Kredyt samochodowy, pożyczka hipoteczna na mieszkanie, karty kredytowe w kilku bankach… Coraz ciężej jest nam poradzić sobie z terminową spłatą zobowiązań. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto zawnioskować o konsolidację kredytów, które mamy do spłacenia. Jak połączyć kilka pożyczek w jeden kredyt? Gdzie najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny i jakie kroki należy podjąć? Jak wygląda konsolidacja kredytów? W tym artykule wyjaśniamy, jak wziąć pożyczkę konsolidacyjną.
Czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny? konsolidacja
Jest to kredyt gotówkowy, którego udziela nam bank, jeśli nie mamy za co spłacić naszych poprzednich zobowiązań finansowych, jak np. pożyczki czy raty za mieszkanie. Wygodnym rozwiązaniem jest to, że klient nie musi opłacać rat, chodząc do różnych instytucji, lecz płacąc jednorazowo w banku. Środki finansowe nie zostają przelane na konto klienta, lecz wszystkim zajmuje się bezpośrednio bank. Warto podkreślić, że konsolidacja nie musi dotyczyć wszystkich naszych pożyczek i rat – możemy samodzielnie wybrać, które chcemy spłacić z pomocą kredytu konsolidacyjnego.
Na co zwrócić uwagę w przypadku kredytu konsolidacyjnego?
Jeśli chodzi o kredyt konsolidacyjny, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, ile będzie wynosić miesięczna rata z wliczonymi w nią odsetkami. Najlepiej, by była ona niższa od sumy rat wszystkich naszych finansowych zobowiązań. Należy ponadto zapytać o okres, w jakim kredyt musi zostać spłacony. Powinien być on jak najkrótszy, jednak należy pamiętać, że nie ma możliwości jego jednoczesnego skrócenia i zmniejszenia raty. Należy wybrać opcję, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Warto zwrócić też uwagę na to, jaka jest całkowita kwota do zapłaty – należy pamiętać, że zawsze przewyższa ona kwotę wszystkich naszych finansowych zobowiązań. Warto porównać RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, w różnych bankach. Przedstawia ona, który bank może nam udzielić kredytu konsolidacyjnego. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania powinna być możliwie jak najniższa.
Jeszcze mała rada: jeżeli często popadasz w długi, nie decyduj się na kredyty konsolidacyjne.
Kto może uzyskać kredyt konsolidacyjny hipoteczny?
Kredytem konsolidacyjnym powinny być zainteresowane osoby zadłużone, które zdecydowały się spłacać kilka zobowiązań finansowych. Należy posiadać zdolność kredytową. Na jej ocenę wpływ mają m.in. wiek kredytobiorcy, wykonywany zawód, wykształcenie oraz miesięczne dochody. Bank musi ocenić, czy będziemy w stanie później spłacić taki kredyt oraz czy jesteśmy osobą popadającą w długi. Warto w niego zainwestować, gdy pojawiają się nam problemy ze spłacaniem zobowiązań w określonym czasie.
Zalety i wady konsolidacji
Zanim podejmiemy decyzję o podjęciu takiego kredytu, musimy poznać jego dobre i złe strony. Kredyt konsolidacyjny pozwala na przekształcenie kilku naszych długów w jeden, który można dłużej spłacać. Kolejnym plusem takiego kredytu jest niższa rata miesięczna – jest ona mniejsza niż suma rat wszystkich naszych długów. Jest to także forma dodatkowego kapitału i możliwość wzięcia dodatkowych ubezpieczeń. Jak wszystko, kredyt konsolidacyjny ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest fakt, że są one dość drogie – może to oznaczać wyższe miesięczne spłaty kredytu. Ponadto wymaga on wysokiej zdolności kredytowej.
Gdzie można dostać kredyt konsolidacyjny? konsolidacja
Koniecznie trzeba porównać oferty kilku banków – tylko w ten sposób będziemy w stanie wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny. Polecamy internetowe porównywarki kredytów i kalkulator kredytu konsolidacyjnego www.totalmoney.pl i https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny.Wystarczy wskazać kwotę, jakiej potrzebujemy na spłatę naszych zobowiązań, oraz okres, w jakim będziemy w stanie spłacić kredyt konsolidacyjny. Oferty kredytów zawsze ułożone są od najtańszego do najdroższego. Mimo że różnice między ofertami zwykle nie są duże, znaczenie może mieć tu obecność dodatkowego ubezpieczenia. Wniosek o kredyt można złożyć przez internet, bez konieczności osobistego stawienia się w banku.
Źródło: pexels.com