rzek nie mieszczą już ogromu wody. O ile sytuacja w samym Grybowie ustabilizowała się o tyle obecnie z falą na Białej mierzą się mieszkańcy sąsiedniej gminy Ciężkowice. Tam stan alarmowy został przekroczony o ponad 70cm.
W Grybowie na rzece Biała najgorszy stan był około godziny 3 w nocy. Wtedy poziom wody wyniósł 425cm i przekroczył stan alarmowy o 25cm. Obecnie lustro wody znajduje się na wysokości ok. 326cm (poziom ostrzegawczy od 320cm). Niepokojąca dla mieszkańców jest aktualna prognoza pogody według której jutro i pojutrze można spodziewać się kolejnych opadów.
Do jutra czyli 31 sierpnia, godzin południowych obowiązuje wydane wczoraj ostrzeżenie hydrologiczne, II stopnia. Brzmi ono: „W obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów deszczu, prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo i krótkotrwale także alarmowych.”
Ze względu na zaistniałą sytuację meteorologiczną i hydrologiczną Burmistrz Miasta Grybowa wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego dla Miasta Grybów. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od dnia 30.08.2021 r. od godziny 06:00 do odwołania. Został zwołany również Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz wprowadzony całodobowy dyżur w Urzędzie Miejskim w Grybowie do odwołania.
W ramach wprowadzonego pogotowia przeciwpowodziowego należy w szczególności:
1. utrzymywać sprzęt i wyposażenia magazynów przeciwpowodziowych w bezpośredniej gotowości do użycia,
2. monitorowanie zagrożonych terenów oraz poziomu wód w rzece Biała Tarnowska oraz jej dopływach – w przypadku ich zwiększenia wprowadzony zostanie alarm przeciwpowodziowy,
3. zapewnić gotowość sił i środków przeciwpowodziowych do ich niezwłocznego użycia
4. uruchomić przeciwpowodziową akcję ratowniczą w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia oraz mienia na obszarze Miasta Grybów,
5. podjęcia innych działań wynikających z Planu operacyjnego ochrony przed powodzią Miasta Grybów,
6. informować na bieżąco o podjętych działaniach i rozwoju sytuacji Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.
Podobną decyzję podjął Wójt Gminy Grybów Jacek Migacz. W ramach pogotowia uruchomione zostały całodobowe dyżury w Urzędzie Gminy Grybów. Dyżur trwa od dnia 30 sierpnia 2021 roku od godziny 10:00 aż do odwołania. Dyżur prowadzony jest pod numerami telefonów: 18-448-42-40 oraz 694-413-920.
fot. M. Książkiewicz