
Radni gminni debatowali dzisiaj, tj. 22 marca br. podczas IV sesji Rady Gminy Grybów. Wśród wielu uchwał, nad którymi się pochylili były zmiany w uchwale budżetowej mającej znaczny wpływ na dalszy rozwój gminy. “Dokonując zmian kierowaliśmy się oczekiwaniami mieszkańców” – argumentował wójt gminy Grybów Jacek Migacz.
Sesja Rady Gminy po raz pierwszy odbywała się w budynku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Białej Niżnej, bowiem dotychczasowa sala posiedzeń w Urzędzie Gminy przy ul. Jakubowskiego jest w trakcie prac adaptacyjnych pod Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Gośćmi obrad byli m.in. wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, radni powiatu nowosądeckiego – Antoni Poręba, Wiktor Obrzut i Wiktor Durlak, sołtysi oraz dyrektorzy instytucji gminnych.
Tuż po otwarciu sesji, głos zabrali goście a po nich wójt gminy Grybów Jacek Migacz, który przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej. Można było w nim usłyszeć: – W okresie między sesyjnym odbyłem zebrania wiejskie we wszystkich sołectwach, dzięki czemu mogłem poznać dokładnie problemy, z którymi borykają się nasi mieszkańcy. Ponadto od przyszłego tygodnia, planuje wizyty robocze w poszczególnych sołectwach gdzie wspólnie z sołtysami chciałbym ustalić plan działań czy inwestycji w każdej z miejscowości. Krótko chciałbym także nawiązać do wielkich wydarzeń w Ptaszkowej, a których mogliśmy być świadkami. Mam tu na myśli wizytę Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji 64/XX Zintegrowanej Dziecięcej Spartakiady Zimowej a także I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych, których byliśmy współorganizatorem wspólnie z miastem Krynica. Patronat nad tym wydarzeniem sprawował Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych wydarzeń.
Podczas sesji radni głosowali nad:
– uchwałą w sprawie zmiany Uchwały Nr XXVI/357/2018 Rady Gminy Grybów z dnia 12 października 2018 r. w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość nagród ze specjalnego funduszu nagród /Dz. Urz. Woj. Małopolskiego poz. 6948 z 2018 r./
– uchwałą w sprawie nieodpłatnego nabycia działek w Wyskitnej na rzecz mienia komunalnego Gminy Grybów.
– uchwałą w sprawie nieodpłatnego nabycia działek w Ptaszkowej na rzecz mienia komunalnego Gminy Grybów.
– uchwałą w sprawie nieodpłatnego nabycia na rzecz mienia komunalnego Gminy Grybów działek położonych w Białej Niżnej z przeznaczeniem pod drogę gminną.
– uchwałą w sprawie nieodpłatnego nabycia na rzecz mienia komunalnego Gminy Grybów działek położonych w Polnej i Wyskitnej z przeznaczeniem pod drogę gminną.
– uchwałą w sprawie nabycia na rzecz mienia komunalnego Gminy Grybów działki położonej w Wyskitnej.
– uchwałą w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Grybów w 2019 r.”
– uchwałą w sprawie zmiany Uchwały Nr III/21/2018 Rady Gminy Grybów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019.
– uchwałą w sprawie zmian w budżecie Gminy Grybów i uchwale budżetowej na 2019 rok.
– uchwałą w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Grybów na lata 2019-2022.
– uchwałą w sprawie zmiany Uchwały Nr IX/79/2015 Rady Gminy Grybów z dnia 24 września 2015 roku w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, od nieruchomości, leśnego oraz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
– uchwałą w sprawie zatwierdzenia planów pracy stałych Komisji Rady Gminy Grybów na 2019 rok.
– przyjęciem sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego.
– przyjęciem sprawozdania z realizacji rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w 2018 roku.
– przyjęciem raportu z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w roku 2018.
Zmiany w budżecie jak i wieloletniej prognozie finansowej Gminy Grybów na lata 2019-2022 tłumaczył m.in. wójt Gminy Grybów Jacek Migacz: – Wprowadzenie zmian w budżecie było niezbędne dla realizacji wielu nowych inwestycji, wśród których są m.in. rozbudowa szkół w Binczarowej i Polnej. Aby nie stracić ważnych projektów, których ważność się kończy, a które dotyczą gospodarki wodno-ściekowej na ternie miejscowości: Polna, Wyskitna, Biała Niżna oraz Gródek musieliśmy zabezpieczyć odpowiednie środki w budżecie gminy pozwalające na rozpoczęcie tych zadań. Wiadomo są to inwestycje wieloletnie, jednak już dzisiaj musimy być gotowi do rozbudowy jak i ewentualnego sięgnięcia po środki zewnętrzne, chociażby z PROW. Rozważamy również skorzystanie z oferty jaką ma w zakresie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W miniony poniedziałek odbyłem szczegółową rozmowę z prezesem funduszu, na temat możliwości jakie daje fundusz. Pozwoliłoby nam to, na zwiększenie intensywności prac przy rozbudowie sieci kanalizacyjnej jak i wodociągowej. Zmiana budżetu to także zabezpieczone środki na budowy boisk szkolnych, czy fili Biblioteki Gminnej w Krużlowej. Jak pokazały nam zebrania strażackie niezbędna jest sukcesywna wymiana taboru, którym dysponują strażacy ochotnicy. W bieżącym budżecie zabezpieczyliśmy 160 tys. na zakup wozu bojowego dla OSP Biała Niżna, następna będzie Siołkowa. Myślę że zmiany w budżecie są dobre i prowadzą naszą gminę w oczekiwanym przez mieszkańców kierunku.
Za przyjęciem zmian w budżecie głosowało 19 z 20 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.
W czasie obrad swojej prezentacji dokonała nowa sekretarz Gminy Grybów Danuta Krok, przybliżając radnym swoją drogę zawodową, to czym zajmowała się na poprzednim stanowisku w Powiecie Nowosądeckim oraz przedstawiając swoją misję, którą chciałaby zrealizować pełniąc funkcję sekretarza Urzędu Gminy Grybów. Jednym z ostatnich punktów obrad była informacja z analizy oświadczeń majątkowych na zakończenie kadencji 2014-2018 oraz wolne wnioski.
Zapraszamy do obejrzenia retransmisji obrad:
fot. M.Książkiewicz