W minioną niedzielę, 2 października br. wierni Bazyliki Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mieli możliwość ucałowania relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kult błogosławionego kapłana męczennika był także głoszony podczas uroczystej sumy odpustowej.
Dzisiejsza obecność relikwii w naszej Bazylice wynika z tego, że Pan Grzegorz Szczecina nasz parafianin, pisał książkę o Błogosławionym Jerzym Popiełuszce i zaznajomił się z ojcami pocieszycielami z Getsemani w Włocławku, którzy budują Sanktuarium Męczeństwa Księdza Jerzego Popiełuszki – mówi ks. prałat Ryszard Sorota, kustosz bazyliki. – To właśnie przez osobę pana Grzegorz poprosili oni, aby nasza parafia wsparła ich w tej trudnej budowie. Dlatego wyznaczyliśmy termin, który wspólnie nam odpowiadał. To przypadek, że zbiegł się z naszym parafialnym odpustem, jednak tak jak Ojciec Kamil uzasadnił w kazaniu: ks. Jerzy Popiełuszko jak każdy kapłan, był czcicielem Maryi a z różańcem właściwie się nie rozstawał.
O tym jak rozpoczął się kult bł. Jerzego Popiełuszki opowiada o. Kamil M. Kraciuk, Przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani – – Kult księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczął się z chwilą jego śmierci. Na tamie we Włocławku, gdzie w tej chwili powstaje Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, już kilka dni po śmierci księdza przychodzili ludzie aby postawić kwiaty, znicze, przykręcano także krzyże. Pomimo tego, że nieznani sprawcy niszczyli te znaki, już wtedy ks. Jerzy uznawany był za męczennika. W pobliżu włocławskiej tamy, 19 lat temu otrzymaliśmy jako bracia pocieszyciele z Getsemani parafię, w której za zadanie mieliśmy stworzyć strukturę nowej parafii Matki Bożej Fatimskiej. Ówczesny biskup Dembowski przekazał nam troskę o to miejsce męczeństwa Ks. Jerzego przy tamie, w przyszłości mieliśmy budować kościół tak aby powstała kaplica poświęcona jego męczeństwa. Tak też się stało: wybudowaliśmy Sanktuarium Męczeństwa – nie duży kościółek, w którym mamy już relikwie błogosławionego ks. Jerzego – jedną z największych w Polsce. Sanktuarium zostało dekretem Biskupa Wiesława Alojzego Meringa uchwalone w pierwszą rocznicę beatyfikacji – 5 czerwca 2011 roku. Od tamtej pory ludzie zaczęli nie tylko na tamę ale także do naszego Sanktuarium, chociaż jest jeszcze w budowie. 7 czerwca 2015 r. udało nam się otworzyć muzeum męczeństwa Ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to nowoczesne muzeum, pełne interaktywnych multimediów z ukierunkowaniem na edukacje młodego człowieka. Wszystko po to by jak najlepiej ukazać życie bł. ks. Jerzego, zwłaszcza jego posługiwanie dla Solidarności jak i samo męczeństwo. Na dalszą budowę Sanktuarium potrzebne są fundusze, które zbieramy jeżdżąc po parafiach z relikwiami ks. Jerzego. Opowiadamy o błogosławionym kapłanie, jego przesłaniu, życiu. Jestem wdzięczny księdzu proboszczowi, jak również panu Grzegorzowi Szczecina, że mogę tutaj być. Poza tym powiem, że jest tutaj bardzo pęknie i na pewno jeszcze przyjadę w te regiony z moimi współbraćmi.
– Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko a w zasadzie ,, Alfons Popiełuszko” gdyż takie było jego pierwotne imię, które przed święceniami kapłańskimi zmienił na Jerzy Aleksander – przybliża życiorys błogosławionego Grzegorz Szczecina, grybowianin. – Nasz błogosławiony męczennik przyszedł na świat 14 września 1947 roku we wsi Okopy to jest parafia Suchowola na Podlasiu. Po ukończeniu liceum suchowolskiego w 1965 roku wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego kierując się bardzo dużą fascynacją dotyczącą postaci Ks. prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Podczas swojej formacji ku kapłaństwu oraz studiów teologicznych został powołany do dwuletniej służby wojskowej. Ta jednostka charakteryzowała się bardzo dużym rygorem i też bardzo mocną indoktrynacja komunistyczną. To co powiedział Ojciec prowincjał w swoim kazaniu podczas dzisiejszej sumy odpustowej pewnym symbolem i też pewną rangą jest fakt obrony różańca, który nosił ks. Jerzy Popiełuszko na palcu. Godna przypomnienia jest także obrona medalika, który nosił co jest symbolem wielkiego oddania Bogu i umiłowania kościoła przez księdza Jerzego jak również obrony tych wartości. Po powrocie z wojska przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku z rąk Prymasa Tysiąclecia. Swoją pracę a zarazem posługę kapłańską rozpoczął na parafiach w Ząbkach, Aninie, a później w warszawskich parafiach: Dzieciątka Jezus, św. Anny. Służba wojskowa nadwyrężyła jego zdrowia przez co zmagał się z wieloma dolegliwościami. Stąd też, w w 1980 roku trafił jako rezydent do Parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Po wprowadzeniu stanu wojennego Proboszcz żoliborskiej parafii ksiądz prałat Teofil Bogucki przekazał ks. Jerzemu Popiełuszce sprawowanie Mszy Świętych za ojczyznę oraz głoszenie podczas nich kazań. Ksiądz Popiełuszko w spokojnych, rzeczowych kazaniach bronił godności narodu. Bronił godności człowieka a także wzywał do Chrześcijańskiego świadectwa w bolesnej i trudnej ówczesnej rzeczywistości. Ksiądz Jerzy, 19 października 1984r. w wieku 37 lat został uprowadzony przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Po wieloletnich prześladowaniach i szykanach z rożnych stron, które doznawał, został zamordowany a jego ciało wrzucono do Wisły z tamy we Włocławku. W mojej działalności naukowej dane mi jest zajmować się działalnością, postacią oraz nauczaniem księdza Jerzego Popiełuszki. Efektem tej pracy była wydana w 2015 roku książka pt. ,, Aktualność przesłania moralnego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”. Jednym z patronów medialnych tej pozycji był portal Grybów24.pl za korzystając z okazji serdecznie dziękuję.
fot. Dominik Gębarowski