Dolny Śląsk prawie w całości położony jest w dorzeczu Odry. Poza tym przez województwo dolnośląskie przepływają Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka czy Bóbr. Najciekawsze komercyjne łowiska karpiowe umiejscowione są jednak na stawach i byłych żwirowniach.
Dla pasjonatów wędkarstwa ważne jest, aby mieć jak największą szansę na złapanie dużego okazu. Takie prawdopodobieństwo znacznie zwiększa skorzystanie z oferty łowisk komercyjnych.
Łowiska w Dolnośląskiem – spokój i relaks
W Dolnośląskiem znajdują się liczne komercyjne łowiska karpiowe. Jednym z nich jest łowisko o wdzięcznej nazwie Woda i Las, znajdujące się w Kościelniku niedaleko Lubania. Położone jest ono z dala od ruchliwych tras, dzięki czemu zapewnia pełen relaks i odpoczynek dla każdego wędkarza, który będzie chciał spędzić tam czas. Właściciele łowiska oferują 12 słonecznych i trawiastych stanowisk wędkarskich, które zaopatrzone są w pomosty. Wymogiem łowienia jest posiadanie dużego podbieraka oraz maty do przechowywania ryb. Sam obiekt jest stosunkowo mały, powierzchnia tafli stawu to 2,5 ha, a maksymalna głębokość wynosi 2,5 m. W stawie żerują dorodne karpie, karasie, liny, szczupaki i tołpygi. Rekordowe okazy złapane w tym łowisku przekraczają 13 kg. Wędkarze, którzy chcą spędzić na łowisku więcej niż jeden dzień, mogą skorzystać z pola namiotowego lub domków kempingowych.
Niezwykłym obiektem na wędkarskiej mapie województwa dolnośląskiego są Stawy Milickie. Jest to największy w Europie kompleks stawów rybnych o powierzchni aż 7,5 tys. ha. Występują tam różne gatunki ryb, takie jak sum, tołpyga, okoń, karaś, karp, amur i leszcz. Można je łowić dwiema metodami: gruntową i spławikową. Dla wędkarzy przygotowano aż 50 stanowisk usytuowanych przy brzegu. Są one bardzo zadbane, pokryte trawą. Wokół stawów ustawiono drewniane altanki ze stołami i ławeczkami. Stawy są idealnym miejscem dla początkujących wędkarzy.
Komercyjne łowiska karpiowe w pobliżu Wrocławia
Łowisko Krobielowice powstało w 1988 roku w rodzinnym gospodarstwie rybackim. Staw ma powierzchnię 2 ha, ale daje możliwość złapania dorodnych okazów wielu gatunków ryb. I tak wędkarze mogą liczyć na złowienie dużego karpia, amura czy karasia. Poza tym w stawie występują liny, okonie, płocie, sumy, szczupaki i tołpygi. Największe ryby złapane na tym łowisku to karp o wadze przekraczającej 20 kg i amur ważący ponad 15 kg. Zalecaną metodą jest łowienie na żywca, natomiast całkowicie zabronione jest stosowanie metody spinningowej. Staw na jednym z brzegów porośnięty jest drzewami, dzięki czemu w upalne dni można łowić w przyjemnym cieniu. Drugi brzeg jest całkowicie odsłonięty i tam na rybę mogą zasadzić się miłośnicy kąpieli słonecznych. Gospodarze łowiska umożliwiają organizowanie zawodów wędkarskich.
Po drugiej stronie Wrocławia znajduje się łowisko Szmaragdowy Staw, na którym obowiązuje zasada „catch and relase”, czyli każdą złowioną rybę trzeba z powrotem wpuścić do wody. Powierzchnia zbiornika to 6,5 ha, a jego głębokość waha się w przedziale 5–8 metrów. Zbiornik jest zarybiany od ponad 20 lat, dzięki czemu złapać tam da się ryby wielu różnych gatunków. Zbiornik ten to typowe łowisko karpiowe, ale można też złowić okazałe sztuki suma czy jesiotra. Na łowisku wyznaczono 10 stanowisk wędkarskich, gdzie bez problemu zmieszczą się dwaj wędkarze. Pozwala to zorganizować drużynowe zawody wędkarskie. Wymogi sprzętowe na tym łowisku to mata karpiowa i podbierak o rozstawie ramion min. 90 cm.
fot. nadesłane