Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 22 lutego 2024
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty

Fit For Future – Erasmus + Włochy 2019

24 listopada grupa uczniów grybowskiej Jedynki wyruszyła w kolejną zagraniczną podróż, w ramach projektu Fit For Future organizowanego przez Panią Magdalenę Janusz. Spotkanie wszystkich uczestników projektu zaplanowano nieopodal Rzymu, w miejscowości Albano. To właśnie tam  zlokalizowana jest partnerska szkoła, która  podejmowała gości z Polski, Litwy, Rumunii, Turcji oraz Portugalii.

Nasza grupa składała się z pięciu uczniów, którzy zostali wyłonieni spośród uczestników projektu, za największy wkład w realizację poszczególnych zadań. Jednym z uczestników był także zwycięzca konkursu „1 z 10 matematyków”. Opiekę nad grupą sprawowała koordynatorka projektu Magdalena Janusz oraz organizator konkursu matematycznego, Marceli Stanisz.

Po pożegnaniu z rodzicami na parkingu w Grybowie i wyruszyliśmy w nieznane. Pierwszy dzień  wykorzystaliśmy w  zasadzie  na podróż i zakwaterowanie. Na inne atrakcje zabrakło czasu, gdyż podróż trwała dość długo z szybko zapadł zmrok. Jednak dla większości uczniów podróż stanowiła wielkie przeżycie, gdyż pierwszy raz  lecieli samolotem.

Na szczęście podróż przebiegła bez zakłóceń, jeśli nie liczyć zagubionego przez przewoźnika bagażu jednej z uczennic. Walizka dotarła na miejsce zakwaterowania z jednodniowym opóźnieniem i wszystko dobrze się skończyło.

Drugi dzień pobytu dostarczył uczestnikom projektu wielu wrażeń i emocji. Po oficjalnym powitaniu okraszonym występami uczniów szkoły z Albano, odbyły się prezentacje multimedialne poszczególnych grup. Ich tematem były groźne zjawiska przyrodnicze charakterystyczne dla ich krajów. Dowiedzieliśmy się z nich,  czego obawiają się mieszkańcy poszczególnych krajów ze strony przyrody. O ile powodzie i pożary lasów dla większości uczestników są zjawiskami znanymi z własnego doświadczenia, o tyle trzęsienia ziemi występujące szczególnie na terenach Turcji, Włoch i Rumunii były dla pozostałych grup nieco przerażające. Myli się ten, kto uważa, że to był koniec prac. Po lunchu miała miejsce druga część zajęć, poświęcona Pierwszej Pomocy.  Ratownicy międzynarodowego Czerwonego Krzyża przeszkolili uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla wszystkich „30 na 2” stało się oczywiste. Po takich wrażeniach i tak intensywnej pracy tradycyjna włoska „paste” smakowała nam wyjątkowo. Z czasem wśród większości uczestników włoska „paste”  stała się tematem dowcipów i żartów.

Trzeci dzień nasi uczniowie spędzili w domach swoich włoskich rówieśników, poznając ich codzienne zwyczaje. Integrowali się w małych grupkach powstałych tak, by w każdej z nich był co najwyżej jeden przedstawiciel każdego kraju. Taka forma spędzania czasu dała uczniom okazję do wykorzystania umiejętności językowych, uczyła także samodzielności, zaradności i aklimatyzacji w nowym otoczeniu. Sądząc po opowieściach podczas kolacji uczniów, wszyscy byli zadowoleni z atrakcji, jakie przygotowano im we włoskich domach. Egzamin więc przez wszystkich został zaliczony celująco.

Dzień czwarty to poznawanie uroczego Albano, z cudownym parkiem i architekturą naszpikowaną śladami Cesarstwa Rzymskiego. Zachwyciła nas specyficzna zabudowa miejska- wąskie uliczki na wzniesieniach. Zwiedziliśmy też Miejskie Muzeum, zabytkowe kościoły. To wszystko zajęło nam cały dzień, a i tak mieliśmy wrażenie, że jest to kropla wody w morzu i  jeszcze jest mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć. Jednym słowem historia wyłaniała się zza każdego zakrętu i węgła. Dodatkową atrakcją był ulewny deszcz, który nie oszczędził nikogo. Przemoczeni do suchej nitki, ale pełni wrażeń wróciliśmy na nocleg.

Tak naprawdę zwiedzanie i zachwyt pojawiły się dnia piątego, kiedy cała grupa udała się na wycieczkę do Wiecznego Miasta. Rzym powitał wszystkich dostojnością Coloseum i budował ten zachwyt kolejnymi cudami minionych wieków -Forum Romanum, Ołtarz Narodu, zresztą nie sposób wszystkiego wymienić. Każdy kamień Wiecznego Miasta zdaje się mieć  swoją ważną historię.

Ostatni dzień, miała miejsce jeszcze wizyta w Muzeum (odpowiednik naszego muzeum parafialnego), zwiedzanie katakumb i  wspólny tradycyjny włoski lunch okraszony spontanicznym występem miejscowego mistrza harmonii. Wieczorem nastąpiło zaś oficjalne zakończenie podczas kolacji w znanym Polakom Castel Gandolfo. Tam przy suto zastawionych stołach podczas ostatniego spotkania wręczono certyfikaty, przekazano prace do wykonania na kolejne spotkania. Oczywiście młodzież bawiła się wspólnie przy włoskiej i światowej muzyce, a pożegnaniom zdawało się nie być końca. Jeszcze wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia i wróciliśmy na ostatni nocleg.

Sobota, dzień po zakończeniu spotkania w Albano, przeznaczony był na powrót do domu. Tym razem szczęśliwie, bez zagubionych bagaży o 19:30 znaleźliśmy w punkcie skąd wyruszyliśmy,  na tym samym parkingu w Grybowie. Na uczniów czekali rodzice, chyba bardziej stęsknionymi niż sami uczniowie. Ci mieli tyle atrakcji, że na tęsknoty nie było po prostu czasu.

fot. uczestnicy projektu


Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

TADEX-POL

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: