Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 26 maja 2024

Co dalej z obwodnicą Grybowa? Potrzebne inne warianty (TV)

W ubiegły czwartek, 15 września br. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Grybowie odbyła się rozprawa administracyjna ws. budowy obwodnicy miasta Grybowa. Kontrowersyjny temat, pomimo felernej – południowej godziny, przyciągnął ponad sto osób.

Już od pierwszych minut spotkania podniesiono kwestię godziny (tj. 12.00), o której rozprawa się rozpoczęła. Jak wnioskowano, fakt ten spowodował, że wiele zainteresowanych problemem osób nie mogło przyjść ponieważ byli w pracy. W kwestii godziny wystosowano nawet pismo, którego inicjatorem był radny Jarosław Gliński jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska tłumaczyła się tym, że dokument dotarł za późno by powiadomić strony o zmianie terminu w ustawowo określonym czasie. Tym samym rozprawa musiała się odbyć.

W sali MDK oprócz mieszkańców byli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Zarządu Dróg Wojewódzkich reprezentującego inwestora czyli Zarząd Województwa Małopolskiego, pracownicy Urzędu Miasta Grybowa na czele z burmistrzem Pawłem Fydą, reprezentanci Rady Miejskiej w Grybowie oraz zespół projektantów z firmy URS.

– Nie ma akceptacji społeczeństwa dla budowy obwodnicy Grybowa, zwłaszcza odcinka prowadzącego drogę przez ulicę Przedmieście – ujął w rozpoczęciu rozprawy burmistrz miasta Grybowa Paweł Fyda. – Po objęciu stanowiska burmistrza w grudniu 2014 roku, od razu spotkałem się z tym tematem a zarazem ogromnym problemem.

Gospodarz miasta przybliżył zebranym działania jakie podjął celem zmiany wariantu budowy obwodnicy przez inwestora, którym jest w tym wypadku Zarząd Dróg Wojewódzkich.

-Do dzisiejszej rozprawy doszło dlatego, że mieszkańcy nie zgadzają się z przebiegiem proponowanej obwodnicy – kontynuował burmistrz. – Chcieliśmy dać możliwość wypowiedzenia się wszystkim zainteresowanym na temat planowanej inwestycji. Myślę, że wszyscy doskonale znają przebieg ale Ci Państwo, którzy takowej wiedzy nie posiadają będą mogli się zapoznać. Obecne władze miasta oraz ja osobiście jesteśmy przeciwko budowie obwodnicy. Jest to dla nas bardzo niekorzystny projekt, rodzący wiele problemów społecznych. (…) Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw musimy podjąć wspólną decyzję o przyszłości obwodnicy. Patrząc w przyszłość, musimy zdawać sobie z jednego sprawę, obecny wariant nie daje nam żadnego rozwiązania komunikacyjnego w Grybowie. Powinniśmy zadać sobie też inne pytanie: czy wypędzając duży ruch z miasta, nie spowodujemy, że stanie się ono mniej atrakcyjne? To bardzo ważne pytanie dla nas wszystkich – władz miasta, przedsiębiorców ale i mieszkańców.

W dalszej części rozprawy przybyli goście z ramienia RDOŚ, biura projektowego oraz ZDW przedstawili szczegóły planowanej inwestycji, po czym nastąpiła dyskusja z mieszkańcami.

Jak tłumaczyła Marta Kownacka naczelnik wydziału rozwoju sieci drogowej i decyzji, występującego w roli inwestora: – Miasto oraz gmina Grybów od wielu lat zabiegali o to aby ściągnąć ruch z drogi krajowej nr 28 tak aby ruch tranzytowy przez Grybów stał się mniejszy. Temat ten dla Zarządu Dróg Wojewódzkich zaczął istnieć w 2011 roku. Ówczesne władze samorządowe, burmistrz miasta, wójt gminy oraz starosta nowosądecki zabiegali w województwie, u Marszałka aby rozpocząć prace studialne, koncepcyjne nad inwestycją budowy miasta Grybowa (podpisano nawet porozumienie – dop. red.). (…) Budowy obwodnicy Grybowa w planach finansowych Województwa Małopolskiego nie ma do 2020 roku. Teraz jest ten moment kiedy wspólnie możemy przygotować tą inwestycję do realizacji w kolejnej perspektywie finansowej bądź też od tego odstąpić – dodała naczelnik wydziału.

Trzeba pamiętać, że rezerwa terenów wzdłuż linii kolejowej w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego pod budowę obwodnicy jest utrzymywana od kilkudziesięciu lat, co znacznie wpłynęło na plany właścicieli wobec swych nieruchomości oraz komfort ich życia.

Mieszkańcy zadawali pytania o skutki środowiskowe inwestycji: o stan poziomu wód gruntowych, możliwe zanieczyszczenia, hałas czy też natężenie ruchu. Projektanci twierdzili, że standard życia się nie obniży, jednak np. ruch pojazdów na ulicy Kościuszki zwiększyłby się po budowie obwodnicy ze względu na wspólny fragment DK nr 28 i DW nr 981.

– Od wielu lat mówi się o obwodnicy, jednak w tym wariancie rozjeżdżamy miasto na pół i pozostawiamy z pięknego, historycznego miasta szczątki zabudowy – mówił podczas rozprawy jeden z mieszkańców Grybowa. – Chciałbym usłyszeć, chociaż tak naprawdę boję się że nie poznam prawdy, kto tak naprawdę lobbuje za takim przebiegiem tej obwodnicy? Czyj to jest interes? Nie chce wspominać uprzedniego burmistrza, ale niestety parł do tego pomysłu jak mucha do miodu. (…) To jest temat który nam psuje krew od wielu lat, nikt nie mówił o konkretach. (…) Nie chcemy być rozjechani na pół, chcielibyśmy zostawić na tyle ruchu by to miasto żyło. Jako mieszkańcy jesteśmy zainteresowani tym by nasze miasto się rozwijało, byśmy mogli tutaj przyzwoicie żyć i odwiedzali nas turyści. 

Mieszkańcy jednogłośnie oświadczyli, że są przeciwni budowie obwodnicy w przedstawionych wariantach, dopuszczają jednak dyskusje nad nowymi możliwościami poprowadzenia tej inwestycji. Większość obecnych podkreślało, że są to pierwsze tak konkretne rozmowy o obwodnicy w całej historii tego tematu.

Zainteresowanych wszystkimi szczegółami tej jakże ciekawej dyskusji wynikłej podczas rozprawy administracyjnej, zachęcamy do odsłuchania zapisu audio – dostępnego poniżej.

Komentarz burmistrza miasta Grybowa oraz mieszkańców Grybowa ws. rozprawy administracyjnej.

Całość rozprawy administracyjnej dostępna w poniższym pliku mp3.

fot. Mateusz Książkiewicz


Komentarze:

Turystyka

Gdzie popływać na wakacjach? Na basenie, pod okiem instruktora!

Zajęcia nauki pływania - Grybów, Stróże, Korzenna

Woda to magnes dla wielu dzieci oraz młodzieży podczas wakacji. Kto nie słyszał: pójdźmy nad rzekę, jedźmy nad jezioro czy skorzystajmy z basenu. I właśnie z tej z ostatniej formy skorzystać najlepiej, bowiem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo.  A sama umiejętność pływania przydaje się w różnych sytuacjach. Z ofertą intensywnego kursu pływackiego przychodzi Szkoła Pływania […]

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: