Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 06 grudnia 2023
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa

Ptaszkowa: jubileusz 95-lecia orkiestry dętej oraz 20-lecie chóru (TV)

W ostatnią sobotę listopada, społeczność Ptaszkowej obchodziła dwie niezwykłe rocznice, swoje jubileusze obchodziła bowiem Orkiestra Dęta oraz Chór. Wyjątkowe wydarzenie zaszczycili swoją obecnością samorządowcy, księża, przedstawiciele lokalnych instutucji oraz przede wszystkim członkowie orkiestry oraz chóru.

Bieżący rok przyniósł 95-lecie Orkiestry Dętej oraz 20-lecie Chóru, z tej okazji w 25 listopada br. do budynku remizy OSP Ptaszkowej zjechali wyjątkowi goście wśród nich: wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, księża Józef Kmak oraz Mariusz Bawołek, wójt gminy Grybów Piotr Krok, przewodniczący Rady Gminy Jan Radzik, dyrektor GOK Maria Majcher, księgowa UG Grybów Anna Kiełbasa, sołtys Ptaszkowej Marian Kruczek, radna gminy Grybów Maria Michalik oraz Krzysztof Janus z zarządu Orkiestry Dętej. O stronę kulinarną jubileuszowego spotkania zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej.

– Składam serdeczne gratulacje z okazji 95-lecia działalności Orkiestry – mówił wicestarosta Antoni Koszyk. – Od niemal stu lat Wasz Zespół uczy Ptaszkowian wrażliwości na muzykę i społecznej ofiarności. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej w 1922 roku zapisali, że Orkiestra powstała „w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia”. I tę rolę od 95 lat doskonale wypełnia. Z okazji Jubileuszu życzę całej społeczności Orkiestry i ich rodzinom wielu sukcesów, realizacji planów artystycznych, dalszego, równie imponującego, rozwoju oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Złote Jabłka Sądeckie od wicestarosty Antoniego Koszyka otrzymali: Stanisław Król – dyrygent Orkiestry oraz założyciel i dyrygent Chóru, Julian Wysowski, Piotr Michalik, Feliks Ptaszkowski, Antoni Rola i Józef Michalik. Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi zostali uhonorowani: Marian Kiełbasa, Ryszard Siedlarz, Mieczysław Parużnik, Edward Siedlarz i Kazimierz Rysiewicz. Dyplom uznania otrzymał Jerzy Święs.

Wicestarosta złożył życzenia także chórzystom: – Z okazji 20. rocznicy działalności artystycznej Chóru w Ptaszkowej gratuluję wszystkim Chórzystom wspaniałego śpiewania i pracy na rzecz lokalnej społeczności. Niech święta Cecylia obdarza Was wspaniałymi głosami i inspiruje do dalszego rozwoju. Członkom Chóru i ich rodzinom życzę wielu sukcesów, realizacji planów artystycznych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

HISTORIA ORKIESTRY DĘTEJ w Ptaszkowej

„Dnia 22 listopada 1922r., czyli w uroczystość Św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej założona została kapela instrumentów dętych na chwalę Bożą, ku czci Najświętszej Marii Panny patronki naszej parafii, na chlubę narodu polskiego i naszej gminy, w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia, z chęci i zapału miejscowej młodzieży w książce członków zapisanych, a z inicjatywy Pana Pawła Rysiewicza, którego członkowie wyszczególnieni w książce założycielskiej, jednogłośnie i solidarnie wybrali prezesem”. – tak brzmi zapis w książce protokołów Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej z 1922 roku. W czasie wojny działalność orkiestry została zawieszona na 6 lat, ale zaraz po jej zakończeniu 12 sierpnia 1945 roku, na pierwszym zebraniu wybrano nowy zarząd i postanowiono wznowić pracę orkiestry. Kapelmistrzami orkiestry byli kolejno: por. Antoni Wroński, Jakub Michalik, Jan Janusz, Michał Janus, Henryk Michalik, Jan Michalik, Stanisław Michalik, Zenon Drabiński.

Obecnie orkiestrę liczącą 43 członków prowadzą Stanisław Król i Marian Kiełbasa (a od nowego roku będzie prowadził Łukasz Kogut i Marian Kiełbasa).

W ciągu długich lat swojego istnienia orkiestra uświetniła wiele uroczystości religijnych i świeckich na terenie Ptaszkowej jak również w 34 innych miejscowościach, w niektórych nawet po kilka razy. Grała między innymi w takich miejscowościach jak: Grybów, Stróże, Odporyszów, Łosie, Nowa Wieś, Łukowica, Ropa, Nowy Sącz, Stary Sącz, Gorlice, Wysowa, Krynica, Dębica, Tarnów, Mielec, Lisia Góra, Częstochowa. W składzie orkiestry dętej ZNTK z Nowego Sącza, orkiestra z Ptaszkowej brała udział w oprawie muzycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Tarnowie i Starym Sączu. Od 1952 roku członkowie orkiestry grają codziennie przez cały maj pieśni Maryjne na dwa lub cztery głosy na wieżach naszych kościołów. W tym roku orkiestra grała w I Programie Polskiego Radia promując Ptaszkową, Gminę Grybów i Powiat Nowosądecki.

Historia CHÓRU w Ptaszkowej

Chór w Ptaszkowej powstał w styczniu 1997 roku. Był to początkowo zespół żeński dwugłosowy, potem trzygłosowy a od listopada 1997 roku chór mieszany czterogłosowy. Obecnie chór liczy 35 członków. Założycielami chóru są ks. Proboszcz Józef Kmak i Stanisław Król, który jest jego dyrygentem. W swoim repertuarze, chór posiada opracowane pieśni na różne uroczystości kościelne, patriotyczne i okolicznościowe. Swoim śpiewem, chór uświetnia nabożeństwa w Ptaszkowej jak również w 27 innych miejscowościach. Śpiewał między innymi w Żegocinie, Brzesku, Grybowie, Tarnowie w Radiu RDN, Ujściu Gorlickim, Mielcu, Lisiej Górze, Powroźniku, Łukowicy, Krościenku, Szczawnicy, Krakowie, Nowym Sączu, Tuchowie, w Starym Sączu w czasie czuwania przed przyjazdem Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2017 roku, chór śpiewał w I Programie Polskiego Radia promując Ptaszkową, Gminę Grybów, i Powiat Nowosądecki. W 2016 roku chór nagrał płytę z kolędami. Nagranie, w całości zostało sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Dwa razy chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Tuchowie. Bierze również udział we wszystkich przeglądach chórów organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Grybowie. Dotychczasowe osiągnięcia chóru możliwe są dzięki systematycznej pracy i zaangażowaniu wszystkich jego członków. Przy znacznej pomocy finansowej Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie, zakupiono jednolite stroje dla wszystkich członków chóru.

Obejrzyj materiał filmowy z jubileuszu:

Fot: Patrycja Bochenek / Maria Olszowska


Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

AF Constructions

Reklama

pompa ciepła w kredycie zero procent
Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: