Od kilkunastu dni na terenie gminy Grybów a także w samym mieście można zauważyć sporą liczbę pojazdów opatrzonych logiem firm Geofizyka Kraków oraz Geofizyka Toruń. Ich obecność związana jest z prowadzonymi w naszym regionie poszukiwaniami ropy i gazu na zlecenie spółki Orlen Upstream.
Już pod koniec listopada 2013 roku ówczesny Minister Środowiska wydał koncesję nr 29/2013/p dla spółki RWE Dea AG S.A. na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze części bloku koncesyjnego nr 434, powiększonego o część bloku nr 433, które zlokalizowane są m.in. na terenie gmin i miast: Bobowa, Ciężkowice, Grybów, Gródek nad Dunajcem, Korzenna oraz Łużna. Koncesja została udzielona na pięć lat. W między czasie, w 2015 roku prawa do koncesji nabyła spółka Orlen Upstream. Tym samym to “orlenowska” spółka, na rzecz której pracuje Geofizyka prowadzi obecne prace poszukiwawczo rozpoznawcze.
Odkąd samochody oraz ciężki sprzęt pojawił się w naszym regionie na adres naszej reakcji otrzymaliśmy kilkanaście maili z różnymi pytania od czytelników. Najwięcej wiadomości dotyczyło zniszczenia łąk, upraw ale także dróg. Zgłaszane są obawy co do utrzymania poziomu wód po wykonanych badaniach czy ewentualnym skażaniu wód gruntowych. Jeden z napotkanych mieszkańców, wspomniał nam nawet o interwencji policji w związku z badaniami. Należy przypomnieć, że prace prowadzone są one zgodnie z prawem a wszelkie pozwolenia i decyzje zapadły już na etapie wydawania koncesji. O wszelkich szczegółach przeczytacie już niebawem na naszym portalu. Materiał poświęcony ewentualnym skutkom czy zagrożeniom opublikujemy jak tylko otrzymamy odpowiedź od rzeczników prasowych Geofizyki Toruń oraz ORLEN UPSTREAM.
Największą uwagę mieszkańców wzbudzają tzw. wibrosejsy czyli sporych rozmiarów urządzenia do generowania fali sejsmicznej o odpowiedniej długości i zakresie częstotliwości. Ich sygnał trafia wgłąb ziemi, odbijany jest od odpowiednich struktur wewnątrz podłoża, po czym wraca z powrotem na powierzchnię ziemi i jest rejestrowany przez zespół czujników. To właśnie z tych sygnałów tworzy się mapy geologiczne, które dają obraz tego co jest w ziemi.
Obecnie prace prowadzone są od Gminy Grybów (Siołkowa, Chodorowa) w kierunku Gminy Bobowa (Wilczyska, Stróżna, Siedliska). Warto wspomnieć, że wykonane wcześniej, na zlecenie spółki ORLEN UPSTREAM, badania w bloku nr 435 – na terenie gminy Lipinki doprowadziły początkiem października ubiegłego roku do rozpoczęcia prac wiertniczych. Wykonany otwór Lipinki – OU1 mierzy 2100 metrów.
fot. Mateusz Książkiewicz